Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-07-18, 10:32 Autor: Jacek Rudnik

Ceny leków a inflacja. Co podrożało w aptece?

Marek Tomków [fot. Adam Dubiński]
Marek Tomków [fot. Adam Dubiński]
- Leki objęte refundacją mają nawet nieco niższe ceny, leki poza listą drożeją, a to konsekwencje m.in. inflacji i coraz wyższych kosztów pracy - mówił w Porannej Rozmowie RO Marek Tomków, prezes Opolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej.
- Oczywiście, te leki drożej nieco wolniej niż na przykład inflacja. Bardzo często hurtownie czy apteki próbują te swoje marże ograniczać, żeby podwyżki nie były drastyczne dla pacjenta, ale zmiany są bardzo widoczne. Zdarza się tak, że lek przyjeżdża z hurtowni w cenie, w której jeszcze niedawno był sprzedawany w aptece. Dotyczy to sporej grupy preparatów. Wynika to przede wszystkim z tego, że mamy jednak inflację, mamy rosnące koszty pracy - tłumaczył poranny gość Radia Opole.

- Na lekach refundowanych apteki nie zarabiają - przypomniał Marek Tomków, a stosowny zapis, który ma to zmienić, jest też w procedowanych przepisach określonych ustawą. Ponad 60 procent wystawianych dziś recept dotyczy osób powyżej 65. roku życia, a wiele osób bierze od 5 do nawet do 10 leków jednocześnie.

- To grupa osób, która bierze mnóstwo leków, bo emerytura często bierze się leczeniem, co tu dużo mówić. Po 65. roku życia organizm pokazać się z tej gorszej strony. To jest wielochorobowość, to jest często połączenie i nadciśnienia, i cukrzycy, i chorób układu krążenia.

Zgodnie z propozycją rządu - tzw. ustawą refundacyjną i znacznym zwiększeniem liczby uprawnionych do bezpłatnych leków - na liście może pojawić się około 4000 pozycji, czyli dwukrotnie więcej niż dziś.

Przy takich preferencjach i realizacji recept na rok z góry nie można wykluczyć ryzyka pogorszenia dostępności do najczęściej przepisywanych przez lekarzy medykamentów.

Poza tym, przy zmianie leku na przykład w połowie roku jest też ryzyko marnowania się dużej liczby lekarstw wykupionych wcześniej bezpłatnie awansem.

Jeśli chodzi o problemy z dostępnością do leków, gość RO przyznał, że dziś zdarzają się braki niektórych antybiotyków dla dzieci.

Zgodnie z zawartymi w ustawie refundacyjnej przepisami, darmowe dotąd dyżury aptek mają być współfinansowane przez NFZ.
Marek Tomków cz. 1
Marek Tomków cz. 2

Zobacz także

2023-07-10, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Tylko dwa przypadki grypy ptaków u kotów. Właściciele zwierząt objęci nadzorem - Mamy wirus grypy ptaków, który występuje u kotów, a na ustalenie źródła zakażenia trzeba poczekać - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole Agnieszka Kobierska, zastępca Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Opolu. » więcej 2023-07-10, godz. 07:00, Wiadomości z regionu Potrzeby większe niż możliwości. Opole podzieliło dotacje na ratowanie "prywatnych" zabytków Wpłynęło 15 wniosków, dotacji starczyło dla siedmiu. Opole podzieliło pieniądze na dofinansowanie remontów obiektów wpisanych do rejestru zabytków, których miasto nie jest właścicielem. » więcej 2023-07-10, godz. 06:00, Wiadomości z regionu Szefowa MZD w Opolu uprawia "terroryzm ekologiczny"? Skarga trafiła do ratusza O uprawianie 'terroryzmu ekologicznego' oskarża dyrektorkę Miejskiego Zarządu Dróg w Opolu jedna z mieszkanek miasta. Chodzi o decyzję dotyczącą jednego z klonów pospolitych, rosnących przy ul. Krystiana Minkusa. » więcej 2023-07-09, godz. 21:00, Sport i turystyka Kolejarz "objechał" Lokomotiv. Opolscy żużlowcy lepsi od gości z Daugavpils OK Bedmet Kolejarz Opole pokonał Lokomotiv Daugavpils 52:38 i powrócił na zwycięski tor. Opolscy kolejarze zatrzymali się na stacji lidera drugiej ligi żużlowej. » więcej 2023-07-09, godz. 17:46, Sport i turystyka Adam Kuszek bokser OKB Odra Opole będzie zawodowcem. Pięściarski talent szykuje się do kluczowych zawodów Adam Kuszek coraz śmielej puka do drzwi zawodowego boksu. W październiku powalczy jeszcze w zawodach amatorskich i po nich może zapaść kluczowa decyzja. » więcej
494495496497498499500
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »