Radio Opole » Pogranicze (DAB+) » Audycje z pogranicza

Audycje z pogranicza

2018-04-09, 12:44 Autor: Dorota Kłonowska

Prudnik, Krnov, Jesenik i Bruntal – nowe plany przygranicznej współpracy

Małgorzata Halek-Malinowska [Fot.Dorota Kłonowska]
Małgorzata Halek-Malinowska [Fot.Dorota Kłonowska]
[Fot.Jan Poniatyszyn]
[Fot.Jan Poniatyszyn]
Małgorzata Halek - Malinowska - kierownik Agencji Promocji i Rozwoju Gminy Prudnik uważa, że najważniejsze dla rozwoju promocji na pograniczu nie są pieniądze i formalne umowy, ale przyjaźń i zapał ludzi, którzy chcą współpracować po obu stronach granicy. Od tego się zaczyna i wtedy wszystko jest możliwe – także pozyskanie konkretnego wsparcia. Zwłaszcza, jeśli działania te wspiera Euroregion Pradziad.
Właśnie minęły obchody jubileuszu 15 – lecia współpracy pomiędzy Prudnikiem i Krnovem, ale wciąż są realizowane wspólne projekty także z innymi miastami – partnerami Krnova.
- To działa zgodnie z zasadą „przyjaciele naszych przyjaciół są naszymi przyjaciółmi”. Z inicjatywy Krnova powstała właśnie taka międzynarodowa książka kucharska „Jedzenie nas łączy”, z regionalnymi potrawami regionu Krnova, Prudnika, Nadwirnej i Rajca. Projekt został doceniony w Brukseli i zyskał dotację z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego – mówi Małgorzata Halek-Malinowska.
Z kolei Prudnik realizuje aktualnie projekt, którego centralną osią było wydanie książki „Niecodziennik! Prudnik mniej znany” autorstwa Marcina Husaka. To oryginalne, bogato ilustrowane opracowanie, pozwalające zwiedzić miasto podglądając ciekawe zakątki przez dziurkę od klucza. Tym właśnie akcentem graficznym autor zachęca czytelnika do sięgnięcia po tę bogato ilustrowaną lekturę.
- Wydaliśmy mnóstwo różnych książeczek i map służących turystom naszego pogranicza, ale też współpraca przybiera inne wymiary – to wycieczki organizowane dla mieszkańców, rajdy, wspólne zabawy, wymiana dzieci i młodzieży, partnerskie relacje szkół, stowarzyszeń i organizacji. Nie ma także w Polsce targów, na które nie zapraszalibyśmy Czechów. Oni się w podobny sposób rewanżują i zawsze o nas pamiętają – mówi szefowa Agencji Promocji.
Sztandarowe, transgraniczne imprezy pogranicza, organizowane w Prudniku, to Targi Przedsiębiorczości i Rzemiosła Inter – Region (do tegorocznej edycji już się zgłosiło ponad 100 wystawców), a także WystawaTtwórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko – Czeskiego (skupiająca ponad 350 wystawców).
Natomiast za tydzień (14.04) Prudnik zaprasza za wiosenny rajd rowerowy inaugurujący turystyczny sezon na pograniczu.
- Mnóstwo atrakcji, zabaw, rozrywki i niespodzianek dla wszystkich uczestników. Wszystko bezpłatne. Wystarczy przyjść ze sprawnym rowerem o godz. 10.00 do naszego parku – zbiórka przy Altanie Miejskiej – zachęca Małgorzata Halek-Malinowska.
Małgorzata Halek-Malinowska w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-12-31, godz. 11:38, Audycje z powiatów Złote prosię i „Jezisek”, czyli święta po czesku O świątecznych zwyczajach u czeskich sąsiadów opowiada w programie Pogranicze Zdzisław Baran. To sekretarz powiatu nyskiego, zarazem mieszkaniec Głuchołaz, były burmistrz i przewodniczący głuchołaskiej RM. Przede wszystkim jednak… » więcej 2018-12-31, godz. 11:38, Audycje z powiatów Jubileuszowy rok na pograniczu świętuje Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz Jubileusz 30 - lecia obchodzi głuchołaskie Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz, a także w grudniu, minęło 70 lat od przejazdu pierwszego pociągu z Czechosłowacji przez Głuchołazy. » więcej 2018-12-22, godz. 16:30, Audycje z powiatów Sylwester na Kopie Biskupiej, Śnieżniku, Strzelińcu, czy na Borówkowej? O świąteczne plany nyskiego PTTK Tryton pytamy jego szefa Marcina Nowaka. Nadchodzące dni będą pełne atrakcji, bo nie każdy spędza święta w domowych pieleszach. » więcej 2018-12-22, godz. 16:20, Audycje z powiatów Marcin Husak o świątecznych zwyczajach w Czechach Marcin Husak, to regionalista, autor książek, przewodnik turystyczny i kierownik Centrum Tradycji Tkackich w Muzeum Ziemi Prudnickiej. Nam opowiada o tradycjach świątecznych na pograniczu, które stanowi kulturowy tygiel. » więcej 2018-12-10, godz. 09:05, Audycje z powiatów Skarby Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej O historii Ziemi Głubczyckiej, współpracy z Czechami, dziejach tamtejszego muzeum, śródziemnomorskim klimacie, skarbie monet i „ceramicznych kuleczkach” opowiada gość nyskiego studia Radia Opole - dr Barbara Piechaczek. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »