Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-06-09, 14:21 Autor: Radio Opole, oprac. Agnieszka Lubczańska

„Festiwalowe Radio Opole” - wystawa w MPP [ZDJĘCIA]

Wystawa Festiwalowe Radio Opole NCPP [fot. Jędrzej Łuczak]
Wystawa Festiwalowe Radio Opole NCPP [fot. Jędrzej Łuczak]
Wystawa Festiwalowe Radio Opole NCPP [fot. Jędrzej Łuczak]
Wystawa Festiwalowe Radio Opole NCPP [fot. Jędrzej Łuczak]
„Festiwalowe Radio Opole” to tytuł wystawy przygotowanej wspólnie przez Radio Opole i Muzeum Polskiej Piosenki. Wystawa jest elementem ekspozycji stałej i będzie udostępniona zwiedzającym do końca wakacji. Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. archiwalne zdjęcia, sprzęt nagraniowy, taśmy z zapisami pierwszych festiwali oraz oryginalne dokumenty jury z lat 60. Wystawa jest efektem porozumienia o współpracy podpisanego przez obie instytucje.
Radio Opole towarzyszy Krajowemu Festiwalowi Polskiej Piosenki od samego początku. Jednym z jurorów pierwszego festiwalu był muzyk i redaktor Edward Spyrka, wieloletni kierownik redakcji muzycznej Radia Opole. W 1966 r. otrzymał on nagrodę w kategorii - debiut kompozytorski, za wyśpiewaną przez Siostry Panas piosenkę „Jest jak jest”. Był również dyrygentem i kierownikiem muzycznym festiwali w latach 70. Prowadzony przez Edwarda Spyrkę Zespół Rozrywkowy Rozgłośni Opolskiej Polskiego Radia wielokrotnie towarzyszył wykonawcom na scenie jako zespół akompaniujący.

Radio Opole angażowało się też mocno w techniczną i logistyczną obsługę KFPP. W ówczesnej siedzibie radia przy ul. Piastowskiej w Opolu, mieściło się biuro festiwalu. Opolska rozgłośnia była świetnie wyposażona, dlatego sprzęt nagłaśniających i nagraniowy często był użyczany na potrzeby koncertów festiwalowych. Na wystawie zaprezentowano m.in. efekty gitarowe stosowane przez SBB, a także unikatowe magnetofony i mikrofony.

Radio Opole okazało się też kluczową instytucją archiwizującą święto polskiej piosenki. W zbiorach radiowych znajdują się setki oryginalnych taśm z nagraniami wszystkich historycznych koncertów. Kilka z nich można zobaczyć na wystawie w Muzeum Polskiej Piosenki.

Otwarta wystawa radiowych pamiątek festiwalowych jest owocem porozumienia o współpracy podpisanego w lutym 2023 r. przez Radio Opole i Muzeum Polskiej Piosenki. Strony zobowiązały się przygotować wystawę tematyczną oraz wspierać wzajemnie promocję oferty.

- Chcemy zaprezentować udział Radia Opole w organizacji KFPP, to, co robiliśmy przez ostatnie 60 lat - mówi Piotr Wojtowicz, prezes Radia Opole. - Uważam, że musimy się pokazać, szczególnie w takim miejscu, jakim jest Muzeum Polskiej Piosenki. Radio Opole współorganizowało ten festiwal nie tylko od strony artystycznej, ale także od strony technicznej.

- Zależy nam, żeby pokazać, że Radio Opole i nasi starsi pracownicy dokonali rzeczy wielkich, jeżeli chodzi o muzykę i kulturę Polski. Bo uczestniczyliśmy w jednym z takich wydarzeń, które trwa już 60 lat - dodaje prezes Radio Opole Piotr Wojtowicz.

Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu podkreśla, że obie instytucje są sobie bliskie (Radio Opole ma swoją siedzibę kilkadziesiąt metrów od opolskiego amfiteatru).

- Obiecaliśmy sobie pomóc, wymieniać się różnymi materiałami i wiedzą, bo myślę, że nikt nie ma takiego bogactwa, jakie znajduje się w Radiu Opole. Dzięki temu ludzie mogą poczuć klimat tamtych czasów – dodaje Jarosław Wasik.

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu działa od 2007 r., jako samorządowa instytucja kultury miasta Opole. Gromadzi, kataloguje, konserwuje i udostępnia zbiory dotyczące polskiej piosenki. Muzeum w opolskim amfiteatrze jest otwarte w godz. od 10:00 do 18:00 codziennie, oprócz poniedziałków.

O wydarzeniu w audycji Dawida Rajwy opowiadał Tomasz Bazan, zastępca dyrektora programu Radia Opole - rozmowa jest do posłuchania poniżej.
Z Tomaszem Bazanem rozmawia Dawid Rajwa (1)
Z Tomaszem Bazanem rozmawia Dawid Rajwa (2)

Zobacz także

2024-11-19, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Blisko 30 gospodarstw z Opola ucierpiało w powodzi. W ich sprawie apeluje Izba Rolnicza w Opolu Izba Rolnicza w Opolu apeluje do ministerstwa rolnictwa ws. rolników z terenów administracyjnie należących do Opola, którzy zostali poszkodowani przez powódź. Jak się okazuje stanem klęski żywiołowej objęty był tylko powiat opolski… » więcej 2024-11-19, godz. 15:00, Gospodarka Opole: Centrum Nauki i Technologii na razie nie powstanie. Miasto nie ma pieniędzy Miała być wielka kula i gogle, które pokazywałyby wirtualną rzeczywistość. To zamysł na Centrum Nauki i Technologii w Opolu. Ratusz o tej inwestycji mówił w 2018 roku i wówczas zapowiadano, że za dwa lata w Opolu powstanie park… » więcej 2024-11-19, godz. 10:41, Wiadomości z regionu Opole: remont stadionu żużlowego pod znakiem zapytania. Miasto czeka na działkę Co z przebudową opolskiego stadionu żużlowego? Przypomnijmy, że w trakcie ostatniej kampanii do wyborów samorządowych ubiegający się wówczas o reelekcję prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski obiecał modernizację obiektu. Jednak… » więcej 2024-11-19, godz. 08:43, Wiadomości z regionu Sprawa taśm w PL2050. Śledztwo przedłużono, prokuratura przesłuchuje świadków Przedłużono śledztwo w sprawie afery wokół kampanii wyborczej Polski 2050 na Opolszczyźnie, przesłuchiwani są już także świadkowie. » więcej 2024-11-19, godz. 07:00, Wiadomości z regionu Stadion Opolski w centrum uwagi - trwają poszukiwania sponsora tytularnego Poszukiwania sponsora tytularnego dla Stadionu Opolskiego trwają. W grze pozostaje kilka firm, które chcą, aby ich marka wpisała się w nazwę opolskiej areny. Negocjacje w tej sprawie prowadzi Zakład Komunalny w Opolu. Stadion to także… » więcej
34353637383940
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »