Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-02-27, 16:41 Autor: materiały organizatora, oprac. AL

Wystawa „Gardło Diabła” Angeliki Markul w GSW

[fot. Angelika Markul, Gardziel diabła, 2012, fragment instalacji, MS Łódź]
[fot. Angelika Markul, Gardziel diabła, 2012, fragment instalacji, MS Łódź]
Do 5 maja w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu będzie można oglądać instalację wideo oraz obiekty rzeźbiarskie i świetlne Angeliki Markul. Ekspozycja nosi tytuł „Gardło Diabła” i ma być okazją do spotkania z majestatycznymi siłami przyrody, z tym co przedludzkie (prehistoryczne), pozaludzkie oraz nieuniknione. Wernisaż już w najbliższy piątek (01.03) o godz. 18.00. Wstęp wolny!
Angelika Markul jest absolwentką École nationale supérieure des Beaux-Arts w Paryżu (ENSBA). W swojej twórczości łączy rzeźby, obrazy, filmy oraz instalacje, w poetycki i niepokojący sposób odnosząc się do groźnych i nieprzewidywalnych sił natury wyzwolonych przez ludzkie działania. Jej praktyka artystyczna zawsze jest zakorzeniona w zainteresowaniu nieznanymi i niebezpiecznymi miejscami. Łącząc fakty z fikcją, a nawet z fantastyką naukową, jej projekty zabrały ją do najbardziej odległych miejsc na świecie.

Wystawa prezentowana w Opolu inspirowana jest największą kaskadą wodospadu Iguaçu leżącego na granicy argentyńsko-brazylijskiej, zwanej Garganta del Diablo, czyli Gardłem Diabła lub Diabelską Gardzielą.

Kuratorem wystawy jest Łukasz Kropiowski. Autorką oprawy graficznej - Patrycja Kucik. Radio Opole objęło wystawę Angeliki Markul patronatem medialnym.


Poniżej fragment tekstu kuratorskiego dotyczącego wystawy.

W momencie fiaska zarządzania planetarnego skutkującego wielkim wymieraniem gatunków i destabilizacją klimatu, optyka, w której człowiek przestaje być miarą wszystkich rzeczy, nie może dziwić, choć nie przestaje sprawiać, że czujemy się nieswojo. „Nieswojość” wydaje się kategorią całkiem adekwatną w obliczu tego, co odkrywa przed nami monumentalna gardziel. Potęgi przekraczające ludzkie możliwości uświadamiają antropocentryczną manię wielkości oraz arogancję „kolonizacyjnego” projektu panowania nad przyrodą. Przywracają pokorę wobec planety, na której mieszkamy, tajemnicy naszego pochodzenia i alternatywy przyszłości, gdzie człowiek nie jest już obecny
- czytamy w opisie kuratorskim wystawy.

Cały tekst kuratorski, a wkrótce także informacje o programie towarzyszącym wystawie można znaleźć na stronie https://galeriaopole.pl.
Plakat

Zobacz także

2024-04-05, godz. 12:26, Wiadomości z regionu Innowacyjne szkoły znów mogą walczyć o nowoczesne wyposażenie. Łączna wartość nagród to 55 milionów Już po raz 6. szkoły w całej Polsce mogą zgłaszać swoje projekty w konkursie z okazji Dnia Nowych Technologii w Edukacji. Placówki, które przedstawią najciekawsze pomysły na ich wykorzystanie w nauce, otrzymają nagrody w postaci… » więcej 2024-04-05, godz. 10:43, Wiadomości z regionu Opolska Platforma Obywatelska podsumowała kampanię wyborczą Kandydaci Koalicji Obywatelskiej do Rady Miasta Opola podsumowali mijającą kampanię wyborczą. Przypomnieli najważniejsze postulaty oraz zachęcili mieszkańców do aktywnego udziału w niedzielnych wyborach samorządowych. » więcej 2024-04-04, godz. 21:46, Sport i turystyka Siatkarki UNI Opole wygrywają w pierwszym meczu o siódme miejsce Siatkarki UNI Opole wygrały pierwszy mecz rywalizacji o 7 miejsce na koniec sezonu 2023/2024 Tauron Ligi z MKS-em Kalisz 3:2. 'Wilczyce', choć prowadziły już 2:0, pozwoliły doprowadzić przeciwniczkom do wyrównania i o losach meczu zadecydował… » więcej 2024-04-04, godz. 20:30, Wiadomości z regionu Będzie bezpieczniej wzdłuż DW 461. W Brynicy powstanie nowy chodnik Wzdłuż trasy wojewódzkiej 461 w Brynicy ma być bezpieczniej. Powstanie nowy chodnik. » więcej 2024-04-04, godz. 19:45, Wiadomości z regionu Manipulacja i dezinformacja - jak pomóc młodzieży radzić sobie z przemocą? Niskie poczucie własnej wartości, stany lękowe, zaburzenia somatyczne, a nawet depresja - takie mogą być skutki przemocy, która dotyka młodych ludzi. Aby jej przeciwdziałać, zorganizowano w czwartek (4.04) w Teatrze im. Jana Kochanowskiego… » więcej
239240241242243244245
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »