Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Audycje poświęcone Opolu

Audycje poświęcone Opolu

2018-01-04, 15:00 Autor: Agnieszka Stefaniak

Opole to miasto bezpieczne, ale liczba kamer monitoringu będzie rosła

[fot. Janusz Maćkowiak]
[fot. Janusz Maćkowiak]
Do końca tego roku liczba kamer monitorujących sytuację w mieście podwoi się. Monitoringiem objęte będą też wszystkie miejsca poddawane obecnie przebudowie, m.in. plac Jana Pawła II czy okolice dworca PKS, gdzie powstanie centrum przesiadkowe.
- Będziemy mieli tych kamer około 100. Na dziś w naszej sieci białą plamą jest Zaodrze, ale i to się zmieni - powiedział w programie Stolica Opole Krzysztof Maślak, komendant opolskiej Straży Miejskiej.

Przy obsłudze działających na dziś 54 kamer pracuje dwóch strażników, po zwiększeniu liczby będzie koniecznie powiększenie obsady. Docelowo system monitoringu będzie przeniesiony do Centrum Usług Wspólnych.

- Tam chcemy by kamery były już w tzw. systemie inteligentnym". Zapis do 30 dni wstecz, do tego możliwość zaprogramowania urządzeń tak, by wyłapywały niebezpieczne sytuacje - tłumaczy Maślak.

W opolskiej straży jest obecnie blisko 80 strażników. Rocznie realizują oni z powodzeniem około 300 interwencji, związanych z źle parkowanymi samochodami, zaśmiecanymi terenami czy wybrykami chuliganów. W mieście działają także 4 eko-patrole, które kontrolują czym w piecach palą opolanie.

- W tej materii wiele już się poprawiło. Mamy coraz większą świadomość. Ludzie są coraz lepiej wyedukowani, choć wciąż zdarzają się przypadki palenia na przykład starymi oponami. Tu straż miejska może nałożyć mandat, sięgający nawet 500 złotych. trzeba też pamiętać, że nie wolno odmówić strażnikom wstępu na posesje. To jest przestępstwo. W takich przypadkach kierujemy zawiadomienie do prokuratury - przypomina Maślak.

Od marca stażnicy miejscy w ramach pilotażowego programu będą działać także na terenie gminy Komprachcice. Kontrole poprzedzą jednak edukacyjne spotkania z mieszkańcami.
Krzysztof Maślak w rozmowie z Agnieszką Stefaniak

Zobacz także

2017-10-19, godz. 16:00, Audycje z powiatów Aneta Werner-Wilk o dalszym postępowaniu w sprawie uchylonej uchwały krajobrazowej i pracy nad studium uwarunkowań przestrzennych Co daje z opolską uchwałą krajobrazową? Przyjęta w szybkim tempie została uchylona przez WSA, po skardze jednej z firm reklamowych. Ratusz wciąż czeka na pisemny odpis wyroku i wtedy zapadnie decyzja co stanie się z dokumentem. » więcej 2017-10-19, godz. 14:00, Audycje z powiatów Marcin Gambiec o sile rad dzielnic i postawie obywatelskiej opolan W najbliższą niedzielę część mieszkańców stolicy województwa pójdzie do urn. W 15 dzielnicach odbędą się wybory do rad dzielnic. Zagłosować możemy maksymalnie na 15 kandydatów. » więcej 2017-10-19, godz. 13:00, Audycje z powiatów Sebastian Smoliński o dębie szypułkowym rosnącym przy Wrocławskiej w Opolu, który ma szansę być 29 pomnikiem przyrody w stolicy regionu Dąb szypułkowy rosnący na terenach zielonych przy ulicy Wrocławskiej, tuż za starym cmentarzem, ma być 29 pomnikiem przyrody w mieście. Ruszyła akcja informacyjna ratusza, którą najczęściej zainteresowane są organizacje pozarządowe… » więcej 2017-10-12, godz. 15:00, Audycje z powiatów Ceres na placu Daszyńskiego szykuje się do zimy. Przy fontannie prowadzone są prace konserwatorskie Do końca miesiąca potrwają prace konserwatorskie przy najstarszej w Opolu fontannie Ceres, stojącej na placu Daszyńskiego. Fontanna powstała w 1905 roku. Jest w ciągłym użytkowaniu i to właśnie woda powoduje największe ubytki. » więcej 2017-10-12, godz. 13:20, Audycje z powiatów Tomasz Maciaś, prezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Opolu o pierwszych łopatach wbijanych pod budowę bloków dla seniorów i powodach przesunięcia w czasie inwestycji… W przyszłym tygodniu mają rozpocząć się pierwsze prace budowlane przy ulicy Dambonia w Opolu. To inwestycja Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. » więcej
12131415161718
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »