Bal dla małych i dużych już w niedzielę w Studenckim Centrum Kultury Uniwersytetu Opolskiego. Po raz 6. imprezę integracyjną skierowaną do rodziców i dzieci - a dokładnie wcześniaków, które przyszły na świat w Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu - organizuje właśnie ta placówka. Będzie okazja do integracji, ale i skorzystania z porad nie tylko lekarzy specjalistów ale i dietetyków.
Jak się okazuje, statystycznie co 10. dziecko, które przychodzi na świat w opolskim szpitalu położniczym, to wcześniak. Tym mianem lekarze określają maluchy, które rodzą się między 22 a 37 tygodniem ciąży. Przyczyn nasilania się zjawiska można doszukiwać się na wielu płaszczyznach. Zdrowie matki, wady genetyczne czy nawet stresujący tryb życia rodziców - to zaledwie kilka przykładów.
- Wczesna diagnostyka jest bardzo cenna, nie tylko u dzieci przedwcześnie urodzonych. Właściwa diagnoza i opieka we wczesnym dzieciństwie wpływa na fizyczne, intelektualne i emocjonalne funkcjonowanie człowieka w życiu dorosłym - podkreśla Anna Chirowska-Adamczyk, z-ca ordynatora oddziału neonatologii w Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu
- Bal Wcześniaka to okazja by spotkać się z naszymi byłymi pacjentami, obserwować jak się rozwijają, jak cieszą się życiem. Dla rodziców to szansa na wymianę doświadczeń - mówi Lidia Papciak, pielęgniarka oddziałowa na oddziale patologii noworodka.
A przypomnijmy, że do końca przyszłego roku Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii razem z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Opolu oraz Zespołem Opieki Zdrowotnej w Nysie realizuje projekt bezpłatnych badań i i porad specjalistów - bez skierowania, bez wskazań lekarskich - dla rodzin dzieci do lat dwóch zaniepokojonych rozwojem swojego dziecka. W opolskiej placówce panie mogą również wykonać bezpłatnie badania prenatalne.