Radio Opole » Pogranicze (DAB+) » Audycje z pogranicza

Audycje z pogranicza

2018-04-02, 18:59 Autor: Dorota Kłonowska

15 grantów na promowanie lokalnych produktów. Atrakcje na pograniczu

Wielkanocny jarmark we Frączkowie [Fot.NKJiG]
Wielkanocny jarmark we Frączkowie [Fot.NKJiG]
Elżbieta Harhura - z prawej, obok wójta Pakosławic Adama Raczyńskiego [Fot.NKJiG]
Elżbieta Harhura - z prawej, obok wójta Pakosławic Adama Raczyńskiego [Fot.NKJiG]
Wielkanocny jarmark we Frączkowie [Fot.NKJiG]
Wielkanocny jarmark we Frączkowie [Fot.NKJiG]
Wielkanocny jarmark we Frączkowie [Fot.NKJiG]
Wielkanocny jarmark we Frączkowie [Fot.NKJiG]
- To rekordowy rok, pozyskaliśmy z Urzędu Marszałkowskiego 15 grantów na kwotę ponad 141 tys. zł. Wystarczy zatem pieniędzy na organizację 15 imprez na pograniczu. Umowy właśnie zostały podpisane – mówi Elżbieta Harhura – prezes Nyskiego Księstwa Jezior i Gór.
Nigdy jeszcze – co podkreśla gość Pogranicza - Nyskie Księstwo Jezior i Gór nie pozyskało takiego wsparcia w ciągu tylko jednego roku. Elżbieta Harhura - szefowa księstwa – opowiada, jakie atrakcje czekają mieszkańców, a jedna z nich już miała miejsce w minioną niedzielę (25.03) we Frączkowie. Odbył się tam Jarmark Wielkanocny, także z udziałem gości z Czech. Kolejne imprezy będą organizowane sukcesywnie przez różnego rodzaju stowarzyszenia i Ochotnicze Straże Pożarne z różnych gmin powiatu nyskiego.
- Nie jest łatwo pozyskać takie granty, a niektórzy z beneficjentów sięgali po nie po raz pierwszy. Ich wysiłek jest tym bardziej godny podkreślenia. Wiadomo także, że tegoroczne, wojewódzkie dożynki będą miały wyraźny akcent polsko – czeski, kulinarny, bo z kapustą w tle. To warzywo jest popularne zarówno w kuchni polskiej, jak i w czeskiej. Naszą wiodącą potrawą będzie bigos. W nim mieszają się różne smaki i składniki, podobnie jak nasza Opolszczyzna stanowi tygiel kulturowy, o różnych tradycjach i zwyczajach – mówi Harhura.
Elżbieta Harhura w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-03-19, godz. 18:44, Audycje z powiatów Jest turystyczny klaster po stronie czeskiej, będzie po polskiej - Czesi od 10 lat mają u siebie skoncentrowaną grupę przedsiębiorstw zajmujących się turystyką, która współpracuje, wprowadza systemy rabatowe, wymienia się informacjami, co wydatnie wpływa na rozwój turystyki. My na spotkaniu… » więcej 2018-03-19, godz. 18:43, Audycje z powiatów Niemodlin i Pražmo. Połączeni wspólną historią od 1779r do 1946r Partnerów w Czechach mają nie tylko miasta leżące w przygranicznym pasie. Przykładem Niemodlin, który w 2007r podpisał umowę o współpracy z czeskim Štity, natomiast w 2013r z miejscowością Pražmo. W tym ostatnim przypadku zdecydowała… » więcej 2018-03-14, godz. 23:48, Audycje z powiatów Krajoznawcy z całej Polski spotkają się w Nysie. Nie zabraknie czeskich akcentów Nyski oddział PTTK TRYTON przygotowuje się do organizacji ogólnopolskiego seminarium krajoznawczego z udziałem kilkuset przewodników turystycznych i krajoznawców z całej Polski. Nysę wybrało Polskie Stowarzyszenie Krajoznawców. » więcej 2018-03-14, godz. 23:31, Audycje z powiatów Czechy sprzyjają przedsiębiorcom. Firmę zarejestrujesz w godzinę Wojciech Olszewski jest mieszkańcem Głuchołaz i jednocześnie czeskim przedsiębiorcą. Właśnie tam postanowił prowadzić działalność gospodarczą w branży turystycznej, bowiem jest zapalonym miłośnikiem podróży, a pogranicza… » więcej 2018-03-08, godz. 10:34, Audycje z powiatów Pogranicze okiem archeologa. Polacy i Czesi razem od neolitu Początki osadnictwa na obecnych terenach polsko - czeskiego pogranicza sięgają czasów neolitu, czyli 6 - 7 tysięcy lat wstecz. Z tego okresu pochodzą archeologiczne znaleziska świadczące o tym, że przybywały tu ludy naddunajskie… » więcej
10111213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »