Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-07-18, 10:32 Autor: Jacek Rudnik

Ceny leków a inflacja. Co podrożało w aptece?

Marek Tomków [fot. Adam Dubiński]
Marek Tomków [fot. Adam Dubiński]
- Leki objęte refundacją mają nawet nieco niższe ceny, leki poza listą drożeją, a to konsekwencje m.in. inflacji i coraz wyższych kosztów pracy - mówił w Porannej Rozmowie RO Marek Tomków, prezes Opolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej.
- Oczywiście, te leki drożej nieco wolniej niż na przykład inflacja. Bardzo często hurtownie czy apteki próbują te swoje marże ograniczać, żeby podwyżki nie były drastyczne dla pacjenta, ale zmiany są bardzo widoczne. Zdarza się tak, że lek przyjeżdża z hurtowni w cenie, w której jeszcze niedawno był sprzedawany w aptece. Dotyczy to sporej grupy preparatów. Wynika to przede wszystkim z tego, że mamy jednak inflację, mamy rosnące koszty pracy - tłumaczył poranny gość Radia Opole.

- Na lekach refundowanych apteki nie zarabiają - przypomniał Marek Tomków, a stosowny zapis, który ma to zmienić, jest też w procedowanych przepisach określonych ustawą. Ponad 60 procent wystawianych dziś recept dotyczy osób powyżej 65. roku życia, a wiele osób bierze od 5 do nawet do 10 leków jednocześnie.

- To grupa osób, która bierze mnóstwo leków, bo emerytura często bierze się leczeniem, co tu dużo mówić. Po 65. roku życia organizm pokazać się z tej gorszej strony. To jest wielochorobowość, to jest często połączenie i nadciśnienia, i cukrzycy, i chorób układu krążenia.

Zgodnie z propozycją rządu - tzw. ustawą refundacyjną i znacznym zwiększeniem liczby uprawnionych do bezpłatnych leków - na liście może pojawić się około 4000 pozycji, czyli dwukrotnie więcej niż dziś.

Przy takich preferencjach i realizacji recept na rok z góry nie można wykluczyć ryzyka pogorszenia dostępności do najczęściej przepisywanych przez lekarzy medykamentów.

Poza tym, przy zmianie leku na przykład w połowie roku jest też ryzyko marnowania się dużej liczby lekarstw wykupionych wcześniej bezpłatnie awansem.

Jeśli chodzi o problemy z dostępnością do leków, gość RO przyznał, że dziś zdarzają się braki niektórych antybiotyków dla dzieci.

Zgodnie z zawartymi w ustawie refundacyjnej przepisami, darmowe dotąd dyżury aptek mają być współfinansowane przez NFZ.
Marek Tomków cz. 1
Marek Tomków cz. 2

Zobacz także

2023-08-07, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Sezon na grzyby powoli się rozkręca. W lasach są już pierwsze okazy W opolskich lasach pojawiły się już pierwsze grzyby. Jak informują nas słuchacze Radia Opole, na grzybobranie można wybrać się między innymi w okolicach Brzegu, Lubszy, Borów Stobrawskich i Jełowej. Podczas leśnej wędrówki znaleźć… » więcej 2023-08-07, godz. 15:15, Wiadomości z regionu Opole: kolizja samochodu osobowego z hulajnogą Niebezpieczne zdarzenie na osiedlu AK w Opolu. Po godzinie 14:00 na Rondzie Reagana doszło do kolizji samochodu osobowego z hulajnogą. » więcej 2023-08-07, godz. 14:24, Sport i turystyka Din Sula - nowym napastnikiem Odry Opole Odra Opole kontynuuje ofensywę na rynku transferowym. Opolski klub za pośrednictwem mediów społecznościowych przekazał, że do klubu z Oleskiej dołączy nowy napastnik. To urodzony w Belgii reprezentant Albanii Din Sula. 25-latek ma… » więcej 2023-08-07, godz. 11:20, Wiadomości z regionu Miejskie oko patrzy i widzi. Z wizytą w centrum monitoringu Opola Zdążył zniszczyć elewację jednej kamienicy, podczas 'ozdabiania' kolejnej... został namierzony. Graficiarza kroczącego ze sprayem od ulicy Młyńskiej do rynku wypatrzył dyżurny monitoringu w stolicy województwa. To jedno z wielu… » więcej 2023-08-07, godz. 09:43, Wiadomości z regionu "Rośnie świadomość pacjentów na temat nowotworów". Dr Barbara Radecka gościem Radia Opole - Późne rozpoznanie choroby nowotworowej to wciąż spory problem - przyznała w Porannej Rozmowie Radia Opole zastępca dyrektora ds. lecznictwa Opolskiego Centrum Onkologii w Opolu dr Barbara Radecka. » więcej
441442443444445446447
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »