Radio Opole » Pogranicze (DAB+) » Audycje z pogranicza

Audycje z pogranicza

2018-03-14, 23:31 Autor: Dorota Kłonowska

Czechy sprzyjają przedsiębiorcom. Firmę zarejestrujesz w godzinę

Wojciech Olszewski [Fot.PTTK Tryton Nysa]
Wojciech Olszewski [Fot.PTTK Tryton Nysa]
Wojciech Olszewski jest mieszkańcem Głuchołaz i jednocześnie czeskim przedsiębiorcą. Właśnie tam postanowił prowadzić działalność gospodarczą w branży turystycznej, bowiem jest zapalonym miłośnikiem podróży, a pogranicza w szczególności. Dlaczego w Czechach? - Bo tam jest łatwiej – mówi Radiu Opole2.
- Miłością do gór i wędrowania zaraziłem się jeszcze w harcerstwie. Potem z tego nie wyrosłem, przeciwnie, postanowiłem właśnie z tą branżą związać swoje dorosłe życie i tak moje hobby i pasja stały się moim zawodem. A jak praca jest pasją, to człowiek się nie męczy i wykonuje ją z przyjemnością – mówi Wojciech Olszewski, który jest pilotem wycieczek i przewodnikiem po Czechach, Rumunii i Ukrainie. Biegle włada także kilkoma językami obcymi, w tym czeskim, słowackim i rosyjskim. Jest również aktywnym członkiem nyskiego oddziału PTTK TRYTON i współorganizatorem aktualnie prowadzonego kursu doszkalającego przewodników turystycznych po Czechach.
Znajomość kraju sąsiadów spowodowała, że właśnie tam postanowił zlokalizować swoją turystyczną firmę.
- Wszystkie formalności załatwiłem w godzinę przy jednym okienku, włącznie z wymaganymi numerami i regonami niezbędnymi do prowadzenia przedsiębiorstwa. Jest tam opłata w wysokości 1000 koron za założenie firmy, czyli ok.160 zł. Panuje też bardzo przychylna atmosfera dla prywatnego biznesu, urzędnicy skarbówek starają się każdemu pomóc, biznesmeni w Czechach cieszą się szacunkiem. Trudno mi powiedzieć, jak wyglądają kontrole, bo nigdy ich jeszcze nie miałem, a firmę prowadzę już dość długo. Oczywiście „daniny” na rzecz państwa trzeba płacić, ale inny jest np. system uiszczania składek na „czeski ZUS”. Tam im mniejsza firma, tym niższe składki. Natomiast kwoty znacznie rosną przy przekroczeniu progu rocznych obrotów w kwocie 1 mln 200 tys. koron – mówi Wojciech Olszewski.
Z naszym gościem rozmawiamy także o rozwoju turystyki na pograniczu, pytamy o nacje, które poza Czechami i Polakami lubią odwiedzać ten rejon, oraz polecamy trasy przyjazne weekendowym, rodzinnym wypadom.
Wojciech Olszewski w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-12-31, godz. 11:38, Audycje z powiatów Złote prosię i „Jezisek”, czyli święta po czesku O świątecznych zwyczajach u czeskich sąsiadów opowiada w programie Pogranicze Zdzisław Baran. To sekretarz powiatu nyskiego, zarazem mieszkaniec Głuchołaz, były burmistrz i przewodniczący głuchołaskiej RM. Przede wszystkim jednak… » więcej 2018-12-31, godz. 11:38, Audycje z powiatów Jubileuszowy rok na pograniczu świętuje Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz Jubileusz 30 - lecia obchodzi głuchołaskie Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz, a także w grudniu, minęło 70 lat od przejazdu pierwszego pociągu z Czechosłowacji przez Głuchołazy. » więcej 2018-12-22, godz. 16:30, Audycje z powiatów Sylwester na Kopie Biskupiej, Śnieżniku, Strzelińcu, czy na Borówkowej? O świąteczne plany nyskiego PTTK Tryton pytamy jego szefa Marcina Nowaka. Nadchodzące dni będą pełne atrakcji, bo nie każdy spędza święta w domowych pieleszach. » więcej 2018-12-22, godz. 16:20, Audycje z powiatów Marcin Husak o świątecznych zwyczajach w Czechach Marcin Husak, to regionalista, autor książek, przewodnik turystyczny i kierownik Centrum Tradycji Tkackich w Muzeum Ziemi Prudnickiej. Nam opowiada o tradycjach świątecznych na pograniczu, które stanowi kulturowy tygiel. » więcej 2018-12-10, godz. 09:05, Audycje z powiatów Skarby Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej O historii Ziemi Głubczyckiej, współpracy z Czechami, dziejach tamtejszego muzeum, śródziemnomorskim klimacie, skarbie monet i „ceramicznych kuleczkach” opowiada gość nyskiego studia Radia Opole - dr Barbara Piechaczek. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »