Radio Opole » Pogranicze (DAB+) » Audycje z pogranicza

Audycje z pogranicza

2018-03-27, 08:44 Autor: Dorota Kłonowska

Nyska PWSZ pozyskuje studentów z Czech. Na początek Jesenik

Od lewej: dr Piotr Bernat, Elżbieta Boruch, dr Tomasz Drewniak
Od lewej: dr Piotr Bernat, Elżbieta Boruch, dr Tomasz Drewniak
- Granica wcale nie dzieli, a mamy nadzieję, że nas połączy. Czescy uczniowie już dzwonią pytając o kierunki, stypendia, zasady rekrutacji. . Podczas ostatniej wizyty w Nysie byli zaskoczeni poziomem wyposażeniia naszej uczelni i jej ogromem, bo zajmujemy wiele budynków. Chcą tu studiować – mówią goście Radia Opole2 - prorektor dr Tomasz Drewniak, dr Piotr Bernat i Elżbieta Boruch z biura współpracy międzynarodowej.
16 marca br delegacja nyskiej PWSZ była w Jeseniku, zarówno na spotkaniach w szkołach, jak i w tamtejszym magistracie. 19 marca Czesi przyjechali z rewizytą, a 4 kwietnia przyjeżdża do Nysy kolejna grupa młodzieży – tym razem będzie to 45 uczniów szkoły hotelarskiej.
- Już w sierpniu ubiegłego roku odpowiedzieliśmy na zaproszenie pani burmistrz Jesenika i doszło do pierwszych rozmów. A jest to pilotażowy program, obejmujący nie tylko pozyskanie studentów z Czech, także chcemy współpracować w obszarze dydaktycznym, badań naukowych i gospodarki – mówi prorektor ds. nauki i rozwoju dr Tomasz Drewniak.
Dr Piotr Bernat nie jest zaskoczony takim zainteresowaniem, gdyż nyska PWSZ, to uczelnia położona najbliżej Jesenika, w dodatku oferująca studia bezpłatne i o niszowych kierunkach kształcenia. Jest zainteresowanie zarówno kosmetologią, czy specjalnościami medycznymi, jak i inżynierskimi.
- Czesi mają też nadzieję, że ta młodzież, po zdobyciu zawodu do nich powróci. A nie dzieje się tak, kiedy studiują w dużych miastach w Czechach – mówi Bernat.
- Dzwonią do nas niemal codziennie, dopytują, jakie dokumenty należy złożyć, czy dostaną stypendia, pytają o szczegóły, We wrześniu uruchamiamy dla nich specjalny kurs języka polskiego, żeby nie mieli problemów na zajęciach. Sama studiowałam w Opavie, gdzie nauczyłam się języka czeskiego. Teraz się przydaje – śmieje się Elżbieta Boruch z biura współpracy międzynarodowej PWSZ.
Tomasz Drewniak, Piotr Bernat, Elżbieta Boruch w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-12-31, godz. 11:38, Audycje z powiatów Złote prosię i „Jezisek”, czyli święta po czesku O świątecznych zwyczajach u czeskich sąsiadów opowiada w programie Pogranicze Zdzisław Baran. To sekretarz powiatu nyskiego, zarazem mieszkaniec Głuchołaz, były burmistrz i przewodniczący głuchołaskiej RM. Przede wszystkim jednak… » więcej 2018-12-31, godz. 11:38, Audycje z powiatów Jubileuszowy rok na pograniczu świętuje Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz Jubileusz 30 - lecia obchodzi głuchołaskie Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz, a także w grudniu, minęło 70 lat od przejazdu pierwszego pociągu z Czechosłowacji przez Głuchołazy. » więcej 2018-12-22, godz. 16:30, Audycje z powiatów Sylwester na Kopie Biskupiej, Śnieżniku, Strzelińcu, czy na Borówkowej? O świąteczne plany nyskiego PTTK Tryton pytamy jego szefa Marcina Nowaka. Nadchodzące dni będą pełne atrakcji, bo nie każdy spędza święta w domowych pieleszach. » więcej 2018-12-22, godz. 16:20, Audycje z powiatów Marcin Husak o świątecznych zwyczajach w Czechach Marcin Husak, to regionalista, autor książek, przewodnik turystyczny i kierownik Centrum Tradycji Tkackich w Muzeum Ziemi Prudnickiej. Nam opowiada o tradycjach świątecznych na pograniczu, które stanowi kulturowy tygiel. » więcej 2018-12-10, godz. 09:05, Audycje z powiatów Skarby Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej O historii Ziemi Głubczyckiej, współpracy z Czechami, dziejach tamtejszego muzeum, śródziemnomorskim klimacie, skarbie monet i „ceramicznych kuleczkach” opowiada gość nyskiego studia Radia Opole - dr Barbara Piechaczek. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »