Ciągły rozwój i praktyka – takie wnioski płyną z konferencji zorganizowanej dziś (07.11) w Opolu, a skierowanej do dyrektorów, nauczycieli i uczniów szkół zawodowych.
Konferencja to okazja do promocji konkursów, programów czy wyjazdów zagranicznych, które pomagają rozwijać i uczniów i nauczycieli. - Dziś teoria to już za mało – przekonuje Halina Kajstura, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich.
- Wszyscy uczniowie jak wychodzą (ze szkoły red.), zwłaszcza tych zawodów typu mechatronik, elektronik, elektryk, mechanik, to jeśli oni nie mają umiejętności praktycznych, to oni zginą. Świat idzie tak do przodu, że ciągle musimy się uczyć. Jeśli zatrzymalibyśmy się na minutkę, to za chwilę będziemy 10 lat do tyłu. Przemy też do tego, żeby nauczyciele rozwijali swoje kompetencje - mówi dyrektor Kajstura.
- Szkolnictwo zawodowe zawsze miało wysoką pozycję w naszym regionie – mówi Joanna Raźniewska, Opolska Kurator Oświaty. - To jest ten pragmatyzm edukacji. To jest ta możliwość zarówno zdobycia zawodu, jak i otworzenia ścieżki dalszej edukacji np. na uczelniach wyższych. Można to nazwać promocją, ale tutaj chodzi o spotkanie i wymianę doświadczeń i działania naszego kuratoryjnego biura informacyjnego projektów Erasmusa i projektów Unii Europejskiej dla młodzieży - mówi kurator.
Kuratorium szczególnie zachęcało dziś do konkursu SkillPoland, największego konkursu umiejętności zawodowych, skierowanego do uczniów, studentów i osób pracujących do 23 roku życia. Są etapy regionalne, krajowe, a na koniec światowy. Wśród kategorii konkursowych są np. odnawialne źródła energii, zabiegi kosmetyczne, spawalnictwo, florystyka czy meblarstwo.