Radio Opole » Pogranicze (DAB+) » Audycje z pogranicza

Audycje z pogranicza

2018-02-28, 19:34 Autor: Dorota Kłonowska

Stravenki i studencka kolej. Nyska PWSZ współpracuje z 8 uczelniami w Czechach

Anna Opałka, Elżbieta Boruch i Piotr Bernat [Fot.Dorota Kłonowska]
Anna Opałka, Elżbieta Boruch i Piotr Bernat [Fot.Dorota Kłonowska]
Wśród 192 umów partnerskich, podpisanych z uczelniami z całego świata w 31 krajach, PWSZ w Nysie zawarła takie porozumienia z ośmioma „sąsiedzkimi” uniwersytetami znajdującymi się w Czechach. Na równi są zainteresowane obie strony, bo Czesi – z uwagi na bliskość – nie obawiają się, że ich młodzież pozostanie na stałe w Polsce.
- Właśnie kilka dni temu (21.02) byliśmy w Czechach na spotkaniach z młodzieżą szkół średnich. Okazuje się, że chcą u nas studiować, bo jesteśmy tu na pograniczu jedyną taką uczelnią. Ale te kontakty dotyczą także współpracy naukowej i samorządowej, z III sektorem, oraz gospodarczej. Są ułatwienia, jeśli chodzi o język, bliskość, podobną sferę kulturową. My mamy studentów i wykładowców z Czech, z kolei nasi studenci odbywają u nich praktyki, staże i tam studiują - mówi dr Piotr Bernat, pełnomocnik ds. współpracy polsko-czeskiej PWSZ.

Doświadczyła takiej współpracy Elżbieta Boruch – obecnie pracująca w uczelnianym biurze współpracy międzynarodowej, jeszcze kilka lat temu studentka nyskiej uczelni, która przez pewien czas studiowała na Uniwersytecie Śląskim w Opavie.

- Otrzymałam stypendium w ramach programu Erasmus. To było cenne doświadczenie, poznałam wielu przyjaciół Czechów, podszkoliłam się z języka czeskiego, co przydaje mi się teraz w mojej pracy. Są bowiem językowe lapsusy. Nasz „sklep” to czeska piwnica, „pokój” to po czesku łóżko, a polski „akademik” to u naszych sąsiadów studencka kolej. Dochodzi zatem do wielu zabawnych sytuacji – śmieje się Elżbieta Boruch.

Z kolei Anna Opałka - szefowa działu kontaktów zewnętrznych i biura współpracy międzynarodowej - podkreśla, że studenci bardzo sobie cenią takie staże, studia i praktyki w Czechach także z praktycznych powodów.

- Granty, jakie dostają, pozwalają się tam utrzymać bez nadwyrężania kieszeni rodziców, mają też dodatkowo – co jest w Czechach normą – tzw. stravenki, czyli bony na posiłki. Także my staramy się zadbać o potrzeby czeskich studentów. We wrześniu na przykład ruszamy z kursem języka polskiego, organizujemy im czas, pomagamy finansowo i nie tylko. Realizujemy jako PWSZ rokrocznie szereg projektów związanych z pograniczem – mówi Anna Opałka.
Anna Opałka, Elżbieta Boruch i Piotr Bernat w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-06-02, godz. 21:49, Audycje z powiatów Ponad 400 tysięcy euro dla bibliotek i samorządów Nysy i Jesenika „Centrum Działań Wspólnych - sieć kooperacyjna samorządów i NGO Miast Partnerskich” w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska 2014-2020, który potrwa do 31.12.2021r. Przedsięwzięcie dotyczy zarówno bibliotek po obu stronach ... » więcej 2018-06-02, godz. 19:35, Audycje z powiatów Polsko – czeskie rozpoczęcie sezonu wodnego na pograniczu Trzydniowe ćwiczenia „Bezpieczny sezon wodny na obszarach wodnych pogranicza polsko - czeskiego” zainaugurowały rozpoczęcie wakacji nad akwenami po polskiej i czeskiej stronie granicy. - To jedyne tego typu szkolenie w Polsce - mówi Jaros ... » więcej 2018-05-28, godz. 13:57, Audycje z powiatów Nyski PUP w polsko-czeskiej grupie ds. polityki społecznej W Czechach bezrobocie wynosi 2%, w powiecie nyskim spadło do 8,9%. Powiaty Opolszczyzny, jak: nyski, głubczycki i opolski, ale także położone w województwach śląskim i dolnośląskim, spotykają się z Czechami celem wymiany doświadczeń. Chod ... » więcej 2018-05-28, godz. 13:12, Audycje z powiatów Pogranicze pełne legend, minerałów i nietoperzy Z Kazimierzem Staszkowem rozmawiamy o ostatnich badaniach kolonii nietoperzy, jakie mieszkają w sztolniach w Głuchołazach, a także w kopalni marmuru w Sławniowicach. Posłuchamy także opowieści o Husytach i urodzonym w Nysie Bernhardzie Gr ... » więcej 2018-05-26, godz. 06:56, Audycje z powiatów Głuchołaski KTUKOL aktywny po obu stronach granicy - Realizujemy nowatorski projekt, który na stałe wejdzie do harmonogramu naszych imprez. To Ogólnopolski, Kolarsko - Pieszy Rajd Gwiaździsty, który przebiega zarówno po polskiej, jak i po czeskiej stronie granicy. W ten weekend planujemy ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »