Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-02-27, 16:41 Autor: materiały organizatora, oprac. AL

Wystawa „Gardło Diabła” Angeliki Markul w GSW

[fot. Angelika Markul, Gardziel diabła, 2012, fragment instalacji, MS Łódź]
[fot. Angelika Markul, Gardziel diabła, 2012, fragment instalacji, MS Łódź]
Do 5 maja w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu będzie można oglądać instalację wideo oraz obiekty rzeźbiarskie i świetlne Angeliki Markul. Ekspozycja nosi tytuł „Gardło Diabła” i ma być okazją do spotkania z majestatycznymi siłami przyrody, z tym co przedludzkie (prehistoryczne), pozaludzkie oraz nieuniknione. Wernisaż już w najbliższy piątek (01.03) o godz. 18.00. Wstęp wolny!
Angelika Markul jest absolwentką École nationale supérieure des Beaux-Arts w Paryżu (ENSBA). W swojej twórczości łączy rzeźby, obrazy, filmy oraz instalacje, w poetycki i niepokojący sposób odnosząc się do groźnych i nieprzewidywalnych sił natury wyzwolonych przez ludzkie działania. Jej praktyka artystyczna zawsze jest zakorzeniona w zainteresowaniu nieznanymi i niebezpiecznymi miejscami. Łącząc fakty z fikcją, a nawet z fantastyką naukową, jej projekty zabrały ją do najbardziej odległych miejsc na świecie.

Wystawa prezentowana w Opolu inspirowana jest największą kaskadą wodospadu Iguaçu leżącego na granicy argentyńsko-brazylijskiej, zwanej Garganta del Diablo, czyli Gardłem Diabła lub Diabelską Gardzielą.

Kuratorem wystawy jest Łukasz Kropiowski. Autorką oprawy graficznej - Patrycja Kucik. Radio Opole objęło wystawę Angeliki Markul patronatem medialnym.


Poniżej fragment tekstu kuratorskiego dotyczącego wystawy.

W momencie fiaska zarządzania planetarnego skutkującego wielkim wymieraniem gatunków i destabilizacją klimatu, optyka, w której człowiek przestaje być miarą wszystkich rzeczy, nie może dziwić, choć nie przestaje sprawiać, że czujemy się nieswojo. „Nieswojość” wydaje się kategorią całkiem adekwatną w obliczu tego, co odkrywa przed nami monumentalna gardziel. Potęgi przekraczające ludzkie możliwości uświadamiają antropocentryczną manię wielkości oraz arogancję „kolonizacyjnego” projektu panowania nad przyrodą. Przywracają pokorę wobec planety, na której mieszkamy, tajemnicy naszego pochodzenia i alternatywy przyszłości, gdzie człowiek nie jest już obecny
- czytamy w opisie kuratorskim wystawy.

Cały tekst kuratorski, a wkrótce także informacje o programie towarzyszącym wystawie można znaleźć na stronie https://galeriaopole.pl.
Plakat

Zobacz także

2024-02-19, godz. 11:00, Wiadomości z regionu Zainteresowanie wyborami samorządowymi większe niż ostatnio 266 komitetów regionalnych i lokalnych zarejestrowało się w opolskim Krajowym Biurze Wyborczym w związku z kwietniowymi wyborami samorządowymi. To liczba znacząco większa, niż przed 5 laty, gdy komitetów było 205, choć 9 czy 13… » więcej 2024-02-19, godz. 09:44, Wiadomości z regionu Rolnicy szykują się do spotkania z wojewodą opolskim. Coraz gęściej w centrum Opola [ZDJĘCIA] Około 20 ciągników zaparkowało przed godziną 8 wzdłuż ulicy Piastowskiej w Opolu. Jako pierwsi do stolicy województwa maszynami, ale również prywatnymi autami przyjechali w liczbie około 50 osób rolnicy z powiatu namysłowskiego… » więcej 2024-02-18, godz. 18:47, Sport i turystyka Porażka piłkarzy ręcznych Corotop Gwardii Opole Nie udał się wyjazd do Kwidzyna szczypiornistom Corotop Gwardii Opole. Podopieczni Bartosza Jureckiego ulegli tamtejszemu MMTS-owi 25:33. » więcej 2024-02-18, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Opole pamięta. 101. rocznica powstania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech 101. rocznicę powstania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech uczczono dziś (18.02) w Opolu. Obchody rozpoczęła msza święta w intencji działaczy spod znaku Rodła, odprawiona w kościele ojców franciszkanów. » więcej 2024-02-17, godz. 19:55, Sport i turystyka Uni Opole w turnieju finałowym Pucharu Polski! Odprawiły z kwitkiem Stal Mielec Siatkarki Uni Opole pokonały we własnej hali drużynę Stali Mielec 3:1 w ćwierćfinale Pucharu Polski. » więcej
288289290291292293294
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »