Radio Opole » Pogranicze (DAB+) » Audycje z pogranicza

Audycje z pogranicza

2018-02-28, 19:34 Autor: Dorota Kłonowska

Stravenki i studencka kolej. Nyska PWSZ współpracuje z 8 uczelniami w Czechach

Anna Opałka, Elżbieta Boruch i Piotr Bernat [Fot.Dorota Kłonowska]
Anna Opałka, Elżbieta Boruch i Piotr Bernat [Fot.Dorota Kłonowska]
Wśród 192 umów partnerskich, podpisanych z uczelniami z całego świata w 31 krajach, PWSZ w Nysie zawarła takie porozumienia z ośmioma „sąsiedzkimi” uniwersytetami znajdującymi się w Czechach. Na równi są zainteresowane obie strony, bo Czesi – z uwagi na bliskość – nie obawiają się, że ich młodzież pozostanie na stałe w Polsce.
- Właśnie kilka dni temu (21.02) byliśmy w Czechach na spotkaniach z młodzieżą szkół średnich. Okazuje się, że chcą u nas studiować, bo jesteśmy tu na pograniczu jedyną taką uczelnią. Ale te kontakty dotyczą także współpracy naukowej i samorządowej, z III sektorem, oraz gospodarczej. Są ułatwienia, jeśli chodzi o język, bliskość, podobną sferę kulturową. My mamy studentów i wykładowców z Czech, z kolei nasi studenci odbywają u nich praktyki, staże i tam studiują - mówi dr Piotr Bernat, pełnomocnik ds. współpracy polsko-czeskiej PWSZ.

Doświadczyła takiej współpracy Elżbieta Boruch – obecnie pracująca w uczelnianym biurze współpracy międzynarodowej, jeszcze kilka lat temu studentka nyskiej uczelni, która przez pewien czas studiowała na Uniwersytecie Śląskim w Opavie.

- Otrzymałam stypendium w ramach programu Erasmus. To było cenne doświadczenie, poznałam wielu przyjaciół Czechów, podszkoliłam się z języka czeskiego, co przydaje mi się teraz w mojej pracy. Są bowiem językowe lapsusy. Nasz „sklep” to czeska piwnica, „pokój” to po czesku łóżko, a polski „akademik” to u naszych sąsiadów studencka kolej. Dochodzi zatem do wielu zabawnych sytuacji – śmieje się Elżbieta Boruch.

Z kolei Anna Opałka - szefowa działu kontaktów zewnętrznych i biura współpracy międzynarodowej - podkreśla, że studenci bardzo sobie cenią takie staże, studia i praktyki w Czechach także z praktycznych powodów.

- Granty, jakie dostają, pozwalają się tam utrzymać bez nadwyrężania kieszeni rodziców, mają też dodatkowo – co jest w Czechach normą – tzw. stravenki, czyli bony na posiłki. Także my staramy się zadbać o potrzeby czeskich studentów. We wrześniu na przykład ruszamy z kursem języka polskiego, organizujemy im czas, pomagamy finansowo i nie tylko. Realizujemy jako PWSZ rokrocznie szereg projektów związanych z pograniczem – mówi Anna Opałka.
Anna Opałka, Elżbieta Boruch i Piotr Bernat w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-10-08, godz. 16:59, Audycje z powiatów Euroregion PRADZIAD wydaje podręcznik do nauki czeskiego - To nie tylko książka, powstanie również płyta z nagraniem czeskich lektorów. Cieszę się, że jednym z nich będzie zaprzyjaźniona z nami Eva Czechova - zastępca dyrektora MIKS Krnov - mówi Joanna Korzeniowska - kierowniczka programowa… » więcej 2018-10-08, godz. 11:42, Audycje z powiatów Powstaje polsko - czeska wystawa o opozycji na Ziemi Jesenickiej i Nyskiej - To będzie duże wydarzenie, wystawa, jakiej jeszcze nie było. Temat trudny, ale nie można go unikać zwłaszcza, że wystawa będzie rocznicowa. Powstanie z okazji 30. rocznicy upadku totalitaryzmu w Czechosłowacji i Polsce. Już rozpoczęliśmy… » więcej 2018-09-29, godz. 12:05, Audycje z powiatów Jan Rotter z Jesenika o współpracy z polskimi seniorami i młodzieżą Jan Rotter jest dyrektorem Centrum Usług Socjalnych w Jeseniku, które zajmuje się szeroko pojętą opieką nad seniorami w Czechach. To zarówno prowadzenie mieszkań chronionych, jak też domów dziennego pobytu, czy Uniwersytetów III… » więcej 2018-09-29, godz. 10:25, Audycje z powiatów Uśmiechnięte „Babie Lato w Górach Opawskich” Głuchołazy, od kilku dni posiadające tytuł „Miasta Orderu Uśmiechu”, spodziewają się około tysiąca chętnych do uczestnictwa w X Jubileuszowym Rajdzie Kolarsko-Pieszym Babie Lato w Górach Opawskich. Jego pomysłodawcą i organizatorem… » więcej 2018-09-24, godz. 10:10, Audycje z powiatów Adrian Dwornicki – w poszukiwaniu europejskiego dziedzictwa Adrian Dwornicki, to historyk i regionalista od dziecka związany z Otmuchowem. Mimo młodego wieku ma w swoim dorobku kilka publikacji o tym mieście, jak też o polsko - czeskim pograniczu. Ostatnio uczestniczył w otwarciu tzw. kapsuł… » więcej
2345678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »