Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-06-09, 14:21 Autor: Radio Opole, oprac. Agnieszka Lubczańska

„Festiwalowe Radio Opole” - wystawa w MPP [ZDJĘCIA]

Wystawa Festiwalowe Radio Opole NCPP [fot. Jędrzej Łuczak]
Wystawa Festiwalowe Radio Opole NCPP [fot. Jędrzej Łuczak]
Wystawa Festiwalowe Radio Opole NCPP [fot. Jędrzej Łuczak]
Wystawa Festiwalowe Radio Opole NCPP [fot. Jędrzej Łuczak]
„Festiwalowe Radio Opole” to tytuł wystawy przygotowanej wspólnie przez Radio Opole i Muzeum Polskiej Piosenki. Wystawa jest elementem ekspozycji stałej i będzie udostępniona zwiedzającym do końca wakacji. Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. archiwalne zdjęcia, sprzęt nagraniowy, taśmy z zapisami pierwszych festiwali oraz oryginalne dokumenty jury z lat 60. Wystawa jest efektem porozumienia o współpracy podpisanego przez obie instytucje.
Radio Opole towarzyszy Krajowemu Festiwalowi Polskiej Piosenki od samego początku. Jednym z jurorów pierwszego festiwalu był muzyk i redaktor Edward Spyrka, wieloletni kierownik redakcji muzycznej Radia Opole. W 1966 r. otrzymał on nagrodę w kategorii - debiut kompozytorski, za wyśpiewaną przez Siostry Panas piosenkę „Jest jak jest”. Był również dyrygentem i kierownikiem muzycznym festiwali w latach 70. Prowadzony przez Edwarda Spyrkę Zespół Rozrywkowy Rozgłośni Opolskiej Polskiego Radia wielokrotnie towarzyszył wykonawcom na scenie jako zespół akompaniujący.

Radio Opole angażowało się też mocno w techniczną i logistyczną obsługę KFPP. W ówczesnej siedzibie radia przy ul. Piastowskiej w Opolu, mieściło się biuro festiwalu. Opolska rozgłośnia była świetnie wyposażona, dlatego sprzęt nagłaśniających i nagraniowy często był użyczany na potrzeby koncertów festiwalowych. Na wystawie zaprezentowano m.in. efekty gitarowe stosowane przez SBB, a także unikatowe magnetofony i mikrofony.

Radio Opole okazało się też kluczową instytucją archiwizującą święto polskiej piosenki. W zbiorach radiowych znajdują się setki oryginalnych taśm z nagraniami wszystkich historycznych koncertów. Kilka z nich można zobaczyć na wystawie w Muzeum Polskiej Piosenki.

Otwarta wystawa radiowych pamiątek festiwalowych jest owocem porozumienia o współpracy podpisanego w lutym 2023 r. przez Radio Opole i Muzeum Polskiej Piosenki. Strony zobowiązały się przygotować wystawę tematyczną oraz wspierać wzajemnie promocję oferty.

- Chcemy zaprezentować udział Radia Opole w organizacji KFPP, to, co robiliśmy przez ostatnie 60 lat - mówi Piotr Wojtowicz, prezes Radia Opole. - Uważam, że musimy się pokazać, szczególnie w takim miejscu, jakim jest Muzeum Polskiej Piosenki. Radio Opole współorganizowało ten festiwal nie tylko od strony artystycznej, ale także od strony technicznej.

- Zależy nam, żeby pokazać, że Radio Opole i nasi starsi pracownicy dokonali rzeczy wielkich, jeżeli chodzi o muzykę i kulturę Polski. Bo uczestniczyliśmy w jednym z takich wydarzeń, które trwa już 60 lat - dodaje prezes Radio Opole Piotr Wojtowicz.

Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu podkreśla, że obie instytucje są sobie bliskie (Radio Opole ma swoją siedzibę kilkadziesiąt metrów od opolskiego amfiteatru).

- Obiecaliśmy sobie pomóc, wymieniać się różnymi materiałami i wiedzą, bo myślę, że nikt nie ma takiego bogactwa, jakie znajduje się w Radiu Opole. Dzięki temu ludzie mogą poczuć klimat tamtych czasów – dodaje Jarosław Wasik.

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu działa od 2007 r., jako samorządowa instytucja kultury miasta Opole. Gromadzi, kataloguje, konserwuje i udostępnia zbiory dotyczące polskiej piosenki. Muzeum w opolskim amfiteatrze jest otwarte w godz. od 10:00 do 18:00 codziennie, oprócz poniedziałków.

O wydarzeniu w audycji Dawida Rajwy opowiadał Tomasz Bazan, zastępca dyrektora programu Radia Opole - rozmowa jest do posłuchania poniżej.
Z Tomaszem Bazanem rozmawia Dawid Rajwa (1)
Z Tomaszem Bazanem rozmawia Dawid Rajwa (2)

Zobacz także

2023-06-29, godz. 20:45, Wiadomości z regionu Część uschniętych roślin na ścianie centrum przesiadkowego Opole Główne wymaga wymiany Wykonawca ogrodów wertykalnych na ścianie centrum przesiadkowego Opole Główne znów będzie musiał wymienić uschnięte rośliny. Przyczyną takiego zjawiska miała być awaria systemu nawadniającego. Wymiana nasadzeń zostanie zrealizowana… » więcej 2023-06-29, godz. 10:45, Wiadomości z regionu "Profilaktyka ma moc". Opolska rada kobiet zachęca do udziału w obywatelskim czwartku dla zdrowia Taka profilaktyka ma moc, ale trzeba dokładnie ją poznać - opolanki zachęcają do udziału w dzisiejszych (29.06) warsztatach samobadania piersi. To inicjatywa działającej w Opolu rady kobiet, w ramach tzw. obywatelskich czwartków w… » więcej 2023-06-29, godz. 07:28, Wiadomości z regionu Awans opolskich uczelni w rankingu Perspektywy 2023 Uniwersytet Opolski na 24. miejscu w tegorocznym Rankingu Uczelni Akademickich Perspektyw. To znaczący awans, bo w porównaniu z rokiem poprzednim o 6 pozycji. Politechnikę Opolską odnotowano na 48. miejscu ex aequo z sześcioma innymi… » więcej 2023-06-29, godz. 06:00, Kultura i rozrywka Trwają przygotowania do VI Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki "Opole2023" Zakończyło się przyjmowanie zgłoszeń do VI Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki 'Opole2023'. Stowarzyszenie Wspólnota Polska organizuje ten festiwal by zintegrować wykonawców polonijnych rozsianych po całym świecie. » więcej 2023-06-28, godz. 17:09, Wiadomości z regionu Opolska Konfederacja pyta o sytuację w KOWR. Karuzela stanowisk i przetargi na grunty po Top Farms Działacze Konfederacji i Ruchu Narodowego w Opolu są zaniepokojeni sytuacją w opolskim oddziale Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Jak mówią - obserwujemy niepokojącą karuzelę stanowisk, która kręci się coraz szybciej wraz z… » więcej
509510511512513514515
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »