Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-02-27, 16:41 Autor: materiały organizatora, oprac. AL

Wystawa „Gardło Diabła” Angeliki Markul w GSW

[fot. Angelika Markul, Gardziel diabła, 2012, fragment instalacji, MS Łódź]
[fot. Angelika Markul, Gardziel diabła, 2012, fragment instalacji, MS Łódź]
Do 5 maja w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu będzie można oglądać instalację wideo oraz obiekty rzeźbiarskie i świetlne Angeliki Markul. Ekspozycja nosi tytuł „Gardło Diabła” i ma być okazją do spotkania z majestatycznymi siłami przyrody, z tym co przedludzkie (prehistoryczne), pozaludzkie oraz nieuniknione. Wernisaż już w najbliższy piątek (01.03) o godz. 18.00. Wstęp wolny!
Angelika Markul jest absolwentką École nationale supérieure des Beaux-Arts w Paryżu (ENSBA). W swojej twórczości łączy rzeźby, obrazy, filmy oraz instalacje, w poetycki i niepokojący sposób odnosząc się do groźnych i nieprzewidywalnych sił natury wyzwolonych przez ludzkie działania. Jej praktyka artystyczna zawsze jest zakorzeniona w zainteresowaniu nieznanymi i niebezpiecznymi miejscami. Łącząc fakty z fikcją, a nawet z fantastyką naukową, jej projekty zabrały ją do najbardziej odległych miejsc na świecie.

Wystawa prezentowana w Opolu inspirowana jest największą kaskadą wodospadu Iguaçu leżącego na granicy argentyńsko-brazylijskiej, zwanej Garganta del Diablo, czyli Gardłem Diabła lub Diabelską Gardzielą.

Kuratorem wystawy jest Łukasz Kropiowski. Autorką oprawy graficznej - Patrycja Kucik. Radio Opole objęło wystawę Angeliki Markul patronatem medialnym.


Poniżej fragment tekstu kuratorskiego dotyczącego wystawy.

W momencie fiaska zarządzania planetarnego skutkującego wielkim wymieraniem gatunków i destabilizacją klimatu, optyka, w której człowiek przestaje być miarą wszystkich rzeczy, nie może dziwić, choć nie przestaje sprawiać, że czujemy się nieswojo. „Nieswojość” wydaje się kategorią całkiem adekwatną w obliczu tego, co odkrywa przed nami monumentalna gardziel. Potęgi przekraczające ludzkie możliwości uświadamiają antropocentryczną manię wielkości oraz arogancję „kolonizacyjnego” projektu panowania nad przyrodą. Przywracają pokorę wobec planety, na której mieszkamy, tajemnicy naszego pochodzenia i alternatywy przyszłości, gdzie człowiek nie jest już obecny
- czytamy w opisie kuratorskim wystawy.

Cały tekst kuratorski, a wkrótce także informacje o programie towarzyszącym wystawie można znaleźć na stronie https://galeriaopole.pl.
Plakat

Zobacz także

2024-02-22, godz. 15:07, Wiadomości z regionu Opole: rowerzysta ukarany mandatem. Spowodował kolizję na pl. Konstytucji 3 Maja Potrącenie rowerzysty na pl. Konstytucji 3 Maja w Opolu. Jak informuje dyżurny Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, to zdarzenie zostało zakwalifikowane jako kolizja. » więcej 2024-02-22, godz. 14:31, Sport i turystyka Odra Opole i CH Karolinka w jednej drużynie. Umowa o współpracy podpisana Odra Opole i Karolinka łączą siły. Opolski klub sportowy i centrum handlowe podpisały umowę partnerską w zakresie działań promocyjnych. Zapowiadają między innymi prezentacje zawodników przed sezonem oraz konkursy z nagrodami. » więcej 2024-02-22, godz. 12:15, Kultura i rozrywka Śpiewanki, czyli Opolskie Granie, po raz pierwszy w Miejscu X Opolskie Granie, zwane też Śpiewankami, po raz pierwszy zawędruje do Miejsca X w Opolu. To wydarzenie, które odbywa się cyklicznie w stolicy regionu już od 13 lat. Przestrzeń, w której organizowane są Śpiewanki nieustannie się zmienia… » więcej 2024-02-22, godz. 08:00, Sport i turystyka 240 tys. złotych dla Kolejarza Opole. Jednoroczna dotacja z opolskiego ratusza Kolejarz Opole otrzymał 200 tys złotych tzw. dotacji jednorocznej na organizację zawodów w pierwszej części rundy zasadniczej Krajowej Ligi Żużlowej w 2024 roku. Miasto Opole przyznało również klubowi 40 tys. na organizację kolejnej… » więcej 2024-02-21, godz. 20:44, Sport i turystyka Corotop Gwardia Opole w ćwierćfinale Orlen Pucharu Polski Corotop Gwardia Opole ograła w 1/8 finału Orlen Pucharu Polski drużynę Ostrovii Ostrów Wielkopolski 34:28. » więcej
284285286287288289290
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »