Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-07-18, 10:32 Autor: Jacek Rudnik

Ceny leków a inflacja. Co podrożało w aptece?

Marek Tomków [fot. Adam Dubiński]
Marek Tomków [fot. Adam Dubiński]
- Leki objęte refundacją mają nawet nieco niższe ceny, leki poza listą drożeją, a to konsekwencje m.in. inflacji i coraz wyższych kosztów pracy - mówił w Porannej Rozmowie RO Marek Tomków, prezes Opolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej.
- Oczywiście, te leki drożej nieco wolniej niż na przykład inflacja. Bardzo często hurtownie czy apteki próbują te swoje marże ograniczać, żeby podwyżki nie były drastyczne dla pacjenta, ale zmiany są bardzo widoczne. Zdarza się tak, że lek przyjeżdża z hurtowni w cenie, w której jeszcze niedawno był sprzedawany w aptece. Dotyczy to sporej grupy preparatów. Wynika to przede wszystkim z tego, że mamy jednak inflację, mamy rosnące koszty pracy - tłumaczył poranny gość Radia Opole.

- Na lekach refundowanych apteki nie zarabiają - przypomniał Marek Tomków, a stosowny zapis, który ma to zmienić, jest też w procedowanych przepisach określonych ustawą. Ponad 60 procent wystawianych dziś recept dotyczy osób powyżej 65. roku życia, a wiele osób bierze od 5 do nawet do 10 leków jednocześnie.

- To grupa osób, która bierze mnóstwo leków, bo emerytura często bierze się leczeniem, co tu dużo mówić. Po 65. roku życia organizm pokazać się z tej gorszej strony. To jest wielochorobowość, to jest często połączenie i nadciśnienia, i cukrzycy, i chorób układu krążenia.

Zgodnie z propozycją rządu - tzw. ustawą refundacyjną i znacznym zwiększeniem liczby uprawnionych do bezpłatnych leków - na liście może pojawić się około 4000 pozycji, czyli dwukrotnie więcej niż dziś.

Przy takich preferencjach i realizacji recept na rok z góry nie można wykluczyć ryzyka pogorszenia dostępności do najczęściej przepisywanych przez lekarzy medykamentów.

Poza tym, przy zmianie leku na przykład w połowie roku jest też ryzyko marnowania się dużej liczby lekarstw wykupionych wcześniej bezpłatnie awansem.

Jeśli chodzi o problemy z dostępnością do leków, gość RO przyznał, że dziś zdarzają się braki niektórych antybiotyków dla dzieci.

Zgodnie z zawartymi w ustawie refundacyjnej przepisami, darmowe dotąd dyżury aptek mają być współfinansowane przez NFZ.
Marek Tomków cz. 1
Marek Tomków cz. 2

Zobacz także

2023-06-01, godz. 13:32, Wiadomości z regionu Najmłodsi pacjenci z USK w Opolu również świętują swój dzień. Były warsztaty, prezenty i dużo radości Zamiast leczenia - zabawa. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu nie zapomniał o swoich najmłodszych pacjentach i w Międzynarodowym Dniu Dziecka przygotował dla nich atrakcje. Wśród nich między innymi warsztaty ze zdrowego żywie… » więcej 2023-06-01, godz. 12:38, Kultura i rozrywka 47. OTK: Czytanie "Ptama" dla dzieci i rodziców w Dzień Dziecka w teatrze Na odczytanie sztuki pt. 'Ptam' Krystyny Miłobędzkiej zaprasza dziś (1.06) Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Wydarzenie towarzyszy 47. Opolskim Konfrontacjom Teatralnym 'Klasyka Żywa'. » więcej 2023-06-01, godz. 12:02, Wiadomości z regionu Pożar w Niwnicy opanowany. Relacja reportera Radia Opole Wprawdzie ogień w miejscu pożaru fabryki mebli w Niwnicy opanowano, ale na miejscu wciąż pracują strażacy. » więcej 2023-06-01, godz. 11:00, Wiadomości z regionu Opole chce być "Miastem przyjaznym dzieciom" UNICEFU Opole chce być 'Miastem przyjaznym dzieciom'. Tytuł oraz odpowiedni certyfikat przyznaje UNICEF, czyli Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci. W naszym kraju w gronie certyfikowanych jest tylko jedno miasto - Gdynia. » więcej 2023-06-01, godz. 10:18, Wiadomości z regionu "Te płyty są toksyczne". Mieszkańcy ulicy Oświęcimskiej twierdzą, że są truci przez sąsiada [INTERWENCJA] - Ten pan nas truje - mieszkańcy ulicy Oświęcimskiej w Opolu skarżą się na toksyczne zapachy. Ich zdaniem jeden z sąsiadów na swoim podwórku składuje płyty meblowe, które pomalowane są niebezpiecznymi substancjami. Dodatkowo… » więcej
541542543544545546547
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »