Radio Opole » Pogranicze (DAB+) » Audycje z pogranicza

Audycje z pogranicza

2018-03-27, 08:44 Autor: Dorota Kłonowska

Nyska PWSZ pozyskuje studentów z Czech. Na początek Jesenik

Od lewej: dr Piotr Bernat, Elżbieta Boruch, dr Tomasz Drewniak
Od lewej: dr Piotr Bernat, Elżbieta Boruch, dr Tomasz Drewniak
- Granica wcale nie dzieli, a mamy nadzieję, że nas połączy. Czescy uczniowie już dzwonią pytając o kierunki, stypendia, zasady rekrutacji. . Podczas ostatniej wizyty w Nysie byli zaskoczeni poziomem wyposażeniia naszej uczelni i jej ogromem, bo zajmujemy wiele budynków. Chcą tu studiować – mówią goście Radia Opole2 - prorektor dr Tomasz Drewniak, dr Piotr Bernat i Elżbieta Boruch z biura współpracy międzynarodowej.
16 marca br delegacja nyskiej PWSZ była w Jeseniku, zarówno na spotkaniach w szkołach, jak i w tamtejszym magistracie. 19 marca Czesi przyjechali z rewizytą, a 4 kwietnia przyjeżdża do Nysy kolejna grupa młodzieży – tym razem będzie to 45 uczniów szkoły hotelarskiej.
- Już w sierpniu ubiegłego roku odpowiedzieliśmy na zaproszenie pani burmistrz Jesenika i doszło do pierwszych rozmów. A jest to pilotażowy program, obejmujący nie tylko pozyskanie studentów z Czech, także chcemy współpracować w obszarze dydaktycznym, badań naukowych i gospodarki – mówi prorektor ds. nauki i rozwoju dr Tomasz Drewniak.
Dr Piotr Bernat nie jest zaskoczony takim zainteresowaniem, gdyż nyska PWSZ, to uczelnia położona najbliżej Jesenika, w dodatku oferująca studia bezpłatne i o niszowych kierunkach kształcenia. Jest zainteresowanie zarówno kosmetologią, czy specjalnościami medycznymi, jak i inżynierskimi.
- Czesi mają też nadzieję, że ta młodzież, po zdobyciu zawodu do nich powróci. A nie dzieje się tak, kiedy studiują w dużych miastach w Czechach – mówi Bernat.
- Dzwonią do nas niemal codziennie, dopytują, jakie dokumenty należy złożyć, czy dostaną stypendia, pytają o szczegóły, We wrześniu uruchamiamy dla nich specjalny kurs języka polskiego, żeby nie mieli problemów na zajęciach. Sama studiowałam w Opavie, gdzie nauczyłam się języka czeskiego. Teraz się przydaje – śmieje się Elżbieta Boruch z biura współpracy międzynarodowej PWSZ.
Tomasz Drewniak, Piotr Bernat, Elżbieta Boruch w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-12-10, godz. 09:05, Audycje z powiatów Skarby Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej O historii Ziemi Głubczyckiej, współpracy z Czechami, dziejach tamtejszego muzeum, śródziemnomorskim klimacie, skarbie monet i „ceramicznych kuleczkach” opowiada gość nyskiego studia Radia Opole - dr Barbara Piechaczek. » więcej 2018-12-10, godz. 08:50, Audycje z powiatów Nyski punkt informacji turystycznej coraz bliższy Czechom 40% turystów odwiedzających punkt informacji turystycznej w Nysie, to Czesi, a zainteresowanie wciąż wzrasta. Można tam kupić oryginalne pamiątki i bezpłatnie otrzymać mapy oraz przewodniki. Są także specjalne, polsko - czeskie „kąciki” r ... » więcej 2018-12-03, godz. 10:22, Audycje z powiatów Elektryczne rowery na polsko - czeskim pograniczu? Nowy rodzaj turystyki i połączenie istniejących już ścieżek rowerowych w spójną sieć było przedmiotem spotkania w Pokrzywnej, jakie zorganizował Euroregion Pradziad. Chodzi o to, aby trasy zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie grani ... » więcej 2018-11-26, godz. 18:51, Audycje z powiatów Edward Szupryczyński o przygranicznych inwestycjach w Głuchołazach Kolejna kadencja nowego - starego burmistrza Głuchołaz upłynie pod znakiem zacieśniania transgranicznej współpracy, bowiem jest ona znaczącym czynnikiem rozwoju gminy. » więcej 2018-11-26, godz. 18:40, Audycje z powiatów Trasy rowerowe bezpieczniejsze w Czechach? Okazją do rozmowy o ścieżkach rowerowych po obu stronach granicy jest spotkanie przygranicznych gmin w Pokrzywnej (23.11), zorganizowane przez Euroregion Pradziad. Zdaniem Henryka Szylara - pasjonata turystyki rowerowej górskiej, Polacy p ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »