Radio Opole » Pogranicze (DAB+) » Audycje z pogranicza

Audycje z pogranicza

2017-11-17, 17:31 Autor: Dorota Kłonowska

Woli „pstrocha” od knedlików i chce zbudować Centrum Produktu Lokalnego. Elżbieta Harchura o współpracy polsko – czeskiej

Elżbieta Harchura [Fot.Dorota Kłonowska]
Elżbieta Harchura [Fot.Dorota Kłonowska]
Elzbieta Harchura to nowa prezes Lokalnej Grupy Działania „Nyskie Księstwo Jezior i Gór”. Nie zliczy jednak, od ilu już lat współpracuje z Czechami.
„Księżna”, jak mówią żartobliwie o Elżbiecie Harchurze, jest w Czechach co najmniej dwa razy w tygodniu.

- I prywatnie, bo mam tam wielu przyjaciół, i służbowo, poza tym lubię sobie pochodzić po górach i pozwiedzać. Nasze stowarzyszenie współpracuje też z Czechami w zakresie kulinarnym, więc odwiedzam czeskie restauracje. Od osławionych knedlików wolę pstrąga, czyli „pstrocha”. Jest wyborny – mówi szefowa nyskiego księstwa.

Rozmawiamy także o coraz ściślejszej współpracy stowarzyszenia z Czechami. Ma ono swojego odpowiednika po drugiej stronie granicy. Obecnie na równi współpracuje, jak i przyjaźni się, ponad 50 różnych podmiotów wchodzących w składLGD, a są to dziedziny począwszy od turystyki, poprzez gospodarkę i kulturę aż po kuchnię. W planie jest powołanie wspólnego Centrum Produktu Lokalnego, które koordynowałoby taką współpracę. Podjęto starania o pozyskanie na ten cel pomocy unijnej.

W rozmowie z Elżbietą Harchurą zastanowiliśmy się także, czy słuszna jest opinia, że Czesi mają łatwiej i prościej przy załatwianiu różnych procedur i dlaczego w Czechach można handlować bez przeszkód i opłat "na ulicy", a w Polsce nie.
Elżbieta Harchura w rozmowie z Dorotaą Kłonowską

Zobacz także

2018-12-31, godz. 11:38, Audycje z powiatów Złote prosię i „Jezisek”, czyli święta po czesku O świątecznych zwyczajach u czeskich sąsiadów opowiada w programie Pogranicze Zdzisław Baran. To sekretarz powiatu nyskiego, zarazem mieszkaniec Głuchołaz, były burmistrz i przewodniczący głuchołaskiej RM. Przede wszystkim jednak… » więcej 2018-12-31, godz. 11:38, Audycje z powiatów Jubileuszowy rok na pograniczu świętuje Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz Jubileusz 30 - lecia obchodzi głuchołaskie Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz, a także w grudniu, minęło 70 lat od przejazdu pierwszego pociągu z Czechosłowacji przez Głuchołazy. » więcej 2018-12-22, godz. 16:30, Audycje z powiatów Sylwester na Kopie Biskupiej, Śnieżniku, Strzelińcu, czy na Borówkowej? O świąteczne plany nyskiego PTTK Tryton pytamy jego szefa Marcina Nowaka. Nadchodzące dni będą pełne atrakcji, bo nie każdy spędza święta w domowych pieleszach. » więcej 2018-12-22, godz. 16:20, Audycje z powiatów Marcin Husak o świątecznych zwyczajach w Czechach Marcin Husak, to regionalista, autor książek, przewodnik turystyczny i kierownik Centrum Tradycji Tkackich w Muzeum Ziemi Prudnickiej. Nam opowiada o tradycjach świątecznych na pograniczu, które stanowi kulturowy tygiel. » więcej 2018-12-10, godz. 09:05, Audycje z powiatów Skarby Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej O historii Ziemi Głubczyckiej, współpracy z Czechami, dziejach tamtejszego muzeum, śródziemnomorskim klimacie, skarbie monet i „ceramicznych kuleczkach” opowiada gość nyskiego studia Radia Opole - dr Barbara Piechaczek. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »