Radio Opole » Pogranicze (DAB+) » Audycje z pogranicza

Audycje z pogranicza

2018-03-27, 08:44 Autor: Dorota Kłonowska

Nyska PWSZ pozyskuje studentów z Czech. Na początek Jesenik

Od lewej: dr Piotr Bernat, Elżbieta Boruch, dr Tomasz Drewniak
Od lewej: dr Piotr Bernat, Elżbieta Boruch, dr Tomasz Drewniak
- Granica wcale nie dzieli, a mamy nadzieję, że nas połączy. Czescy uczniowie już dzwonią pytając o kierunki, stypendia, zasady rekrutacji. . Podczas ostatniej wizyty w Nysie byli zaskoczeni poziomem wyposażeniia naszej uczelni i jej ogromem, bo zajmujemy wiele budynków. Chcą tu studiować – mówią goście Radia Opole2 - prorektor dr Tomasz Drewniak, dr Piotr Bernat i Elżbieta Boruch z biura współpracy międzynarodowej.
16 marca br delegacja nyskiej PWSZ była w Jeseniku, zarówno na spotkaniach w szkołach, jak i w tamtejszym magistracie. 19 marca Czesi przyjechali z rewizytą, a 4 kwietnia przyjeżdża do Nysy kolejna grupa młodzieży – tym razem będzie to 45 uczniów szkoły hotelarskiej.
- Już w sierpniu ubiegłego roku odpowiedzieliśmy na zaproszenie pani burmistrz Jesenika i doszło do pierwszych rozmów. A jest to pilotażowy program, obejmujący nie tylko pozyskanie studentów z Czech, także chcemy współpracować w obszarze dydaktycznym, badań naukowych i gospodarki – mówi prorektor ds. nauki i rozwoju dr Tomasz Drewniak.
Dr Piotr Bernat nie jest zaskoczony takim zainteresowaniem, gdyż nyska PWSZ, to uczelnia położona najbliżej Jesenika, w dodatku oferująca studia bezpłatne i o niszowych kierunkach kształcenia. Jest zainteresowanie zarówno kosmetologią, czy specjalnościami medycznymi, jak i inżynierskimi.
- Czesi mają też nadzieję, że ta młodzież, po zdobyciu zawodu do nich powróci. A nie dzieje się tak, kiedy studiują w dużych miastach w Czechach – mówi Bernat.
- Dzwonią do nas niemal codziennie, dopytują, jakie dokumenty należy złożyć, czy dostaną stypendia, pytają o szczegóły, We wrześniu uruchamiamy dla nich specjalny kurs języka polskiego, żeby nie mieli problemów na zajęciach. Sama studiowałam w Opavie, gdzie nauczyłam się języka czeskiego. Teraz się przydaje – śmieje się Elżbieta Boruch z biura współpracy międzynarodowej PWSZ.
Tomasz Drewniak, Piotr Bernat, Elżbieta Boruch w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-06-02, godz. 21:49, Audycje z powiatów Ponad 400 tysięcy euro dla bibliotek i samorządów Nysy i Jesenika „Centrum Działań Wspólnych - sieć kooperacyjna samorządów i NGO Miast Partnerskich” w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska 2014-2020, który potrwa do 31.12.2021r. Przedsięwzięcie dotyczy zarówno bibliotek po obu stronach ... » więcej 2018-06-02, godz. 19:35, Audycje z powiatów Polsko – czeskie rozpoczęcie sezonu wodnego na pograniczu Trzydniowe ćwiczenia „Bezpieczny sezon wodny na obszarach wodnych pogranicza polsko - czeskiego” zainaugurowały rozpoczęcie wakacji nad akwenami po polskiej i czeskiej stronie granicy. - To jedyne tego typu szkolenie w Polsce - mówi Jaros ... » więcej 2018-05-28, godz. 13:57, Audycje z powiatów Nyski PUP w polsko-czeskiej grupie ds. polityki społecznej W Czechach bezrobocie wynosi 2%, w powiecie nyskim spadło do 8,9%. Powiaty Opolszczyzny, jak: nyski, głubczycki i opolski, ale także położone w województwach śląskim i dolnośląskim, spotykają się z Czechami celem wymiany doświadczeń. Chod ... » więcej 2018-05-28, godz. 13:12, Audycje z powiatów Pogranicze pełne legend, minerałów i nietoperzy Z Kazimierzem Staszkowem rozmawiamy o ostatnich badaniach kolonii nietoperzy, jakie mieszkają w sztolniach w Głuchołazach, a także w kopalni marmuru w Sławniowicach. Posłuchamy także opowieści o Husytach i urodzonym w Nysie Bernhardzie Gr ... » więcej 2018-05-26, godz. 06:56, Audycje z powiatów Głuchołaski KTUKOL aktywny po obu stronach granicy - Realizujemy nowatorski projekt, który na stałe wejdzie do harmonogramu naszych imprez. To Ogólnopolski, Kolarsko - Pieszy Rajd Gwiaździsty, który przebiega zarówno po polskiej, jak i po czeskiej stronie granicy. W ten weekend planujemy ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »