Radio Opole » Pogranicze (DAB+) » Audycje z pogranicza

Audycje z pogranicza

2017-12-11, 19:24 Autor: Dorota Kłonowska

Zlaty Chlum i Rejviz poleca Jerzy Strzelczyk

Jerzy Strzelczyk - gość programu POGRANICZE w nyskim studiu Radia Opole [Fot.Dorota Kłonowska]
Jerzy Strzelczyk - gość programu POGRANICZE w nyskim studiu Radia Opole [Fot.Dorota Kłonowska]
Rejviz z „Mechowym Jeziorkiem" a także liczący 891 m Zlaty Hlum, szczyt w Górach Opawskich, to ulubione weekendowe trasy rowerowe Jerzego Strzelczyka, mieszkańca Białej Nyskiej. To regionalista, fotografik i dokumentalista uznawany za tzw. chodzącą encyklopedię regionu.
Dom Jerzego Strzelczyka powoli zamienia się w archiwum wiedzy o polsko-czeskim pograniczu, choć nasz gość dokumentuje także zabytki z bardziej odległych miejsc. Ulubione, to przydrożne kapliczki i krzyże pokutne, a ostatnio figury św. Jana Nepomucena, bardzo liczne zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie, których liczba skłoniła niedawno do wytyczenia Szlaku św. Jana Nepomucena. Każda pamiątka, jak i każde wydarzenie, ma swój opisany segregator, a liczba zdjęć wykonanych przez naszego gościa przekracza już 100 tysięcy. Są wywoływane przez fotografa, bowiem Jerzy Strzelczyk nie pracuje z użyciem komputera.

- Oglądając te i inne zabytki świadczące o naszym dziedzictwie można śmiało powiedzieć, że Czesi bardziej o nie dbają, niż my. Taki na przykład pałac w Skoroszycach. Byli, oglądali i dla nich to niepojęte, jak można było dopuścić do takiej ruiny – mówi Strzelczyk.

Podkreśla też, że bez problemu można u naszych sąsiadów otrzymać bezpłatne przewodniki, mapy, albumy – zresztą wydawane wspólnie z Polakami jako unijne projekty transgraniczne. Po polskiej stronie są rozchwytywane, a niektóre wręcz limitowane.

- Może to dlatego, że Czesi mają inną naturę niż my. Po prostu wsiadają rodzinnie na rowery i zwiedzają. Nie przykładają wagi do tzw. papierologii – tłumaczy Strzelczyk.

Z Czechami wiążą naszego gościa towarzyskie i przyjacielskie relacje. To wspólne wyprawy, a także częste wizyty i rewizyty mieszkańców Rejvizu i Białej Nyskiej, bowiem obie wioski są partnerami. Podkreśla, że wiele nas łączy, mamy wspólną historię sięgającą kilku wieków wstecz.
Jerzy Strzelczyk w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-10-08, godz. 16:59, Audycje z powiatów Euroregion PRADZIAD wydaje podręcznik do nauki czeskiego - To nie tylko książka, powstanie również płyta z nagraniem czeskich lektorów. Cieszę się, że jednym z nich będzie zaprzyjaźniona z nami Eva Czechova - zastępca dyrektora MIKS Krnov - mówi Joanna Korzeniowska - kierowniczka programowa… » więcej 2018-10-08, godz. 11:42, Audycje z powiatów Powstaje polsko - czeska wystawa o opozycji na Ziemi Jesenickiej i Nyskiej - To będzie duże wydarzenie, wystawa, jakiej jeszcze nie było. Temat trudny, ale nie można go unikać zwłaszcza, że wystawa będzie rocznicowa. Powstanie z okazji 30. rocznicy upadku totalitaryzmu w Czechosłowacji i Polsce. Już rozpoczęliśmy… » więcej 2018-09-29, godz. 12:05, Audycje z powiatów Jan Rotter z Jesenika o współpracy z polskimi seniorami i młodzieżą Jan Rotter jest dyrektorem Centrum Usług Socjalnych w Jeseniku, które zajmuje się szeroko pojętą opieką nad seniorami w Czechach. To zarówno prowadzenie mieszkań chronionych, jak też domów dziennego pobytu, czy Uniwersytetów III… » więcej 2018-09-29, godz. 10:25, Audycje z powiatów Uśmiechnięte „Babie Lato w Górach Opawskich” Głuchołazy, od kilku dni posiadające tytuł „Miasta Orderu Uśmiechu”, spodziewają się około tysiąca chętnych do uczestnictwa w X Jubileuszowym Rajdzie Kolarsko-Pieszym Babie Lato w Górach Opawskich. Jego pomysłodawcą i organizatorem… » więcej 2018-09-24, godz. 10:10, Audycje z powiatów Adrian Dwornicki – w poszukiwaniu europejskiego dziedzictwa Adrian Dwornicki, to historyk i regionalista od dziecka związany z Otmuchowem. Mimo młodego wieku ma w swoim dorobku kilka publikacji o tym mieście, jak też o polsko - czeskim pograniczu. Ostatnio uczestniczył w otwarciu tzw. kapsuł… » więcej
2345678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »