Radio Opole » Pogranicze (DAB+) » Audycje z pogranicza

Audycje z pogranicza

2018-04-09, 10:15 Autor: Dorota Kłonowska

Vedro, to upał, a kolej, to internat. Remigiusz Kamiński o polsko-czeskich pułapkach językowych

Remigiusz Kamiński [Fot.Archiwum Radia Opole]
Remigiusz Kamiński [Fot.Archiwum Radia Opole]
- Czesi mnie polubili, bo znam ich język, historię i zwyczaje. To zresztą wskazówka dla cudzoziemca w każdym kraju, a wbrew pozorom język czeski wcale nie jest łatwy, ma skomplikowaną gramatykę – mówi Remigiusz Kamiński, tłumacz języka czeskiego, znawca fortyfikacji i członek czeskiego regimentu zlatohorskiego wojsk rekonstrukcyjnych
Remigiusz Kamiński nauczył się języka czeskiego służąc przez lata w Wojskach Ochrony Pogranicza w Karkonoszach, na granicy, u podnóża Śnieżki. Z czasem właśnie Czechy stały się ulubionym miejscem turystycznych wypadów, a najbardziej pociągają go górskie wędrówki i zwiedzanie małych miasteczek – najlepiej wczesnym rankiem, kiedy dopiero budzi się w nich życie. Ma też przyjaciół w tzw. Gardzie Zlatohorskiej, z którą jeździ po całej Europie jako narrator (dwujęzyczny) inscenizacji bitew napoleońskich.
- Służę też pomocą jako tłumacz Urzędowi Miejskiemu w Niemodlinie, który utrzymuje partnerskie stosunki z czeskim Prażmem. Pomagam także Ochotniczemu Hufcowi Pracy i Polakom, którzy w Czechach rejestrują swoje firmy. Chociaż ostatnio w niektórych czeskich urzędach są nawet druki w języku polskim, specjalnie przygotowane dla potrzeb naszych przedsiębiorców – mówi Kamiński.
Gość Radia Opole2 przekonuje, że nieznajomość języka czeskiego może doprowadzić nieraz do zabawnych, ale i niezręcznych, czy wręcz konfliktowych sytuacji.
- Divka, to po polsku dziewczyna, nasze słowo „zapach” oznacza w Czechach fetor, kiedy w Czechach będziemy pytać o kolej, skierują nas do internatu, a „ubikace”, to pomieszczenie mieszkalne. Z kolei czeski „bezcenny”, to w Polsce coś bezwartościowego. Można tak jeszcze długo wymieniać, dlatego warto poznać język sąsiadów – zachęca Remigiusz Kamiński.
Remigiusz Kaminski w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-03-19, godz. 18:44, Audycje z powiatów Jest turystyczny klaster po stronie czeskiej, będzie po polskiej - Czesi od 10 lat mają u siebie skoncentrowaną grupę przedsiębiorstw zajmujących się turystyką, która współpracuje, wprowadza systemy rabatowe, wymienia się informacjami, co wydatnie wpływa na rozwój turystyki. My na spotkaniu… » więcej 2018-03-19, godz. 18:43, Audycje z powiatów Niemodlin i Pražmo. Połączeni wspólną historią od 1779r do 1946r Partnerów w Czechach mają nie tylko miasta leżące w przygranicznym pasie. Przykładem Niemodlin, który w 2007r podpisał umowę o współpracy z czeskim Štity, natomiast w 2013r z miejscowością Pražmo. W tym ostatnim przypadku zdecydowała… » więcej 2018-03-14, godz. 23:48, Audycje z powiatów Krajoznawcy z całej Polski spotkają się w Nysie. Nie zabraknie czeskich akcentów Nyski oddział PTTK TRYTON przygotowuje się do organizacji ogólnopolskiego seminarium krajoznawczego z udziałem kilkuset przewodników turystycznych i krajoznawców z całej Polski. Nysę wybrało Polskie Stowarzyszenie Krajoznawców. » więcej 2018-03-14, godz. 23:31, Audycje z powiatów Czechy sprzyjają przedsiębiorcom. Firmę zarejestrujesz w godzinę Wojciech Olszewski jest mieszkańcem Głuchołaz i jednocześnie czeskim przedsiębiorcą. Właśnie tam postanowił prowadzić działalność gospodarczą w branży turystycznej, bowiem jest zapalonym miłośnikiem podróży, a pogranicza… » więcej 2018-03-08, godz. 10:34, Audycje z powiatów Pogranicze okiem archeologa. Polacy i Czesi razem od neolitu Początki osadnictwa na obecnych terenach polsko - czeskiego pogranicza sięgają czasów neolitu, czyli 6 - 7 tysięcy lat wstecz. Z tego okresu pochodzą archeologiczne znaleziska świadczące o tym, że przybywały tu ludy naddunajskie… » więcej
10111213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »