Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-02-27, 16:41 Autor: materiały organizatora, oprac. AL

Wystawa „Gardło Diabła” Angeliki Markul w GSW

[fot. Angelika Markul, Gardziel diabła, 2012, fragment instalacji, MS Łódź]
[fot. Angelika Markul, Gardziel diabła, 2012, fragment instalacji, MS Łódź]
Do 5 maja w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu będzie można oglądać instalację wideo oraz obiekty rzeźbiarskie i świetlne Angeliki Markul. Ekspozycja nosi tytuł „Gardło Diabła” i ma być okazją do spotkania z majestatycznymi siłami przyrody, z tym co przedludzkie (prehistoryczne), pozaludzkie oraz nieuniknione. Wernisaż już w najbliższy piątek (01.03) o godz. 18.00. Wstęp wolny!
Angelika Markul jest absolwentką École nationale supérieure des Beaux-Arts w Paryżu (ENSBA). W swojej twórczości łączy rzeźby, obrazy, filmy oraz instalacje, w poetycki i niepokojący sposób odnosząc się do groźnych i nieprzewidywalnych sił natury wyzwolonych przez ludzkie działania. Jej praktyka artystyczna zawsze jest zakorzeniona w zainteresowaniu nieznanymi i niebezpiecznymi miejscami. Łącząc fakty z fikcją, a nawet z fantastyką naukową, jej projekty zabrały ją do najbardziej odległych miejsc na świecie.

Wystawa prezentowana w Opolu inspirowana jest największą kaskadą wodospadu Iguaçu leżącego na granicy argentyńsko-brazylijskiej, zwanej Garganta del Diablo, czyli Gardłem Diabła lub Diabelską Gardzielą.

Kuratorem wystawy jest Łukasz Kropiowski. Autorką oprawy graficznej - Patrycja Kucik. Radio Opole objęło wystawę Angeliki Markul patronatem medialnym.


Poniżej fragment tekstu kuratorskiego dotyczącego wystawy.

W momencie fiaska zarządzania planetarnego skutkującego wielkim wymieraniem gatunków i destabilizacją klimatu, optyka, w której człowiek przestaje być miarą wszystkich rzeczy, nie może dziwić, choć nie przestaje sprawiać, że czujemy się nieswojo. „Nieswojość” wydaje się kategorią całkiem adekwatną w obliczu tego, co odkrywa przed nami monumentalna gardziel. Potęgi przekraczające ludzkie możliwości uświadamiają antropocentryczną manię wielkości oraz arogancję „kolonizacyjnego” projektu panowania nad przyrodą. Przywracają pokorę wobec planety, na której mieszkamy, tajemnicy naszego pochodzenia i alternatywy przyszłości, gdzie człowiek nie jest już obecny
- czytamy w opisie kuratorskim wystawy.

Cały tekst kuratorski, a wkrótce także informacje o programie towarzyszącym wystawie można znaleźć na stronie https://galeriaopole.pl.
Plakat

Zobacz także

2024-02-28, godz. 15:00, Kultura i rozrywka Przed nami V Maraton Teatralny. Pięć tytułów do obejrzenia w trzy dni Zbliża się V Maraton Teatralny. Przez trzy dni w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu będzie można zobaczyć pięć tytułów. Wśród nich można znaleźć m.in. 'Kotkę na gorącym blaszanym dachu' w reż. Radka Stępnia czy najnowszą… » więcej 2024-02-28, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Na dzień dobry herbata od Radia Opole! Jutro (29.02) dzień specjalny - raz na cztery lata mamy w kalendarzu 29 lutego. Z tej okazji Radio Opole przygotowało specjalne wydarzenie. » więcej 2024-02-28, godz. 14:00, Wiadomości z regionu Na Małym Rynku w Opolu szaletu nie będzie [INTERWENCJA] - Na Małym Rynku w Opolu nie ma planów ustawienia publicznej toalety - przekazał Radiu Opole rzecznik ratusza Adam Leszczyński. Tematem małej liczby dostępnych przez całą dobę szaletów w stolicy województwa zajmowaliśmy się w… » więcej 2024-02-28, godz. 12:30, Wiadomości z regionu Opolski ITS będzie poszerzony? MZD szuka wykonawcy opracowania Do rozszerzenia Inteligentnego Systemu Transportowego, czyli popularnego ITS-u w Opolu przymierza się Miejski Zarząd Dróg. Na razie poszukuje wykonawcy programu funkcjonalno-użytkowego, którego opracowanie otworzy furtkę po pieniądze… » więcej 2024-02-28, godz. 09:30, Wiadomości z regionu Pogoda zaskoczyła... producentów asfaltu. Pozimowe łatanie dziur - Jesteśmy uzależnieni od dostaw. Bardzo prosimy o cierpliwość i ostrożność - powiedział w programie Kto rano wstaje z Radiem Opole Arkadiusz Branicki z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu zapytany o pozimowe remonty dróg. Choć… » więcej
278279280281282283284
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »