Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-07-18, 10:32 Autor: Jacek Rudnik

Ceny leków a inflacja. Co podrożało w aptece?

Marek Tomków [fot. Adam Dubiński]
Marek Tomków [fot. Adam Dubiński]
- Leki objęte refundacją mają nawet nieco niższe ceny, leki poza listą drożeją, a to konsekwencje m.in. inflacji i coraz wyższych kosztów pracy - mówił w Porannej Rozmowie RO Marek Tomków, prezes Opolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej.
- Oczywiście, te leki drożej nieco wolniej niż na przykład inflacja. Bardzo często hurtownie czy apteki próbują te swoje marże ograniczać, żeby podwyżki nie były drastyczne dla pacjenta, ale zmiany są bardzo widoczne. Zdarza się tak, że lek przyjeżdża z hurtowni w cenie, w której jeszcze niedawno był sprzedawany w aptece. Dotyczy to sporej grupy preparatów. Wynika to przede wszystkim z tego, że mamy jednak inflację, mamy rosnące koszty pracy - tłumaczył poranny gość Radia Opole.

- Na lekach refundowanych apteki nie zarabiają - przypomniał Marek Tomków, a stosowny zapis, który ma to zmienić, jest też w procedowanych przepisach określonych ustawą. Ponad 60 procent wystawianych dziś recept dotyczy osób powyżej 65. roku życia, a wiele osób bierze od 5 do nawet do 10 leków jednocześnie.

- To grupa osób, która bierze mnóstwo leków, bo emerytura często bierze się leczeniem, co tu dużo mówić. Po 65. roku życia organizm pokazać się z tej gorszej strony. To jest wielochorobowość, to jest często połączenie i nadciśnienia, i cukrzycy, i chorób układu krążenia.

Zgodnie z propozycją rządu - tzw. ustawą refundacyjną i znacznym zwiększeniem liczby uprawnionych do bezpłatnych leków - na liście może pojawić się około 4000 pozycji, czyli dwukrotnie więcej niż dziś.

Przy takich preferencjach i realizacji recept na rok z góry nie można wykluczyć ryzyka pogorszenia dostępności do najczęściej przepisywanych przez lekarzy medykamentów.

Poza tym, przy zmianie leku na przykład w połowie roku jest też ryzyko marnowania się dużej liczby lekarstw wykupionych wcześniej bezpłatnie awansem.

Jeśli chodzi o problemy z dostępnością do leków, gość RO przyznał, że dziś zdarzają się braki niektórych antybiotyków dla dzieci.

Zgodnie z zawartymi w ustawie refundacyjnej przepisami, darmowe dotąd dyżury aptek mają być współfinansowane przez NFZ.
Marek Tomków cz. 1
Marek Tomków cz. 2

Zobacz także

2023-09-08, godz. 13:00, Sport i turystyka Maksymilian Tkocz rozwiązał umowę z opolską Odrą Maksymilian Tkocz nie jest już piłkarzem lidera zaplecza ekstraklasy Odry Opole. Umowa z zawodnikiem została rozwiązana za porozumieniem stron. » więcej 2023-09-08, godz. 12:50, Wiadomości z regionu Radio Opole: po wakacyjnej przerwie wraca "Niedzielna loża radiowa" W studiu Radia Opole ponownie spotkają się politycy największych ugrupowań politycznych działających w województwie opolskim. » więcej 2023-09-08, godz. 08:45, Wiadomości z regionu 3 miliardy w 30 lat. WFOŚiGW w Opolu świętuje okrągłe urodziny 30 lat działalności na rynku regionalnym świętuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu. W tym czasie do firm, samorządów, a także osób prywatnych trafiło blisko 3 miliardy złotych, wszystko z myślą… » więcej 2023-09-08, godz. 07:30, Wiadomości z regionu Opole: przez cały miesiąc mieszkańcy będą mogli skorzystać z darmowej pomocy psychologicznej Każdego dnia 15 osób odbiera sobie życie - tak wynika z danych Komendy Głównej Policji. Fundacja 'Terapia to NIE WSTYD' chce temu przeciwdziałać, dlatego już w niedzielę (10.09) w Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom na opolskim… » więcej 2023-09-07, godz. 19:46, Kultura i rozrywka Wrócił na miejsce! Opolski Pegaz znów cieszy oko odwiedzających przyteatralny plac [ZDJĘCIA] Plac zmienił nazwę, on przytył... jakieś 100 kilogramów, ale wrócił na swoje miejsce. Na placu Jana Pawła II, znanym opolanom bardziej jako Teatralny, oficjalnie zaprezentowano odnowioną rzeźbę Pegaza, autorstwa Mariana Nowaka. » więcej
413414415416417418419
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »