Radio Opole » Pogranicze (DAB+) » Audycje z pogranicza

Audycje z pogranicza

2018-03-08, 10:34 Autor: Dorota Kłonowska

Pogranicze okiem archeologa. Polacy i Czesi razem od neolitu

Mariusz Krawczyk [Fot.Dorota Kłonowska]
Mariusz Krawczyk [Fot.Dorota Kłonowska]
Mariusz Krawczyk [Fot.Dorota Kłonowska]
Mariusz Krawczyk [Fot.Dorota Kłonowska]
Początki osadnictwa na obecnych terenach polsko – czeskiego pogranicza sięgają czasów neolitu, czyli 6 – 7 tysięcy lat wstecz. Z tego okresu pochodzą archeologiczne znaleziska świadczące o tym, że przybywały tu ludy naddunajskie. A małżeństwo Mieszka I z Dobrawą dało początek państwu polskiemu i jest najbardziej dobitnym dowodem więzów łączących Czechów i Polaków
- Z badań wykopaliskowych i znalezisk z epoki neolitu wynika, że na tereny obecnego pogranicza migrowały ludy z obszarów naddunajskich, które przechodziły przez Bramę Morawską pomiędzy Sudetami i Karpatami. Zostało odkrytych i udokumentowanych kilkadziesiąt takich stanowisk wczesnoneolitycznych i był to początek cywilizacji na tych ziemiach. Polsko – czeskich powiązań można się doszukiwać w kolejnych epokach i wiekach, bo oba narody są z sobą historycznie związane – mówi Mariusz Krawczyk, szef działu archeologii Muzeum Powiatowego w Nysie.

Archeolog podaje przykład unikatowego znaleziska w okolicach Paczkowa, kiedy to jeden z rolników podczas prac polowych wyorał skarb srebrnych monet z X wieku, a były to denary książąt czeskich. Z kolei niektóre obecne, przygraniczne pałace po stronie czeskiej, niegdyś stanowiły własność biskupów wrocławskich. Po pograniczu prowadziły też szlaki handlowe, kwitł przemysł i rzemiosło, a szczególnie słynęło ono ze szkła użytkowego i artystycznego, które trafiało nawet na dwory królewskie.

Obecnie po polsko – czeskim pograniczu prowadzą wspólne szlaki, jak np. Szlak Czarownic, łączą te ziemie postaci świętych – przykładem Jan Nepomucen, czy artystów, jak Karol Dankwart.

- Jesteśmy w stałym kontakcie z czeskimi archeologami. My natrafiamy na ich znaleziska, oni są w posiadaniu naszych. Nawzajem to dokumentujemy, fotografujemy, bowiem najważniejsze jest nie tyle ich fizyczne posiadanie, co sama informacja – mówi Krawczyk.
Mariusz Krawczyk w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-05-28, godz. 13:12, Audycje z powiatów Pogranicze pełne legend, minerałów i nietoperzy Z Kazimierzem Staszkowem rozmawiamy o ostatnich badaniach kolonii nietoperzy, jakie mieszkają w sztolniach w Głuchołazach, a także w kopalni marmuru w Sławniowicach. Posłuchamy także opowieści o Husytach i urodzonym w Nysie Bernhardzie… » więcej 2018-05-26, godz. 06:56, Audycje z powiatów Głuchołaski KTUKOL aktywny po obu stronach granicy - Realizujemy nowatorski projekt, który na stałe wejdzie do harmonogramu naszych imprez. To Ogólnopolski, Kolarsko - Pieszy Rajd Gwiaździsty, który przebiega zarówno po polskiej, jak i po czeskiej stronie granicy. W ten weekend planujemy… » więcej 2018-05-21, godz. 10:20, Audycje z powiatów Marcin Husak i jego polsko – czeski „Niecodziennik” Wydał książkę, która jest bestsellerem na polsko-czeskim pograniczu, kieruje Centrum Tradycji Tkackich w Muzeum Ziemi Prudnickiej, ma też uprawnienia przewodnika turystycznego. Jego życiową pasją jest zgłębianie historii zarówno… » więcej 2018-05-21, godz. 10:19, Audycje z powiatów Powstał Nyski Klub Turysty. Wycieczki Szlakiem Złota i Niezwykłych Miejsc Taką „złotą” trasę zwiedzania pogranicza proponuje przewodnik sudecki Krystyna Dubiel. Opowiada też związaną z tym legendę. » więcej 2018-05-14, godz. 07:18, Audycje z powiatów Transgraniczna mediateka i rzeźby postaci pogranicza na Placu Paderewskiego - To gorący dla nas okres. Kilka imprez w ten weekend (12-13.05) po obu stronach granicy, a największą jest otwarcie sezonu uzdrowiskowego w Jeseniku w uzdrowisku Priessnitza. Potem Nysa zaprasza Czechów, nie mówiąc o trwającym, transgranicznym… » więcej
6789101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »