Radio Opole » Pogranicze (DAB+) » Audycje z pogranicza

Audycje z pogranicza

2018-04-09, 10:15 Autor: Dorota Kłonowska

Vedro, to upał, a kolej, to internat. Remigiusz Kamiński o polsko-czeskich pułapkach językowych

Remigiusz Kamiński [Fot.Archiwum Radia Opole]
Remigiusz Kamiński [Fot.Archiwum Radia Opole]
- Czesi mnie polubili, bo znam ich język, historię i zwyczaje. To zresztą wskazówka dla cudzoziemca w każdym kraju, a wbrew pozorom język czeski wcale nie jest łatwy, ma skomplikowaną gramatykę – mówi Remigiusz Kamiński, tłumacz języka czeskiego, znawca fortyfikacji i członek czeskiego regimentu zlatohorskiego wojsk rekonstrukcyjnych
Remigiusz Kamiński nauczył się języka czeskiego służąc przez lata w Wojskach Ochrony Pogranicza w Karkonoszach, na granicy, u podnóża Śnieżki. Z czasem właśnie Czechy stały się ulubionym miejscem turystycznych wypadów, a najbardziej pociągają go górskie wędrówki i zwiedzanie małych miasteczek – najlepiej wczesnym rankiem, kiedy dopiero budzi się w nich życie. Ma też przyjaciół w tzw. Gardzie Zlatohorskiej, z którą jeździ po całej Europie jako narrator (dwujęzyczny) inscenizacji bitew napoleońskich.
- Służę też pomocą jako tłumacz Urzędowi Miejskiemu w Niemodlinie, który utrzymuje partnerskie stosunki z czeskim Prażmem. Pomagam także Ochotniczemu Hufcowi Pracy i Polakom, którzy w Czechach rejestrują swoje firmy. Chociaż ostatnio w niektórych czeskich urzędach są nawet druki w języku polskim, specjalnie przygotowane dla potrzeb naszych przedsiębiorców – mówi Kamiński.
Gość Radia Opole2 przekonuje, że nieznajomość języka czeskiego może doprowadzić nieraz do zabawnych, ale i niezręcznych, czy wręcz konfliktowych sytuacji.
- Divka, to po polsku dziewczyna, nasze słowo „zapach” oznacza w Czechach fetor, kiedy w Czechach będziemy pytać o kolej, skierują nas do internatu, a „ubikace”, to pomieszczenie mieszkalne. Z kolei czeski „bezcenny”, to w Polsce coś bezwartościowego. Można tak jeszcze długo wymieniać, dlatego warto poznać język sąsiadów – zachęca Remigiusz Kamiński.
Remigiusz Kaminski w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2017-12-19, godz. 10:54, Audycje z powiatów Rekordowy rok w polsko – czeskim ruchu turystycznym Zdaniem dr. Pawła Szymkowicza z Głuchołaz - historyka, regionalisty, ale także przewodnika - nigdy jeszcze nie zanotowano takiego natężenia ruchu turystycznego, jak w 2017 roku. Wycieczki zorganizowane, grupy prywatnych turystów, rekreacja… » więcej 2017-12-19, godz. 10:53, Audycje z powiatów „Wspólne projekty piszemy nawet nocami” - Eva Czechova z Krnova i Joanna Korzeniowska z Prudnika - To ogromna satysfakcja i nieważne, że nieraz zarywamy noce, aby zdążyć na czas. Bo wygląda to tak, że musimy je pisać wspólnie, każdy szczegół po polskiej i czeskiej stronie ma się zgadzać, nie może być różnic. Oczywiście… » więcej 2017-12-11, godz. 19:24, Audycje z powiatów Zlaty Chlum i Rejviz poleca Jerzy Strzelczyk Rejviz z „Mechowym Jeziorkiem' a także liczący 891 m Zlaty Hlum, szczyt w Górach Opawskich, to ulubione weekendowe trasy rowerowe Jerzego Strzelczyka, mieszkańca Białej Nyskiej. To regionalista, fotografik i dokumentalista uznawany… » więcej 2017-12-05, godz. 10:13, Audycje z powiatów Rowerem po pograniczu. W Czechach bezpieczniej niż w Polsce Po czeskich górach i górkach jeździ co najmniej dwa razy w tygodniu. Głównie na Pradziada, do Ramzovej, ale i na Cerveny Vrch. 76-letni Michał Raczyński jest pełen podziwu dla kultury jazdy czeskich kierowców. » więcej 2017-12-05, godz. 10:12, Audycje z powiatów Gołąbki z kaszą gryczaną i gulasz z sarniny. Wilamowice i Vrbno prześcigają się w smakołykach - My mamy swoje produkty regionalne, gospodynie z Vrbna swoje, ale nie tylko chodzi o kulinaria. Nasze stowarzyszenia skutecznie wspólnie sięgają po różne fundusze pomocowe - mówi Maria Rogucka, liderka Odnowy Wsi z Wilamowic Nyskic… » więcej
15161718192021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »