Radio Opole » Pogranicze (DAB+) » Audycje z pogranicza

Audycje z pogranicza

2018-03-27, 08:44 Autor: Dorota Kłonowska

Nyska PWSZ pozyskuje studentów z Czech. Na początek Jesenik

Od lewej: dr Piotr Bernat, Elżbieta Boruch, dr Tomasz Drewniak
Od lewej: dr Piotr Bernat, Elżbieta Boruch, dr Tomasz Drewniak
- Granica wcale nie dzieli, a mamy nadzieję, że nas połączy. Czescy uczniowie już dzwonią pytając o kierunki, stypendia, zasady rekrutacji. . Podczas ostatniej wizyty w Nysie byli zaskoczeni poziomem wyposażeniia naszej uczelni i jej ogromem, bo zajmujemy wiele budynków. Chcą tu studiować – mówią goście Radia Opole2 - prorektor dr Tomasz Drewniak, dr Piotr Bernat i Elżbieta Boruch z biura współpracy międzynarodowej.
16 marca br delegacja nyskiej PWSZ była w Jeseniku, zarówno na spotkaniach w szkołach, jak i w tamtejszym magistracie. 19 marca Czesi przyjechali z rewizytą, a 4 kwietnia przyjeżdża do Nysy kolejna grupa młodzieży – tym razem będzie to 45 uczniów szkoły hotelarskiej.
- Już w sierpniu ubiegłego roku odpowiedzieliśmy na zaproszenie pani burmistrz Jesenika i doszło do pierwszych rozmów. A jest to pilotażowy program, obejmujący nie tylko pozyskanie studentów z Czech, także chcemy współpracować w obszarze dydaktycznym, badań naukowych i gospodarki – mówi prorektor ds. nauki i rozwoju dr Tomasz Drewniak.
Dr Piotr Bernat nie jest zaskoczony takim zainteresowaniem, gdyż nyska PWSZ, to uczelnia położona najbliżej Jesenika, w dodatku oferująca studia bezpłatne i o niszowych kierunkach kształcenia. Jest zainteresowanie zarówno kosmetologią, czy specjalnościami medycznymi, jak i inżynierskimi.
- Czesi mają też nadzieję, że ta młodzież, po zdobyciu zawodu do nich powróci. A nie dzieje się tak, kiedy studiują w dużych miastach w Czechach – mówi Bernat.
- Dzwonią do nas niemal codziennie, dopytują, jakie dokumenty należy złożyć, czy dostaną stypendia, pytają o szczegóły, We wrześniu uruchamiamy dla nich specjalny kurs języka polskiego, żeby nie mieli problemów na zajęciach. Sama studiowałam w Opavie, gdzie nauczyłam się języka czeskiego. Teraz się przydaje – śmieje się Elżbieta Boruch z biura współpracy międzynarodowej PWSZ.
Tomasz Drewniak, Piotr Bernat, Elżbieta Boruch w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-10-08, godz. 16:59, Audycje z powiatów Euroregion PRADZIAD wydaje podręcznik do nauki czeskiego - To nie tylko książka, powstanie również płyta z nagraniem czeskich lektorów. Cieszę się, że jednym z nich będzie zaprzyjaźniona z nami Eva Czechova - zastępca dyrektora MIKS Krnov - mówi Joanna Korzeniowska - kierowniczka programowa… » więcej 2018-10-08, godz. 11:42, Audycje z powiatów Powstaje polsko - czeska wystawa o opozycji na Ziemi Jesenickiej i Nyskiej - To będzie duże wydarzenie, wystawa, jakiej jeszcze nie było. Temat trudny, ale nie można go unikać zwłaszcza, że wystawa będzie rocznicowa. Powstanie z okazji 30. rocznicy upadku totalitaryzmu w Czechosłowacji i Polsce. Już rozpoczęliśmy… » więcej 2018-09-29, godz. 12:05, Audycje z powiatów Jan Rotter z Jesenika o współpracy z polskimi seniorami i młodzieżą Jan Rotter jest dyrektorem Centrum Usług Socjalnych w Jeseniku, które zajmuje się szeroko pojętą opieką nad seniorami w Czechach. To zarówno prowadzenie mieszkań chronionych, jak też domów dziennego pobytu, czy Uniwersytetów III… » więcej 2018-09-29, godz. 10:25, Audycje z powiatów Uśmiechnięte „Babie Lato w Górach Opawskich” Głuchołazy, od kilku dni posiadające tytuł „Miasta Orderu Uśmiechu”, spodziewają się około tysiąca chętnych do uczestnictwa w X Jubileuszowym Rajdzie Kolarsko-Pieszym Babie Lato w Górach Opawskich. Jego pomysłodawcą i organizatorem… » więcej 2018-09-24, godz. 10:10, Audycje z powiatów Adrian Dwornicki – w poszukiwaniu europejskiego dziedzictwa Adrian Dwornicki, to historyk i regionalista od dziecka związany z Otmuchowem. Mimo młodego wieku ma w swoim dorobku kilka publikacji o tym mieście, jak też o polsko - czeskim pograniczu. Ostatnio uczestniczył w otwarciu tzw. kapsuł… » więcej
2345678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »