Radio Opole » Pogranicze (DAB+) » Audycje z pogranicza

Audycje z pogranicza

2018-02-28, 19:34 Autor: Dorota Kłonowska

Stravenki i studencka kolej. Nyska PWSZ współpracuje z 8 uczelniami w Czechach

Anna Opałka, Elżbieta Boruch i Piotr Bernat [Fot.Dorota Kłonowska]
Anna Opałka, Elżbieta Boruch i Piotr Bernat [Fot.Dorota Kłonowska]
Wśród 192 umów partnerskich, podpisanych z uczelniami z całego świata w 31 krajach, PWSZ w Nysie zawarła takie porozumienia z ośmioma „sąsiedzkimi” uniwersytetami znajdującymi się w Czechach. Na równi są zainteresowane obie strony, bo Czesi – z uwagi na bliskość – nie obawiają się, że ich młodzież pozostanie na stałe w Polsce.
- Właśnie kilka dni temu (21.02) byliśmy w Czechach na spotkaniach z młodzieżą szkół średnich. Okazuje się, że chcą u nas studiować, bo jesteśmy tu na pograniczu jedyną taką uczelnią. Ale te kontakty dotyczą także współpracy naukowej i samorządowej, z III sektorem, oraz gospodarczej. Są ułatwienia, jeśli chodzi o język, bliskość, podobną sferę kulturową. My mamy studentów i wykładowców z Czech, z kolei nasi studenci odbywają u nich praktyki, staże i tam studiują - mówi dr Piotr Bernat, pełnomocnik ds. współpracy polsko-czeskiej PWSZ.

Doświadczyła takiej współpracy Elżbieta Boruch – obecnie pracująca w uczelnianym biurze współpracy międzynarodowej, jeszcze kilka lat temu studentka nyskiej uczelni, która przez pewien czas studiowała na Uniwersytecie Śląskim w Opavie.

- Otrzymałam stypendium w ramach programu Erasmus. To było cenne doświadczenie, poznałam wielu przyjaciół Czechów, podszkoliłam się z języka czeskiego, co przydaje mi się teraz w mojej pracy. Są bowiem językowe lapsusy. Nasz „sklep” to czeska piwnica, „pokój” to po czesku łóżko, a polski „akademik” to u naszych sąsiadów studencka kolej. Dochodzi zatem do wielu zabawnych sytuacji – śmieje się Elżbieta Boruch.

Z kolei Anna Opałka - szefowa działu kontaktów zewnętrznych i biura współpracy międzynarodowej - podkreśla, że studenci bardzo sobie cenią takie staże, studia i praktyki w Czechach także z praktycznych powodów.

- Granty, jakie dostają, pozwalają się tam utrzymać bez nadwyrężania kieszeni rodziców, mają też dodatkowo – co jest w Czechach normą – tzw. stravenki, czyli bony na posiłki. Także my staramy się zadbać o potrzeby czeskich studentów. We wrześniu na przykład ruszamy z kursem języka polskiego, organizujemy im czas, pomagamy finansowo i nie tylko. Realizujemy jako PWSZ rokrocznie szereg projektów związanych z pograniczem – mówi Anna Opałka.
Anna Opałka, Elżbieta Boruch i Piotr Bernat w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-04-15, godz. 15:34, Audycje z powiatów Jest milion na zakup domów, chętnych do tworzenia rodzinnych domów dziecka brak Nawet zakup willi nie stanowi zachęty do tworzenia rodzinnych domów dziecka w powiecie nyskim. Pierwszy taki dom funkcjonuje od grudnia - powiat kupił dla rodziny dom za ponad pół mln zł - ale na razie to jedyna taka placówka. W budżecie ... » więcej 2018-04-14, godz. 15:25, Audycje z powiatów W Libercu znalazł żonę. Polsko - czeskie koneksje Romualda Kamudy Niewiele jest zakątków w Czechach, do których nie dotarł gość programu Pogranicze - Romuald Kamuda. Jest tłumaczem języka czeskiego, przewodnikiem turystycznym, organizatorem wycieczek, ale i samorządowcem, który doprowadził do nawiązania ... » więcej 2018-04-09, godz. 12:44, Audycje z powiatów Prudnik, Krnov, Jesenik i Bruntal – nowe plany przygranicznej współpracy Małgorzata Halek - Malinowska - kierownik Agencji Promocji i Rozwoju Gminy Prudnik uważa, że najważniejsze dla rozwoju promocji na pograniczu nie są pieniądze i formalne umowy, ale przyjaźń i zapał ludzi, którzy chcą współpracować po obu ... » więcej 2018-04-09, godz. 10:15, Audycje z powiatów Vedro, to upał, a kolej, to internat. Remigiusz Kamiński o polsko-czeskich pułapkach językowych - Czesi mnie polubili, bo znam ich język, historię i zwyczaje. To zresztą wskazówka dla cudzoziemca w każdym kraju, a wbrew pozorom język czeski wcale nie jest łatwy, ma skomplikowaną gramatykę - mówi Remigiusz Kamiński, tłumacz języka cz ... » więcej 2018-04-02, godz. 19:00, Audycje z powiatów „Trzeba być wariatami w tej turystyce”. Pasje Darii i Adriana Kołodziejów Wyciągnęli już rowery z piwnicy i w ten weekend (8.04) wybierają się na pierwszą tej wiosny wyprawę rowerową. Czechy, to zaczarowane miejsce Darii i Adriana Kołodziejów. Nawet na ślubne zdjęcia zdecydowali się właśnie w tamtejszych plener ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »