Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-06-25, 10:15 Autor: Justyna Maćkowiak

"Niezbędne jest zachowanie równowagi w gospodarce leśnej". Nadleśniczy Marek Cholewa gościem Radia Opole

Las [fot. Maciej Marciński]
Las [fot. Maciej Marciński]
Marek Cholewa
Marek Cholewa
- To nie przemysł drzewny potrzebuje drewna, tylko my go potrzebujemy - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Marek Cholewa, nadleśniczy Nadleśnictwa Opole. - Drewno jest jedynym naturalnym w pełni odnawialnym surowcem, pozyskiwanym przez ludzi od zawsze - zaznacza gość Radia Opole.
- Każdy z nas w domu korzysta z drewna. Ma meble drewniane, panele drewnopochodne, wysyłamy dzieci do szkoły z zeszytami, które pochodzą z drewna. To my potrzebujemy drewna, a przemysł tylko to zaspokaja pozyskując drewno, czy kupując od leśników. Tak się dzieje nie tylko w Polsce. My wycinamy 100-letnie drzewa, ale one były sadzone 100 lat temu przez leśników po to, żebyśmy my mogli z nich teraz korzystać. W miejsce tych wyciętych drzew sadzimy kolejne.

- Niezbędne jest jednak zachowanie równowagi - zaznacza gość Radia Opole. - Rzeczą nieodzowną jest łączenie tego niezbędnego pozyskiwania drewna z ochroną przyrody. Trzeba zachować pewnego rodzaju równowagę, rozsądek i umiar. W tej chwili trwają dyskusje nad wyłączeniem 20 procent powierzchni leśnej z pozyskania po to, aby tam działy się procesy naturalne. Więc dajmy naukowcom, leśnikom, politykom, organizacjom politycznym znaleźć pewien konsensus.

Nadleśniczy zaznacza, że niewycinane drzewa w pewnym momencie obumierają.
Marek Cholewa cz. 1
Marek Cholewa cz. 2

Zobacz także

2024-11-09, godz. 18:00, Wiadomości z regionu "To bardzo smutna rocznica, ale trzeba o niej przypominać". Mija 86 lat od "nocy kryształowej" Opole pamięta o żydowskich mieszkańcach miasta i tragicznej 'nocy kryształowej', która miała miejsce 86 lat temu. W nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku w nazistowskich Niemczech doszło do masowego pogromu ludności żydowskiej. Te tragiczne… » więcej 2024-11-09, godz. 11:00, Wiadomości z regionu Kolejny "elektryk" zaparkował w zajezdni MZK. Wkrótce wyjedzie na ulice Opola Pierwszy z dziewięciu nowych autobusów elektrycznych przyjechał do zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. - To efekt realizacji projektu 'Elektromobilne Opole - etap II' - informuje przewoźnik. » więcej 2024-11-08, godz. 19:00, Sport i turystyka Ostatni gwizdek na Oleskiej. Pożegnanie stadionu pełnego wspomnień Odra Opole rozegra jutro (9.11) ostatni mecz w historii na stadionie przy ul. Oleskiej. Miejsce, które pamięta największe sukcesy opolskiego klubu wkrótce przestanie istnieć, a zespół przeniesie się na nowy stadion znajdujący się… » więcej 2024-11-08, godz. 18:30, Gospodarka Park Naukowo-Technologiczny powiększy się o kolejny budynek. W eXperience staną nowoczesne serwery Przy ulicy Technologicznej w Opolu trwają przygotowania do budowy kolejnego pawilonu. Już za dwa lata opolskie firmy otrzymają dostęp do miejsca, w którym dane będą przetwarzane w oparciu o nowoczesne metody obliczeniowe, takie jak… » więcej 2024-11-08, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Akademie niepodległościowe w szkołach. "To ważne święto" Szkoła do hymnu - to nazwa akcji, podczas której Ministerstwo Edukacji Narodowej zaprasza szkoły do śpiewania 'Mazurka Dąbrowskiego' w ramach święta niepodległości. » więcej
24252627282930
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »