Radio Opole » Pogranicze (DAB+) » Audycje z pogranicza

Audycje z pogranicza

2017-12-11, 19:24 Autor: Dorota Kłonowska

Zlaty Chlum i Rejviz poleca Jerzy Strzelczyk

Jerzy Strzelczyk - gość programu POGRANICZE w nyskim studiu Radia Opole [Fot.Dorota Kłonowska]
Jerzy Strzelczyk - gość programu POGRANICZE w nyskim studiu Radia Opole [Fot.Dorota Kłonowska]
Rejviz z „Mechowym Jeziorkiem" a także liczący 891 m Zlaty Hlum, szczyt w Górach Opawskich, to ulubione weekendowe trasy rowerowe Jerzego Strzelczyka, mieszkańca Białej Nyskiej. To regionalista, fotografik i dokumentalista uznawany za tzw. chodzącą encyklopedię regionu.
Dom Jerzego Strzelczyka powoli zamienia się w archiwum wiedzy o polsko-czeskim pograniczu, choć nasz gość dokumentuje także zabytki z bardziej odległych miejsc. Ulubione, to przydrożne kapliczki i krzyże pokutne, a ostatnio figury św. Jana Nepomucena, bardzo liczne zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie, których liczba skłoniła niedawno do wytyczenia Szlaku św. Jana Nepomucena. Każda pamiątka, jak i każde wydarzenie, ma swój opisany segregator, a liczba zdjęć wykonanych przez naszego gościa przekracza już 100 tysięcy. Są wywoływane przez fotografa, bowiem Jerzy Strzelczyk nie pracuje z użyciem komputera.

- Oglądając te i inne zabytki świadczące o naszym dziedzictwie można śmiało powiedzieć, że Czesi bardziej o nie dbają, niż my. Taki na przykład pałac w Skoroszycach. Byli, oglądali i dla nich to niepojęte, jak można było dopuścić do takiej ruiny – mówi Strzelczyk.

Podkreśla też, że bez problemu można u naszych sąsiadów otrzymać bezpłatne przewodniki, mapy, albumy – zresztą wydawane wspólnie z Polakami jako unijne projekty transgraniczne. Po polskiej stronie są rozchwytywane, a niektóre wręcz limitowane.

- Może to dlatego, że Czesi mają inną naturę niż my. Po prostu wsiadają rodzinnie na rowery i zwiedzają. Nie przykładają wagi do tzw. papierologii – tłumaczy Strzelczyk.

Z Czechami wiążą naszego gościa towarzyskie i przyjacielskie relacje. To wspólne wyprawy, a także częste wizyty i rewizyty mieszkańców Rejvizu i Białej Nyskiej, bowiem obie wioski są partnerami. Podkreśla, że wiele nas łączy, mamy wspólną historię sięgającą kilku wieków wstecz.
Jerzy Strzelczyk w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-12-31, godz. 11:38, Audycje z powiatów Złote prosię i „Jezisek”, czyli święta po czesku O świątecznych zwyczajach u czeskich sąsiadów opowiada w programie Pogranicze Zdzisław Baran. To sekretarz powiatu nyskiego, zarazem mieszkaniec Głuchołaz, były burmistrz i przewodniczący głuchołaskiej RM. Przede wszystkim jednak… » więcej 2018-12-31, godz. 11:38, Audycje z powiatów Jubileuszowy rok na pograniczu świętuje Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz Jubileusz 30 - lecia obchodzi głuchołaskie Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz, a także w grudniu, minęło 70 lat od przejazdu pierwszego pociągu z Czechosłowacji przez Głuchołazy. » więcej 2018-12-22, godz. 16:30, Audycje z powiatów Sylwester na Kopie Biskupiej, Śnieżniku, Strzelińcu, czy na Borówkowej? O świąteczne plany nyskiego PTTK Tryton pytamy jego szefa Marcina Nowaka. Nadchodzące dni będą pełne atrakcji, bo nie każdy spędza święta w domowych pieleszach. » więcej 2018-12-22, godz. 16:20, Audycje z powiatów Marcin Husak o świątecznych zwyczajach w Czechach Marcin Husak, to regionalista, autor książek, przewodnik turystyczny i kierownik Centrum Tradycji Tkackich w Muzeum Ziemi Prudnickiej. Nam opowiada o tradycjach świątecznych na pograniczu, które stanowi kulturowy tygiel. » więcej 2018-12-10, godz. 09:05, Audycje z powiatów Skarby Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej O historii Ziemi Głubczyckiej, współpracy z Czechami, dziejach tamtejszego muzeum, śródziemnomorskim klimacie, skarbie monet i „ceramicznych kuleczkach” opowiada gość nyskiego studia Radia Opole - dr Barbara Piechaczek. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »