Radio Opole » Pogranicze (DAB+) » Audycje z pogranicza

Audycje z pogranicza

2018-03-08, 10:34 Autor: Dorota Kłonowska

Pogranicze okiem archeologa. Polacy i Czesi razem od neolitu

Mariusz Krawczyk [Fot.Dorota Kłonowska]
Mariusz Krawczyk [Fot.Dorota Kłonowska]
Mariusz Krawczyk [Fot.Dorota Kłonowska]
Mariusz Krawczyk [Fot.Dorota Kłonowska]
Początki osadnictwa na obecnych terenach polsko – czeskiego pogranicza sięgają czasów neolitu, czyli 6 – 7 tysięcy lat wstecz. Z tego okresu pochodzą archeologiczne znaleziska świadczące o tym, że przybywały tu ludy naddunajskie. A małżeństwo Mieszka I z Dobrawą dało początek państwu polskiemu i jest najbardziej dobitnym dowodem więzów łączących Czechów i Polaków
- Z badań wykopaliskowych i znalezisk z epoki neolitu wynika, że na tereny obecnego pogranicza migrowały ludy z obszarów naddunajskich, które przechodziły przez Bramę Morawską pomiędzy Sudetami i Karpatami. Zostało odkrytych i udokumentowanych kilkadziesiąt takich stanowisk wczesnoneolitycznych i był to początek cywilizacji na tych ziemiach. Polsko – czeskich powiązań można się doszukiwać w kolejnych epokach i wiekach, bo oba narody są z sobą historycznie związane – mówi Mariusz Krawczyk, szef działu archeologii Muzeum Powiatowego w Nysie.

Archeolog podaje przykład unikatowego znaleziska w okolicach Paczkowa, kiedy to jeden z rolników podczas prac polowych wyorał skarb srebrnych monet z X wieku, a były to denary książąt czeskich. Z kolei niektóre obecne, przygraniczne pałace po stronie czeskiej, niegdyś stanowiły własność biskupów wrocławskich. Po pograniczu prowadziły też szlaki handlowe, kwitł przemysł i rzemiosło, a szczególnie słynęło ono ze szkła użytkowego i artystycznego, które trafiało nawet na dwory królewskie.

Obecnie po polsko – czeskim pograniczu prowadzą wspólne szlaki, jak np. Szlak Czarownic, łączą te ziemie postaci świętych – przykładem Jan Nepomucen, czy artystów, jak Karol Dankwart.

- Jesteśmy w stałym kontakcie z czeskimi archeologami. My natrafiamy na ich znaleziska, oni są w posiadaniu naszych. Nawzajem to dokumentujemy, fotografujemy, bowiem najważniejsze jest nie tyle ich fizyczne posiadanie, co sama informacja – mówi Krawczyk.
Mariusz Krawczyk w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-02-14, godz. 09:15, Audycje z powiatów Od sportu po szeroką współpracę. Jak Pakosławice z Mikulovicami Polsko-Czeska Akademia Sportu, czyli dwuetapowa impreza ( luty, czerwiec 2018r), finansowana w ramach mikroprojektów Euroregionu PRADZIAD, otwiera nowy rozdział we współpracy gminy Pakosławice z czeskimi Mikulovicami. » więcej 2018-02-05, godz. 19:06, Audycje z powiatów Mieszka w Javorniku, pracuje w Paczkowie. Diana Vitasek o mężu – Czechu i nowych sąsiadach Diana Vitasek pracuje w wydziale promocji Urzędu Miejskiego w Paczkowie, a codziennie po pracy jedzie do domu do czeskiego Javornika. - Mam męża Czecha i na razie mieszkamy w Javorniku. On chce w Czechach, ja w Polsce, szukamy consensusu… » więcej 2018-02-05, godz. 19:04, Audycje z powiatów „Pogranicze opowiada”. Krystyna Dubiel o bogactwie polsko – czeskiego regionu Krystyna Dubiel jest autorką książki „Pogranicze opowiada”, autorką przewodników i opracowań polsko-czeskiego pogranicza, teraz przygotowuje kolejną niespodziankę miłośnikom turystyki. To trasa spacerowa po Nysie industrialnej… » więcej 2018-01-30, godz. 07:26, Audycje z powiatów Dla nich nie ma granic. Liczenie ptaków po polskiej i czeskiej stronie granicy Rozpoczyna się akcja liczenia ptaków na pograniczu. To odpowiedź na unijną, tzw. ptasią dyrektywę z 2008 roku, obowiązującą w specjalnych obszarach ochrony ptactwa. » więcej 2018-01-30, godz. 07:25, Audycje z powiatów 44 lata z KTUKOLEM. Eligiusz Jędrysek o kozach, czarownicach i Pradziadzie - Mamy wspaniałe warunki do uprawiania turystyki po obu stronach granicy, ale niezbędne jest rowerowe połączenie Nysa - Głuchołazy - Czechy. Bez tego trudno promować bezpieczną turystykę rowerową na pograniczu - mówi Eligiusz J… » więcej
12131415161718
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »