Radio Opole » Pogranicze (DAB+) » Audycje z pogranicza

Audycje z pogranicza

2018-03-08, 10:34 Autor: Dorota Kłonowska

Pogranicze okiem archeologa. Polacy i Czesi razem od neolitu

Mariusz Krawczyk [Fot.Dorota Kłonowska]
Mariusz Krawczyk [Fot.Dorota Kłonowska]
Mariusz Krawczyk [Fot.Dorota Kłonowska]
Mariusz Krawczyk [Fot.Dorota Kłonowska]
Początki osadnictwa na obecnych terenach polsko – czeskiego pogranicza sięgają czasów neolitu, czyli 6 – 7 tysięcy lat wstecz. Z tego okresu pochodzą archeologiczne znaleziska świadczące o tym, że przybywały tu ludy naddunajskie. A małżeństwo Mieszka I z Dobrawą dało początek państwu polskiemu i jest najbardziej dobitnym dowodem więzów łączących Czechów i Polaków
- Z badań wykopaliskowych i znalezisk z epoki neolitu wynika, że na tereny obecnego pogranicza migrowały ludy z obszarów naddunajskich, które przechodziły przez Bramę Morawską pomiędzy Sudetami i Karpatami. Zostało odkrytych i udokumentowanych kilkadziesiąt takich stanowisk wczesnoneolitycznych i był to początek cywilizacji na tych ziemiach. Polsko – czeskich powiązań można się doszukiwać w kolejnych epokach i wiekach, bo oba narody są z sobą historycznie związane – mówi Mariusz Krawczyk, szef działu archeologii Muzeum Powiatowego w Nysie.

Archeolog podaje przykład unikatowego znaleziska w okolicach Paczkowa, kiedy to jeden z rolników podczas prac polowych wyorał skarb srebrnych monet z X wieku, a były to denary książąt czeskich. Z kolei niektóre obecne, przygraniczne pałace po stronie czeskiej, niegdyś stanowiły własność biskupów wrocławskich. Po pograniczu prowadziły też szlaki handlowe, kwitł przemysł i rzemiosło, a szczególnie słynęło ono ze szkła użytkowego i artystycznego, które trafiało nawet na dwory królewskie.

Obecnie po polsko – czeskim pograniczu prowadzą wspólne szlaki, jak np. Szlak Czarownic, łączą te ziemie postaci świętych – przykładem Jan Nepomucen, czy artystów, jak Karol Dankwart.

- Jesteśmy w stałym kontakcie z czeskimi archeologami. My natrafiamy na ich znaleziska, oni są w posiadaniu naszych. Nawzajem to dokumentujemy, fotografujemy, bowiem najważniejsze jest nie tyle ich fizyczne posiadanie, co sama informacja – mówi Krawczyk.
Mariusz Krawczyk w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-08-15, godz. 18:45, Audycje z powiatów Nowy basen, kajaki, szlak wodny. Powiat nyski kusi Czechów Mieszkańcy Opolszczyzny zimą wybierają czeskie góry, z kolei Czesi lubią latem skorzystać z polskich akwenów. Tego lata polska strona pogranicza przygotowała dla nich dodatkowe atrakcje. » więcej 2018-08-15, godz. 18:44, Audycje z powiatów Trudno zostać przewodnikiem po polsko – czeskich górach. Na ośmiu zdaje jeden Zaledwie kilka osób na południu Opolszczyzny posiada uprawnienia przewodnika górskiego. Egzaminacyjne sito jest nieubłagane. Trzeba znać historię Polski, Czech, a nawet Austrii, przyrodę, kulturę, zwyczaje, a „polec” można na… » więcej 2018-06-02, godz. 21:49, Audycje z powiatów Ponad 400 tysięcy euro dla bibliotek i samorządów Nysy i Jesenika „Centrum Działań Wspólnych - sieć kooperacyjna samorządów i NGO Miast Partnerskich” w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska 2014-2020, który potrwa do 31.12.2021r. Przedsięwzięcie dotyczy zarówno bibliotek po… » więcej 2018-06-02, godz. 19:35, Audycje z powiatów Polsko – czeskie rozpoczęcie sezonu wodnego na pograniczu Trzydniowe ćwiczenia „Bezpieczny sezon wodny na obszarach wodnych pogranicza polsko - czeskiego” zainaugurowały rozpoczęcie wakacji nad akwenami po polskiej i czeskiej stronie granicy. - To jedyne tego typu szkolenie w Polsce - mówi… » więcej 2018-05-28, godz. 13:57, Audycje z powiatów Nyski PUP w polsko-czeskiej grupie ds. polityki społecznej W Czechach bezrobocie wynosi 2%, w powiecie nyskim spadło do 8,9%. Powiaty Opolszczyzny, jak: nyski, głubczycki i opolski, ale także położone w województwach śląskim i dolnośląskim, spotykają się z Czechami celem wymiany doświadczeń… » więcej
567891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »