Radio Opole » Pogranicze (DAB+) » Audycje z pogranicza

Audycje z pogranicza

2018-03-08, 10:34 Autor: Dorota Kłonowska

Pogranicze okiem archeologa. Polacy i Czesi razem od neolitu

Mariusz Krawczyk [Fot.Dorota Kłonowska]
Mariusz Krawczyk [Fot.Dorota Kłonowska]
Mariusz Krawczyk [Fot.Dorota Kłonowska]
Mariusz Krawczyk [Fot.Dorota Kłonowska]
Początki osadnictwa na obecnych terenach polsko – czeskiego pogranicza sięgają czasów neolitu, czyli 6 – 7 tysięcy lat wstecz. Z tego okresu pochodzą archeologiczne znaleziska świadczące o tym, że przybywały tu ludy naddunajskie. A małżeństwo Mieszka I z Dobrawą dało początek państwu polskiemu i jest najbardziej dobitnym dowodem więzów łączących Czechów i Polaków
- Z badań wykopaliskowych i znalezisk z epoki neolitu wynika, że na tereny obecnego pogranicza migrowały ludy z obszarów naddunajskich, które przechodziły przez Bramę Morawską pomiędzy Sudetami i Karpatami. Zostało odkrytych i udokumentowanych kilkadziesiąt takich stanowisk wczesnoneolitycznych i był to początek cywilizacji na tych ziemiach. Polsko – czeskich powiązań można się doszukiwać w kolejnych epokach i wiekach, bo oba narody są z sobą historycznie związane – mówi Mariusz Krawczyk, szef działu archeologii Muzeum Powiatowego w Nysie.

Archeolog podaje przykład unikatowego znaleziska w okolicach Paczkowa, kiedy to jeden z rolników podczas prac polowych wyorał skarb srebrnych monet z X wieku, a były to denary książąt czeskich. Z kolei niektóre obecne, przygraniczne pałace po stronie czeskiej, niegdyś stanowiły własność biskupów wrocławskich. Po pograniczu prowadziły też szlaki handlowe, kwitł przemysł i rzemiosło, a szczególnie słynęło ono ze szkła użytkowego i artystycznego, które trafiało nawet na dwory królewskie.

Obecnie po polsko – czeskim pograniczu prowadzą wspólne szlaki, jak np. Szlak Czarownic, łączą te ziemie postaci świętych – przykładem Jan Nepomucen, czy artystów, jak Karol Dankwart.

- Jesteśmy w stałym kontakcie z czeskimi archeologami. My natrafiamy na ich znaleziska, oni są w posiadaniu naszych. Nawzajem to dokumentujemy, fotografujemy, bowiem najważniejsze jest nie tyle ich fizyczne posiadanie, co sama informacja – mówi Krawczyk.
Mariusz Krawczyk w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-01-22, godz. 07:21, Audycje z powiatów Narty, „cesnecka”, czarownica na miotle i krzesło dla wybranych. Jedziemy do Czech Jerzy Chmiel, prezes głuchołaskiego oddziału PTTK, a także Edward Ilnicki, szefujący tamtejszemu Klubowi Turystyki Narciarskiej, byli gośćmi programu POGRANICZE. » więcej 2018-01-15, godz. 16:50, Audycje z powiatów Co trzeci turysta w nyskim Bastionie św. Jadwigi to Czech Około 48 tys. turystów odwiedziło w 2017 roku punkt informacji turystycznej w nyskim Bastionie św. Jadwigi. Gros tych osób to Czesi, którzy jeszcze niedawno bardziej przyjeżdżali do Polski na zakupy, niż w celach turystycznych. » więcej 2018-01-15, godz. 16:47, Audycje z powiatów Nysa na polsko – czeskim Forum Administracyjnym w Cieszynie Region nyski zostanie włączony do ogromnego transgranicznego projektu długodystansowej trasy rowerowej. Anatol Bukała, naczelnik wydziału kultury, sportu, turystyki i ochrony zabytków UM w Nysie wrócił z Cieszyna, gdzie odbywało się… » więcej 2018-01-10, godz. 11:41, Audycje z powiatów „My jesteśmy „ę”, „ą”, a oni na luzie”. Burmistrz Otmuchowa o czeskich partnerach Z okien otmuchowskiego zamku widać pobliską Vidnavę, a nawet Pradziada. Jak zatem nie nawiązywać partnerskich kontaktów mając sąsiadów tuż za miedzą? Otmuchów przyjaźni się także z Javornikiem i Żulovą. Chce nawet zaproponować… » więcej 2018-01-10, godz. 11:37, Audycje z powiatów „Świat Gór” Adriana Kołodzieja Kiedyś nie lubił turystycznych wypadów, wolał siedzieć przy komputerze. Dzisiaj nie może żyć bez gór i żony Darii, którą zaraził pasją zwiedzania i podróżowania. Ale na siedzenie przy komputerze też znaleźli czas, bowiem… » więcej
13141516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »