Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-02-27, 16:41 Autor: materiały organizatora, oprac. AL

Wystawa „Gardło Diabła” Angeliki Markul w GSW

[fot. Angelika Markul, Gardziel diabła, 2012, fragment instalacji, MS Łódź]
[fot. Angelika Markul, Gardziel diabła, 2012, fragment instalacji, MS Łódź]
Do 5 maja w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu będzie można oglądać instalację wideo oraz obiekty rzeźbiarskie i świetlne Angeliki Markul. Ekspozycja nosi tytuł „Gardło Diabła” i ma być okazją do spotkania z majestatycznymi siłami przyrody, z tym co przedludzkie (prehistoryczne), pozaludzkie oraz nieuniknione. Wernisaż już w najbliższy piątek (01.03) o godz. 18.00. Wstęp wolny!
Angelika Markul jest absolwentką École nationale supérieure des Beaux-Arts w Paryżu (ENSBA). W swojej twórczości łączy rzeźby, obrazy, filmy oraz instalacje, w poetycki i niepokojący sposób odnosząc się do groźnych i nieprzewidywalnych sił natury wyzwolonych przez ludzkie działania. Jej praktyka artystyczna zawsze jest zakorzeniona w zainteresowaniu nieznanymi i niebezpiecznymi miejscami. Łącząc fakty z fikcją, a nawet z fantastyką naukową, jej projekty zabrały ją do najbardziej odległych miejsc na świecie.

Wystawa prezentowana w Opolu inspirowana jest największą kaskadą wodospadu Iguaçu leżącego na granicy argentyńsko-brazylijskiej, zwanej Garganta del Diablo, czyli Gardłem Diabła lub Diabelską Gardzielą.

Kuratorem wystawy jest Łukasz Kropiowski. Autorką oprawy graficznej - Patrycja Kucik. Radio Opole objęło wystawę Angeliki Markul patronatem medialnym.


Poniżej fragment tekstu kuratorskiego dotyczącego wystawy.

W momencie fiaska zarządzania planetarnego skutkującego wielkim wymieraniem gatunków i destabilizacją klimatu, optyka, w której człowiek przestaje być miarą wszystkich rzeczy, nie może dziwić, choć nie przestaje sprawiać, że czujemy się nieswojo. „Nieswojość” wydaje się kategorią całkiem adekwatną w obliczu tego, co odkrywa przed nami monumentalna gardziel. Potęgi przekraczające ludzkie możliwości uświadamiają antropocentryczną manię wielkości oraz arogancję „kolonizacyjnego” projektu panowania nad przyrodą. Przywracają pokorę wobec planety, na której mieszkamy, tajemnicy naszego pochodzenia i alternatywy przyszłości, gdzie człowiek nie jest już obecny
- czytamy w opisie kuratorskim wystawy.

Cały tekst kuratorski, a wkrótce także informacje o programie towarzyszącym wystawie można znaleźć na stronie https://galeriaopole.pl.
Plakat

Zobacz także

2024-02-20, godz. 15:08, Wiadomości z regionu Pracownia cytostatyczna w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu przeszła remont Od 10 lat tworzy i produkuje leki dla pacjentów onkohematologicznych. Teraz dzięki finansowemu wspraciu z Fundacji DKSM przeprowadzono w niej remont i między innymi zwiększono bezpieczeństwo terapii. Mowa o pracowni cytostatycznej, która… » więcej 2024-02-20, godz. 14:00, Wiadomości z regionu Kierowcy autobusów poszukiwani. W MZK Opole 20 wakatów Na brak kierowców autobusów narzeka Miejski Zakład Komunikacyjny w Opolu. Przewoźnik miejski ma obecnie 20 wakatów. O pracę mogą się starać także osoby nieposiadające prawa jazdy kategorii D. » więcej 2024-02-20, godz. 13:49, Wiadomości z regionu Awaria magistrali sieci wodociągowej opanowana. Dostawa wody wznowiona - zapewnia WiK Opole Awaria głównej magistrali sieci wodociągowej była przyczyną dzisiejszych (20.02) problemów z dostępem do wody w Opolu. Usterka wystąpiła w największym rurociągu stacji uzdatniania wody w Grotowicach. W mieście występowały spadki… » więcej 2024-02-20, godz. 13:00, Wiadomości z regionu Kradli opony ze sportowych samochodów. Złodzieje są już w rękach policji Do 5 lat więzienia grozi mężczyznom, którzy podejrzani są o kradzieże opon z samochodów sportowych. To 19-letni mieszkaniec gminy Ujazd i 24-latek z Kędzierzyna-Koźla. » więcej 2024-02-20, godz. 08:20, Wiadomości z regionu Awaria na głównej magistrali sieci wodociągowej w Opolu Uwaga mieszkańcy Opola! W związku z awarią na głównej magistrali sieci wodociągowej mogą nastąpić znaczne spadki ciśnienia wody lub tymczasowy brak wody w mieście. » więcej
256257258259260261262
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »