Radio Opole » Pogranicze (DAB+) » Audycje z pogranicza

Audycje z pogranicza

2018-04-02, 18:59 Autor: Dorota Kłonowska

15 grantów na promowanie lokalnych produktów. Atrakcje na pograniczu

Wielkanocny jarmark we Frączkowie [Fot.NKJiG]
Wielkanocny jarmark we Frączkowie [Fot.NKJiG]
Elżbieta Harhura - z prawej, obok wójta Pakosławic Adama Raczyńskiego [Fot.NKJiG]
Elżbieta Harhura - z prawej, obok wójta Pakosławic Adama Raczyńskiego [Fot.NKJiG]
Wielkanocny jarmark we Frączkowie [Fot.NKJiG]
Wielkanocny jarmark we Frączkowie [Fot.NKJiG]
Wielkanocny jarmark we Frączkowie [Fot.NKJiG]
Wielkanocny jarmark we Frączkowie [Fot.NKJiG]
- To rekordowy rok, pozyskaliśmy z Urzędu Marszałkowskiego 15 grantów na kwotę ponad 141 tys. zł. Wystarczy zatem pieniędzy na organizację 15 imprez na pograniczu. Umowy właśnie zostały podpisane – mówi Elżbieta Harhura – prezes Nyskiego Księstwa Jezior i Gór.
Nigdy jeszcze – co podkreśla gość Pogranicza - Nyskie Księstwo Jezior i Gór nie pozyskało takiego wsparcia w ciągu tylko jednego roku. Elżbieta Harhura - szefowa księstwa – opowiada, jakie atrakcje czekają mieszkańców, a jedna z nich już miała miejsce w minioną niedzielę (25.03) we Frączkowie. Odbył się tam Jarmark Wielkanocny, także z udziałem gości z Czech. Kolejne imprezy będą organizowane sukcesywnie przez różnego rodzaju stowarzyszenia i Ochotnicze Straże Pożarne z różnych gmin powiatu nyskiego.
- Nie jest łatwo pozyskać takie granty, a niektórzy z beneficjentów sięgali po nie po raz pierwszy. Ich wysiłek jest tym bardziej godny podkreślenia. Wiadomo także, że tegoroczne, wojewódzkie dożynki będą miały wyraźny akcent polsko – czeski, kulinarny, bo z kapustą w tle. To warzywo jest popularne zarówno w kuchni polskiej, jak i w czeskiej. Naszą wiodącą potrawą będzie bigos. W nim mieszają się różne smaki i składniki, podobnie jak nasza Opolszczyzna stanowi tygiel kulturowy, o różnych tradycjach i zwyczajach – mówi Harhura.
Elżbieta Harhura w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-12-31, godz. 11:38, Audycje z powiatów Złote prosię i „Jezisek”, czyli święta po czesku O świątecznych zwyczajach u czeskich sąsiadów opowiada w programie Pogranicze Zdzisław Baran. To sekretarz powiatu nyskiego, zarazem mieszkaniec Głuchołaz, były burmistrz i przewodniczący głuchołaskiej RM. Przede wszystkim jednak… » więcej 2018-12-31, godz. 11:38, Audycje z powiatów Jubileuszowy rok na pograniczu świętuje Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz Jubileusz 30 - lecia obchodzi głuchołaskie Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz, a także w grudniu, minęło 70 lat od przejazdu pierwszego pociągu z Czechosłowacji przez Głuchołazy. » więcej 2018-12-22, godz. 16:30, Audycje z powiatów Sylwester na Kopie Biskupiej, Śnieżniku, Strzelińcu, czy na Borówkowej? O świąteczne plany nyskiego PTTK Tryton pytamy jego szefa Marcina Nowaka. Nadchodzące dni będą pełne atrakcji, bo nie każdy spędza święta w domowych pieleszach. » więcej 2018-12-22, godz. 16:20, Audycje z powiatów Marcin Husak o świątecznych zwyczajach w Czechach Marcin Husak, to regionalista, autor książek, przewodnik turystyczny i kierownik Centrum Tradycji Tkackich w Muzeum Ziemi Prudnickiej. Nam opowiada o tradycjach świątecznych na pograniczu, które stanowi kulturowy tygiel. » więcej 2018-12-10, godz. 09:05, Audycje z powiatów Skarby Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej O historii Ziemi Głubczyckiej, współpracy z Czechami, dziejach tamtejszego muzeum, śródziemnomorskim klimacie, skarbie monet i „ceramicznych kuleczkach” opowiada gość nyskiego studia Radia Opole - dr Barbara Piechaczek. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »