Radio Opole » Pogranicze (DAB+) » Audycje z pogranicza

Audycje z pogranicza

2018-03-27, 08:44 Autor: Dorota Kłonowska

Nyska PWSZ pozyskuje studentów z Czech. Na początek Jesenik

Od lewej: dr Piotr Bernat, Elżbieta Boruch, dr Tomasz Drewniak
Od lewej: dr Piotr Bernat, Elżbieta Boruch, dr Tomasz Drewniak
- Granica wcale nie dzieli, a mamy nadzieję, że nas połączy. Czescy uczniowie już dzwonią pytając o kierunki, stypendia, zasady rekrutacji. . Podczas ostatniej wizyty w Nysie byli zaskoczeni poziomem wyposażeniia naszej uczelni i jej ogromem, bo zajmujemy wiele budynków. Chcą tu studiować – mówią goście Radia Opole2 - prorektor dr Tomasz Drewniak, dr Piotr Bernat i Elżbieta Boruch z biura współpracy międzynarodowej.
16 marca br delegacja nyskiej PWSZ była w Jeseniku, zarówno na spotkaniach w szkołach, jak i w tamtejszym magistracie. 19 marca Czesi przyjechali z rewizytą, a 4 kwietnia przyjeżdża do Nysy kolejna grupa młodzieży – tym razem będzie to 45 uczniów szkoły hotelarskiej.
- Już w sierpniu ubiegłego roku odpowiedzieliśmy na zaproszenie pani burmistrz Jesenika i doszło do pierwszych rozmów. A jest to pilotażowy program, obejmujący nie tylko pozyskanie studentów z Czech, także chcemy współpracować w obszarze dydaktycznym, badań naukowych i gospodarki – mówi prorektor ds. nauki i rozwoju dr Tomasz Drewniak.
Dr Piotr Bernat nie jest zaskoczony takim zainteresowaniem, gdyż nyska PWSZ, to uczelnia położona najbliżej Jesenika, w dodatku oferująca studia bezpłatne i o niszowych kierunkach kształcenia. Jest zainteresowanie zarówno kosmetologią, czy specjalnościami medycznymi, jak i inżynierskimi.
- Czesi mają też nadzieję, że ta młodzież, po zdobyciu zawodu do nich powróci. A nie dzieje się tak, kiedy studiują w dużych miastach w Czechach – mówi Bernat.
- Dzwonią do nas niemal codziennie, dopytują, jakie dokumenty należy złożyć, czy dostaną stypendia, pytają o szczegóły, We wrześniu uruchamiamy dla nich specjalny kurs języka polskiego, żeby nie mieli problemów na zajęciach. Sama studiowałam w Opavie, gdzie nauczyłam się języka czeskiego. Teraz się przydaje – śmieje się Elżbieta Boruch z biura współpracy międzynarodowej PWSZ.
Tomasz Drewniak, Piotr Bernat, Elżbieta Boruch w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-04-15, godz. 15:34, Audycje z powiatów Jest milion na zakup domów, chętnych do tworzenia rodzinnych domów dziecka brak Nawet zakup willi nie stanowi zachęty do tworzenia rodzinnych domów dziecka w powiecie nyskim. Pierwszy taki dom funkcjonuje od grudnia - powiat kupił dla rodziny dom za ponad pół mln zł - ale na razie to jedyna taka placówka. W budżecie ... » więcej 2018-04-14, godz. 15:25, Audycje z powiatów W Libercu znalazł żonę. Polsko - czeskie koneksje Romualda Kamudy Niewiele jest zakątków w Czechach, do których nie dotarł gość programu Pogranicze - Romuald Kamuda. Jest tłumaczem języka czeskiego, przewodnikiem turystycznym, organizatorem wycieczek, ale i samorządowcem, który doprowadził do nawiązania ... » więcej 2018-04-09, godz. 12:44, Audycje z powiatów Prudnik, Krnov, Jesenik i Bruntal – nowe plany przygranicznej współpracy Małgorzata Halek - Malinowska - kierownik Agencji Promocji i Rozwoju Gminy Prudnik uważa, że najważniejsze dla rozwoju promocji na pograniczu nie są pieniądze i formalne umowy, ale przyjaźń i zapał ludzi, którzy chcą współpracować po obu ... » więcej 2018-04-09, godz. 10:15, Audycje z powiatów Vedro, to upał, a kolej, to internat. Remigiusz Kamiński o polsko-czeskich pułapkach językowych - Czesi mnie polubili, bo znam ich język, historię i zwyczaje. To zresztą wskazówka dla cudzoziemca w każdym kraju, a wbrew pozorom język czeski wcale nie jest łatwy, ma skomplikowaną gramatykę - mówi Remigiusz Kamiński, tłumacz języka cz ... » więcej 2018-04-02, godz. 19:00, Audycje z powiatów „Trzeba być wariatami w tej turystyce”. Pasje Darii i Adriana Kołodziejów Wyciągnęli już rowery z piwnicy i w ten weekend (8.04) wybierają się na pierwszą tej wiosny wyprawę rowerową. Czechy, to zaczarowane miejsce Darii i Adriana Kołodziejów. Nawet na ślubne zdjęcia zdecydowali się właśnie w tamtejszych plener ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »