Radio Opole » Pogranicze (DAB+) » Audycje z pogranicza

Audycje z pogranicza

2018-03-19, 18:43 Autor: Dorota Kłonowska

Niemodlin i Pražmo. Połączeni wspólną historią od 1779r do 1946r

Niemodlin - Prażmo podpisanie umowy partnerskiej [Fot.UM Niemodlin]
Niemodlin - Prażmo podpisanie umowy partnerskiej [Fot.UM Niemodlin]
Dorota Koncewicz [Fot.Dorota Kłonowska]
Dorota Koncewicz [Fot.Dorota Kłonowska]
Partnerów w Czechach mają nie tylko miasta leżące w przygranicznym pasie. Przykładem Niemodlin, który w 2007r podpisał umowę o współpracy z czeskim Štity, natomiast w 2013r z miejscowością Pražmo. W tym ostatnim przypadku zdecydowała historia, bowiem w przeszłości Niemodlin należał do rodu Praschma, rezydującego w niemodlińskim zamku. Obecnie potomkowie tej rodziny szukają swoich korzeni, a Niemodlin i Pražmo realizują wspólny projekt „ Transgraniczne dziedzictwo rodu Praschma”.
- Historia rodu połączyła obie gminy, a współczesność pisze własny scenariusz. To dziesiątki inicjatyw w zakresie współpracy szkół, różnych instytucji, wspólnych imprez kulturalnych i sportowych, skierowanych do różnych grup wiekowych. Powstały rzeźby plenerowe po polskiej i czeskiej stronie, wpisujące się w architekturę obu miejscowości, które nawiązują do ich historii, podobnie komiks – „Złota Księga – Zamek w Niemodlinie”. W ramach realizacji projektu "Śladami rodu Praschma", z programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska, Prażmo wydało publikację "Šlechtický rod Pražmů v proměnách času" - "Szlachecki Ród Prażmów na przestrzeni wieków", a autorami są historycy czeski i polski. Książka ukazała się 16 stycznia 2018r i jest wydana w dwóch wersjach językowych – mówi burmistrz Niemodlina.
Zgodnie z zasadą „przez żołądek do serca”, rokrocznie niemodlinianie mają okazję pokosztować ogromnych placków ziemniaczanych smażonych na głębokim tłuszczu podczas „Plackowego Święta” w Czechach, z kolei partnerzy Niemodlina przyjeżdżają na rybne specjały w ramach Karpika.
Równie owocna, choć nie aż tak umocowana historycznie, jest współpraca Niemodlina z miasteczkiem Štity. To także wymiana młodzieży, wspólne imprezy sportowe i artystyczne.
- Mamy i innych, czeskich przyjaciół, chociaż nie podpisywaliśmy z nimi formalnych umów. Przykładem Jesenik, czy Javornik, a nawet miasta położone dalej od granicy. Wszystko to nas przybliża, rozwija i powoduje, że Niemodlin odwiedza coraz więcej turystów, a magnesem jest nasz zamek, liczący ponad 700 lat, zaliczany do najpotężniejszych w Polsce – mówi Dorota Koncewicz.
Dorota Koncewicz w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-12-31, godz. 11:38, Audycje z powiatów Złote prosię i „Jezisek”, czyli święta po czesku O świątecznych zwyczajach u czeskich sąsiadów opowiada w programie Pogranicze Zdzisław Baran. To sekretarz powiatu nyskiego, zarazem mieszkaniec Głuchołaz, były burmistrz i przewodniczący głuchołaskiej RM. Przede wszystkim jednak… » więcej 2018-12-31, godz. 11:38, Audycje z powiatów Jubileuszowy rok na pograniczu świętuje Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz Jubileusz 30 - lecia obchodzi głuchołaskie Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz, a także w grudniu, minęło 70 lat od przejazdu pierwszego pociągu z Czechosłowacji przez Głuchołazy. » więcej 2018-12-22, godz. 16:30, Audycje z powiatów Sylwester na Kopie Biskupiej, Śnieżniku, Strzelińcu, czy na Borówkowej? O świąteczne plany nyskiego PTTK Tryton pytamy jego szefa Marcina Nowaka. Nadchodzące dni będą pełne atrakcji, bo nie każdy spędza święta w domowych pieleszach. » więcej 2018-12-22, godz. 16:20, Audycje z powiatów Marcin Husak o świątecznych zwyczajach w Czechach Marcin Husak, to regionalista, autor książek, przewodnik turystyczny i kierownik Centrum Tradycji Tkackich w Muzeum Ziemi Prudnickiej. Nam opowiada o tradycjach świątecznych na pograniczu, które stanowi kulturowy tygiel. » więcej 2018-12-10, godz. 09:05, Audycje z powiatów Skarby Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej O historii Ziemi Głubczyckiej, współpracy z Czechami, dziejach tamtejszego muzeum, śródziemnomorskim klimacie, skarbie monet i „ceramicznych kuleczkach” opowiada gość nyskiego studia Radia Opole - dr Barbara Piechaczek. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »