Radio Opole » Pogranicze (DAB+) » Audycje z pogranicza

Audycje z pogranicza

2018-03-08, 10:34 Autor: Dorota Kłonowska

Pogranicze okiem archeologa. Polacy i Czesi razem od neolitu

Mariusz Krawczyk [Fot.Dorota Kłonowska]
Mariusz Krawczyk [Fot.Dorota Kłonowska]
Mariusz Krawczyk [Fot.Dorota Kłonowska]
Mariusz Krawczyk [Fot.Dorota Kłonowska]
Początki osadnictwa na obecnych terenach polsko – czeskiego pogranicza sięgają czasów neolitu, czyli 6 – 7 tysięcy lat wstecz. Z tego okresu pochodzą archeologiczne znaleziska świadczące o tym, że przybywały tu ludy naddunajskie. A małżeństwo Mieszka I z Dobrawą dało początek państwu polskiemu i jest najbardziej dobitnym dowodem więzów łączących Czechów i Polaków
- Z badań wykopaliskowych i znalezisk z epoki neolitu wynika, że na tereny obecnego pogranicza migrowały ludy z obszarów naddunajskich, które przechodziły przez Bramę Morawską pomiędzy Sudetami i Karpatami. Zostało odkrytych i udokumentowanych kilkadziesiąt takich stanowisk wczesnoneolitycznych i był to początek cywilizacji na tych ziemiach. Polsko – czeskich powiązań można się doszukiwać w kolejnych epokach i wiekach, bo oba narody są z sobą historycznie związane – mówi Mariusz Krawczyk, szef działu archeologii Muzeum Powiatowego w Nysie.

Archeolog podaje przykład unikatowego znaleziska w okolicach Paczkowa, kiedy to jeden z rolników podczas prac polowych wyorał skarb srebrnych monet z X wieku, a były to denary książąt czeskich. Z kolei niektóre obecne, przygraniczne pałace po stronie czeskiej, niegdyś stanowiły własność biskupów wrocławskich. Po pograniczu prowadziły też szlaki handlowe, kwitł przemysł i rzemiosło, a szczególnie słynęło ono ze szkła użytkowego i artystycznego, które trafiało nawet na dwory królewskie.

Obecnie po polsko – czeskim pograniczu prowadzą wspólne szlaki, jak np. Szlak Czarownic, łączą te ziemie postaci świętych – przykładem Jan Nepomucen, czy artystów, jak Karol Dankwart.

- Jesteśmy w stałym kontakcie z czeskimi archeologami. My natrafiamy na ich znaleziska, oni są w posiadaniu naszych. Nawzajem to dokumentujemy, fotografujemy, bowiem najważniejsze jest nie tyle ich fizyczne posiadanie, co sama informacja – mówi Krawczyk.
Mariusz Krawczyk w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-01-04, godz. 07:37, Audycje z powiatów Pracowity rok nyskich Maltańczyków. Darów dużo, wolontariuszy niewielu, siedziba zimna Pracowicie spędziła rok Maltańska Służba Medyczna w Nysie. Stosy darów z Niemiec, które zostały rozdysponowane pomiędzy potrzebujących, akcje zabezpieczające, wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, pomoc konkretnym rodzinom… » więcej 2018-01-04, godz. 07:35, Audycje z powiatów Czeskie przygody Kazimierza Staszkowa - Urodziłem się i mieszkałem w Sławięcicach, więc prawie w Czechach. Jako dziecko nawet nielegalnie przekroczyłem granicę, zatem jak z takim życiorysem nie interesować się Czechami? - śmieje się Kazimierz Staszków. » więcej 2018-01-04, godz. 07:34, Audycje z powiatów Jak Sylwester, to tylko na Kopie Biskupiej, Pradziadzie albo na Boruvkovej Polacy i Czesi nie tylko realizują transgraniczne projekty, ale też razem się bawią. - Wspólnie pracujemy, to i wspólnie powitamy Nowy Rok - mówi Marcin Nowak, szef nyskiego koła PTTK Tryton. » więcej 2017-12-29, godz. 10:14, Audycje z powiatów Polsko – czeskie szkolenia mundurowych. Na lądzie i na wodzie Niemal żadne szkolenie organizowane przez nyski WOPR nie odbywa się bez udziału czeskich przyjaciół. - Są zachwyceni naszym jeziorem i poziomem naszego ratownictwa. Z kolei - moim zdaniem - możemy się od nich uczyć postępowania z… » więcej 2017-12-29, godz. 10:13, Audycje z powiatów Polki się malują, Czeszki cieszą się życiem. Pogranicze okiem psychologa - Choć żyjemy tak blisko, dzielą nas różnice kulturowe i mentalność. Polka z reguły nie wyjdzie z domu bez makijażu i fryzury, czeskie kobiety z kolei nie przywiązują aż takiej wagi do wyglądu. Za to są bardziej szczere, spontaniczne… » więcej
14151617181920
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »