Radio Opole » Pogranicze (DAB+) » Audycje z pogranicza

Audycje z pogranicza

2017-12-11, 19:24 Autor: Dorota Kłonowska

Zlaty Chlum i Rejviz poleca Jerzy Strzelczyk

Jerzy Strzelczyk - gość programu POGRANICZE w nyskim studiu Radia Opole [Fot.Dorota Kłonowska]
Jerzy Strzelczyk - gość programu POGRANICZE w nyskim studiu Radia Opole [Fot.Dorota Kłonowska]
Rejviz z „Mechowym Jeziorkiem" a także liczący 891 m Zlaty Hlum, szczyt w Górach Opawskich, to ulubione weekendowe trasy rowerowe Jerzego Strzelczyka, mieszkańca Białej Nyskiej. To regionalista, fotografik i dokumentalista uznawany za tzw. chodzącą encyklopedię regionu.
Dom Jerzego Strzelczyka powoli zamienia się w archiwum wiedzy o polsko-czeskim pograniczu, choć nasz gość dokumentuje także zabytki z bardziej odległych miejsc. Ulubione, to przydrożne kapliczki i krzyże pokutne, a ostatnio figury św. Jana Nepomucena, bardzo liczne zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie, których liczba skłoniła niedawno do wytyczenia Szlaku św. Jana Nepomucena. Każda pamiątka, jak i każde wydarzenie, ma swój opisany segregator, a liczba zdjęć wykonanych przez naszego gościa przekracza już 100 tysięcy. Są wywoływane przez fotografa, bowiem Jerzy Strzelczyk nie pracuje z użyciem komputera.

- Oglądając te i inne zabytki świadczące o naszym dziedzictwie można śmiało powiedzieć, że Czesi bardziej o nie dbają, niż my. Taki na przykład pałac w Skoroszycach. Byli, oglądali i dla nich to niepojęte, jak można było dopuścić do takiej ruiny – mówi Strzelczyk.

Podkreśla też, że bez problemu można u naszych sąsiadów otrzymać bezpłatne przewodniki, mapy, albumy – zresztą wydawane wspólnie z Polakami jako unijne projekty transgraniczne. Po polskiej stronie są rozchwytywane, a niektóre wręcz limitowane.

- Może to dlatego, że Czesi mają inną naturę niż my. Po prostu wsiadają rodzinnie na rowery i zwiedzają. Nie przykładają wagi do tzw. papierologii – tłumaczy Strzelczyk.

Z Czechami wiążą naszego gościa towarzyskie i przyjacielskie relacje. To wspólne wyprawy, a także częste wizyty i rewizyty mieszkańców Rejvizu i Białej Nyskiej, bowiem obie wioski są partnerami. Podkreśla, że wiele nas łączy, mamy wspólną historię sięgającą kilku wieków wstecz.
Jerzy Strzelczyk w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-03-19, godz. 18:44, Audycje z powiatów Jest turystyczny klaster po stronie czeskiej, będzie po polskiej - Czesi od 10 lat mają u siebie skoncentrowaną grupę przedsiębiorstw zajmujących się turystyką, która współpracuje, wprowadza systemy rabatowe, wymienia się informacjami, co wydatnie wpływa na rozwój turystyki. My na spotkaniu… » więcej 2018-03-19, godz. 18:43, Audycje z powiatów Niemodlin i Pražmo. Połączeni wspólną historią od 1779r do 1946r Partnerów w Czechach mają nie tylko miasta leżące w przygranicznym pasie. Przykładem Niemodlin, który w 2007r podpisał umowę o współpracy z czeskim Štity, natomiast w 2013r z miejscowością Pražmo. W tym ostatnim przypadku zdecydowała… » więcej 2018-03-14, godz. 23:48, Audycje z powiatów Krajoznawcy z całej Polski spotkają się w Nysie. Nie zabraknie czeskich akcentów Nyski oddział PTTK TRYTON przygotowuje się do organizacji ogólnopolskiego seminarium krajoznawczego z udziałem kilkuset przewodników turystycznych i krajoznawców z całej Polski. Nysę wybrało Polskie Stowarzyszenie Krajoznawców. » więcej 2018-03-14, godz. 23:31, Audycje z powiatów Czechy sprzyjają przedsiębiorcom. Firmę zarejestrujesz w godzinę Wojciech Olszewski jest mieszkańcem Głuchołaz i jednocześnie czeskim przedsiębiorcą. Właśnie tam postanowił prowadzić działalność gospodarczą w branży turystycznej, bowiem jest zapalonym miłośnikiem podróży, a pogranicza… » więcej 2018-03-08, godz. 10:34, Audycje z powiatów Pogranicze okiem archeologa. Polacy i Czesi razem od neolitu Początki osadnictwa na obecnych terenach polsko - czeskiego pogranicza sięgają czasów neolitu, czyli 6 - 7 tysięcy lat wstecz. Z tego okresu pochodzą archeologiczne znaleziska świadczące o tym, że przybywały tu ludy naddunajskie… » więcej
10111213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »