Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-12-11, 17:48 Autor: Agnieszka Lubczańska

Inwazyjne gatunki roślin i zwierząt bohaterami wystawy „Obcy wśród nas” w MŚO

Inwazyjne gatunki roślin i zwierząt bohaterami wystawy „Obcy wśród nas” w MŚO [fot. materiały organizatora]
Inwazyjne gatunki roślin i zwierząt bohaterami wystawy „Obcy wśród nas” w MŚO [fot. materiały organizatora]
To będzie gratka dla wszystkich pasjonatów przyrody zainteresowanych obcymi i inwazyjnymi gatunkami roślin, ptaków i ssaków. W najbliższy czwartek (14.12) w Muzeum Śląska Opolskiego otwarta zostanie czasowa wystawa: „Obcy wśród nas”. Wernisaż rozpocznie się o godz. 17:00 w gmachu przy ul. Mały Rynek 7, a uświetni go wykład prof. dra hab. Arkadiusza Nowaka o intrygującym tytule „Bioróżnorodność to nie biopstrokacizna”.
W pierwszej części ekspozycji znajdą się wielkoformatowe arkusze zielnikowe 43 gatunków roślin zebranych głównie na obszarze województwa opolskiego: pomidor zwyczajny, powszechnie występujące maki polne i chabry bławatki oraz monstrualnych rozmiarów niebezpieczne rośliny zielne – barszcze Sosnowskiego. Zobaczymy też gatunek, którego inwazja na teren naszego kraju miała swoje źródło na Opolszczyźnie...

Na wystawie pojawią się także zabytkowe arkusze zielnikowe z kolekcji Działu Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego, która liczy blisko 11 200 alegatów. Całości dopełnią multimedia dokumentujące badania terenowe oraz sprzęt wykorzystywany podczas tworzenia naukowych zbiorów zielnikowych.

Na wystawie pojawią się także zabytkowe arkusze zielnikowe z kolekcji Działu Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego [fot. materiały Działu Przyrody MŚO ]Z kolei na ekspozycji poświęconej obcym i inwazyjnym gatunkom fauny zaprezentowanych zostanie 5 gatunków ptaków oraz 9 gatunków ssaków, m.in. bażant, daniel czy jeleń sika, a także znane ze swojego szkodliwego wpływu na rodzimą faunę norka amerykańska, jenot czy szop pracz.

Na wystawie znajdziemy również egzotyczny gatunek, którego pierwsze rozmnażające się osobniki stwierdzono na obszarze województwa opolskiego!

Autorami scenariusza wystawy są Agnieszka Mulawa i Piotr Zabłocki z Działu Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego.

Wystawę będzie można oglądać do 23 maja 2024 roku w godzinach otwarcia muzeum: wtorek , środa i piątek od 9:30 do 17:00, w czwartek od 9:30 do 18:00 (wstęp bezpłatny), w soboty od 9:00 do 18:00, a w niedziele od 12:00 do 17:00.

Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia. Więcej informacji o wystawie można znaleźć tu: dowiedz się więcej o wystawie "Obcy wśród nas".

Zobacz także

2023-12-12, godz. 11:58, Wiadomości z regionu Awaria sieci wodociągowej w centrum Opola. Zamknięto fragment ul. Łangowskiego Kolejna awaria sieci wodociągowej w stolicy regionu. WiK Opole informuje, że dzisiaj (12.12) przez kilka godzin bez wody pozostaną mieszkańcy kamienic zlokalizowanych przy ulicach: Łangowskiego, Staromiejskiej oraz na pl. św. Sebast… » więcej 2023-12-12, godz. 10:38, Wiadomości z regionu "Było tu i ma zostać". Mieszkańcy opolskiego Zaodrza bronią 30-letniego drzewa [INTERWENCJA] 'To drzewo jest tu od 30 lat i nie pozwolimy na jego wycięcie'. Mieszkańcy opolskiego Zaodrza interweniują w sprawie cisa. Chroniony gatunek drzewa znajduje się przy ulicy Niemodlińskiej, w miejscu, gdzie trwa budowa nowego lokalu gastronomicznego… » więcej 2023-12-11, godz. 17:00, Kultura i rozrywka Jak plac Mickiewicza w Opolu widzą przyszli architekci? Spotkanie w GSW Jak mógłby wyglądać plac Mickiewicza w Opolu? Studenci architektury i budownictwa z Opola na zlecenie rady dzielnicy Śródmieście przygotowali kilkanaście koncepcji zagospodarowania terenu. Jak im poszło - będzie można dowiedzieć… » więcej 2023-12-11, godz. 16:14, Wiadomości z regionu Za używane ciuchy sfinansują pomoc doświadczającym przemocy. Akcja HumanDoc w Opolu Robiąc świąteczne porządki można pomóc ofiarom przemocy. Zbiórkę używanej odzieży oraz tekstyliów domowych organizuje w Opolu Fundacja HumanDoc. Na chętnych do podzielenia się tym, co w szafie zalega już od wielu sezonów organizatorzy… » więcej
239240241242243244245
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »