“Pamięć zbiorowa i sposoby jej kształtowania z polsko-czesko-niemieckiej perspektywy” - pod takim tytułem już w najbliższy wtorek (05.11) rozpocznie się międzynarodowa konferencja naukowa z cyklu “Colloquium Opole”. Wydarzenie potrwa do środy (06.11).
Otwarcie rozpocznie się o godz. 10:00 w Sali im. Karola Musioła opolskiego ratusza. Tam także odbędzie się część sesji, o godz. 13:00 obrady równolegle rozpoczną się w siedzibie Instytutu Śląskiego, tam też będą miały miejsce wszystkie spotkania w drugim dniu Colloquium Opole. Zakończenie przewidziano w środę (06.11) o godz. 14:30.
Program zbudowany został wokół czterech głównych zagadnień.
Jednym z nich będzie porównawcze spojrzenie na ewoluujące konstrukcje pamięci zbiorowej w Polsce, Czechach i Niemczech. Poruszony zostanie też temat retrospektywnego i porównawczego polsko-czesko-niemieckiego spojrzenia na procesy odpowiedzialne za kształtowanie różnic i podobieństw pomiędzy polską, czeską i niemiecką pamięcią zbiorową. Uczestnicy będą też szukać odpowiedzi na ile instytucje publiczne, w tym instytucje kultury, kształtują pamięci zbiorowe w Polsce, Czechach i Niemczech oraz przyjrzą się roli systemów edukacji na tworzenie wiodących treści dla pamięci zbiorowych.
Organizatorem konferencji jest
Instytut Śląski. Radio Opole międzynarodową konferencję naukową z cyklu "Colloquium Opole” objęło patronatem medialnym. Szczegółowy jej program zamieszczamy w załączniku poniżej.