Radio Opole » Pogranicze (DAB+) » Audycje z pogranicza

Audycje z pogranicza

2018-03-08, 10:34 Autor: Dorota Kłonowska

Pogranicze okiem archeologa. Polacy i Czesi razem od neolitu

Mariusz Krawczyk [Fot.Dorota Kłonowska]
Mariusz Krawczyk [Fot.Dorota Kłonowska]
Mariusz Krawczyk [Fot.Dorota Kłonowska]
Mariusz Krawczyk [Fot.Dorota Kłonowska]
Początki osadnictwa na obecnych terenach polsko – czeskiego pogranicza sięgają czasów neolitu, czyli 6 – 7 tysięcy lat wstecz. Z tego okresu pochodzą archeologiczne znaleziska świadczące o tym, że przybywały tu ludy naddunajskie. A małżeństwo Mieszka I z Dobrawą dało początek państwu polskiemu i jest najbardziej dobitnym dowodem więzów łączących Czechów i Polaków
- Z badań wykopaliskowych i znalezisk z epoki neolitu wynika, że na tereny obecnego pogranicza migrowały ludy z obszarów naddunajskich, które przechodziły przez Bramę Morawską pomiędzy Sudetami i Karpatami. Zostało odkrytych i udokumentowanych kilkadziesiąt takich stanowisk wczesnoneolitycznych i był to początek cywilizacji na tych ziemiach. Polsko – czeskich powiązań można się doszukiwać w kolejnych epokach i wiekach, bo oba narody są z sobą historycznie związane – mówi Mariusz Krawczyk, szef działu archeologii Muzeum Powiatowego w Nysie.

Archeolog podaje przykład unikatowego znaleziska w okolicach Paczkowa, kiedy to jeden z rolników podczas prac polowych wyorał skarb srebrnych monet z X wieku, a były to denary książąt czeskich. Z kolei niektóre obecne, przygraniczne pałace po stronie czeskiej, niegdyś stanowiły własność biskupów wrocławskich. Po pograniczu prowadziły też szlaki handlowe, kwitł przemysł i rzemiosło, a szczególnie słynęło ono ze szkła użytkowego i artystycznego, które trafiało nawet na dwory królewskie.

Obecnie po polsko – czeskim pograniczu prowadzą wspólne szlaki, jak np. Szlak Czarownic, łączą te ziemie postaci świętych – przykładem Jan Nepomucen, czy artystów, jak Karol Dankwart.

- Jesteśmy w stałym kontakcie z czeskimi archeologami. My natrafiamy na ich znaleziska, oni są w posiadaniu naszych. Nawzajem to dokumentujemy, fotografujemy, bowiem najważniejsze jest nie tyle ich fizyczne posiadanie, co sama informacja – mówi Krawczyk.
Mariusz Krawczyk w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2017-12-19, godz. 10:54, Audycje z powiatów Rekordowy rok w polsko – czeskim ruchu turystycznym Zdaniem dr. Pawła Szymkowicza z Głuchołaz - historyka, regionalisty, ale także przewodnika - nigdy jeszcze nie zanotowano takiego natężenia ruchu turystycznego, jak w 2017 roku. Wycieczki zorganizowane, grupy prywatnych turystów, rekreacja… » więcej 2017-12-19, godz. 10:53, Audycje z powiatów „Wspólne projekty piszemy nawet nocami” - Eva Czechova z Krnova i Joanna Korzeniowska z Prudnika - To ogromna satysfakcja i nieważne, że nieraz zarywamy noce, aby zdążyć na czas. Bo wygląda to tak, że musimy je pisać wspólnie, każdy szczegół po polskiej i czeskiej stronie ma się zgadzać, nie może być różnic. Oczywiście… » więcej 2017-12-11, godz. 19:24, Audycje z powiatów Zlaty Chlum i Rejviz poleca Jerzy Strzelczyk Rejviz z „Mechowym Jeziorkiem' a także liczący 891 m Zlaty Hlum, szczyt w Górach Opawskich, to ulubione weekendowe trasy rowerowe Jerzego Strzelczyka, mieszkańca Białej Nyskiej. To regionalista, fotografik i dokumentalista uznawany… » więcej 2017-12-05, godz. 10:13, Audycje z powiatów Rowerem po pograniczu. W Czechach bezpieczniej niż w Polsce Po czeskich górach i górkach jeździ co najmniej dwa razy w tygodniu. Głównie na Pradziada, do Ramzovej, ale i na Cerveny Vrch. 76-letni Michał Raczyński jest pełen podziwu dla kultury jazdy czeskich kierowców. » więcej 2017-12-05, godz. 10:12, Audycje z powiatów Gołąbki z kaszą gryczaną i gulasz z sarniny. Wilamowice i Vrbno prześcigają się w smakołykach - My mamy swoje produkty regionalne, gospodynie z Vrbna swoje, ale nie tylko chodzi o kulinaria. Nasze stowarzyszenia skutecznie wspólnie sięgają po różne fundusze pomocowe - mówi Maria Rogucka, liderka Odnowy Wsi z Wilamowic Nyskic… » więcej
15161718192021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »