Jeszcze do 10 października przed Dworcem PKP można oglądać wystawę 20 zdjęć powojennego Opola. Ich autorem jest zmarły w 1990 r. malarz, grafik i jeden z czołowych postaci lokalnego środowiska fotograficznego - Stanisław Bober. Dla miłośników historii Opola to ekspozycja obowiązkowa.
Wystawa jest zapowiedzią obszernej, retrospektywnej ekspozycji poświęconej twórczości fotografa, która szykowana jest w Muzeum Śląska Opolskiego. Ponad 400 prac artysty z różnych okresów działalności będzie można tam oglądać od 14 listopada. Na wernisażu mają pojawić się członkowie rodziny artysty. Wydarzenie jest częścią trwającego Opolskiego Festiwalu Fotografii -
dowiedz się więcej.
Stanisław Bober urodził się w 1908 w rodzinie polsko-ormiańskiej. Nauki pobierał we Lwowie, pracował jako nauczyciela w Kołomyi, następnie w Stanisławowie, gdzie przeżył okres okupacji. W 1945 r. przyjechał do Opola, gdzie osiedlił się na stałe, włączając się aktywnie w nurt życia kulturalnego powojennego miasta i zajmując się pracą artystyczną.
Tworzył fotografie, projekty plakatów, okładek i pocztówek, ilustracje, plansze wystawowe, obrazy, grafiki. Miał 18 indywidualnych wystaw, w tym dwie w ZSRR i po jednej w Kanadzie i Australii. Był laureatem wielu nagród. W 1975 otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a wcześniej medal „25 lat wyzwolenia Opola” (1971). [źródło:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Bober]
Prezentowane przed Dworcem Głównym w Opolu fotografie pochodzą ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego. Wystawa została zorganizowana we współpracy muzeum z Urzędem Miasta Opola.