Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-07-18, 10:32 Autor: Jacek Rudnik

Ceny leków a inflacja. Co podrożało w aptece?

Marek Tomków [fot. Adam Dubiński]
Marek Tomków [fot. Adam Dubiński]
- Leki objęte refundacją mają nawet nieco niższe ceny, leki poza listą drożeją, a to konsekwencje m.in. inflacji i coraz wyższych kosztów pracy - mówił w Porannej Rozmowie RO Marek Tomków, prezes Opolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej.
- Oczywiście, te leki drożej nieco wolniej niż na przykład inflacja. Bardzo często hurtownie czy apteki próbują te swoje marże ograniczać, żeby podwyżki nie były drastyczne dla pacjenta, ale zmiany są bardzo widoczne. Zdarza się tak, że lek przyjeżdża z hurtowni w cenie, w której jeszcze niedawno był sprzedawany w aptece. Dotyczy to sporej grupy preparatów. Wynika to przede wszystkim z tego, że mamy jednak inflację, mamy rosnące koszty pracy - tłumaczył poranny gość Radia Opole.

- Na lekach refundowanych apteki nie zarabiają - przypomniał Marek Tomków, a stosowny zapis, który ma to zmienić, jest też w procedowanych przepisach określonych ustawą. Ponad 60 procent wystawianych dziś recept dotyczy osób powyżej 65. roku życia, a wiele osób bierze od 5 do nawet do 10 leków jednocześnie.

- To grupa osób, która bierze mnóstwo leków, bo emerytura często bierze się leczeniem, co tu dużo mówić. Po 65. roku życia organizm pokazać się z tej gorszej strony. To jest wielochorobowość, to jest często połączenie i nadciśnienia, i cukrzycy, i chorób układu krążenia.

Zgodnie z propozycją rządu - tzw. ustawą refundacyjną i znacznym zwiększeniem liczby uprawnionych do bezpłatnych leków - na liście może pojawić się około 4000 pozycji, czyli dwukrotnie więcej niż dziś.

Przy takich preferencjach i realizacji recept na rok z góry nie można wykluczyć ryzyka pogorszenia dostępności do najczęściej przepisywanych przez lekarzy medykamentów.

Poza tym, przy zmianie leku na przykład w połowie roku jest też ryzyko marnowania się dużej liczby lekarstw wykupionych wcześniej bezpłatnie awansem.

Jeśli chodzi o problemy z dostępnością do leków, gość RO przyznał, że dziś zdarzają się braki niektórych antybiotyków dla dzieci.

Zgodnie z zawartymi w ustawie refundacyjnej przepisami, darmowe dotąd dyżury aptek mają być współfinansowane przez NFZ.
Marek Tomków cz. 1
Marek Tomków cz. 2

Zobacz także

2023-06-04, godz. 19:45, Wiadomości z regionu Finał 7. Festiwalu Książki w Opolu. "To szansa na odkrycie nowych książek" Dobiega końca święto czytelnictwa. Miasteczko literackie było tłumnie odwiedzane przez opolan. » więcej 2023-06-04, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Pobiegli z żonkilem w słusznej sprawie Promocja zdrowego trybu życia i pomoc ciężko chorym dzieciom. Takie cele przyświecały uczestnikom Charytatywnego biegu z żonkilem, który odbył się na opolskiej wyspie Bolko. » więcej 2023-06-04, godz. 15:53, Wiadomości z regionu Janusz Kowalski mówił o "marszu hejterów" Janusz Kowalski, poseł Suwerennej Polski skrytykował polityków opozycji, którzy dziś biorą udział w warszawskim marszu, zorganizowanym przez Donalda Tuska. » więcej 2023-06-04, godz. 13:43, Wiadomości z regionu W Opolu uczczono rocznicę wyborów kontraktowych. Nie zabrakło też antyrządowych haseł Obchody związane z 34. rocznicą wyborów kontraktowych odbywają się także w naszym regionie. Kilkaset osób zebrało się w południe na opolskim Placu Wolności, aby upamiętnić te wydarzenia, a także protestować przeciwko polityce… » więcej 2023-06-03, godz. 21:00, Kultura i rozrywka Tłumy miłośników literatury w centrum Opola. Trwa 7. edycja Festiwalu Książki [ZDJĘCIA] Remigiusz Mróz, Aleksander Kwaśniewski czy Maria Peszek to tylko niektórzy goście specjalni trwającego w Opolu 7. Festiwalu Książki. Na pl. Wolności prezentuje się prawie stu wydawców. Festiwal to nie tylko możliwość zakupu książek… » więcej
536537538539540541542
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »