Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-07-18, 10:32 Autor: Jacek Rudnik

Ceny leków a inflacja. Co podrożało w aptece?

Marek Tomków [fot. Adam Dubiński]
Marek Tomków [fot. Adam Dubiński]
- Leki objęte refundacją mają nawet nieco niższe ceny, leki poza listą drożeją, a to konsekwencje m.in. inflacji i coraz wyższych kosztów pracy - mówił w Porannej Rozmowie RO Marek Tomków, prezes Opolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej.
- Oczywiście, te leki drożej nieco wolniej niż na przykład inflacja. Bardzo często hurtownie czy apteki próbują te swoje marże ograniczać, żeby podwyżki nie były drastyczne dla pacjenta, ale zmiany są bardzo widoczne. Zdarza się tak, że lek przyjeżdża z hurtowni w cenie, w której jeszcze niedawno był sprzedawany w aptece. Dotyczy to sporej grupy preparatów. Wynika to przede wszystkim z tego, że mamy jednak inflację, mamy rosnące koszty pracy - tłumaczył poranny gość Radia Opole.

- Na lekach refundowanych apteki nie zarabiają - przypomniał Marek Tomków, a stosowny zapis, który ma to zmienić, jest też w procedowanych przepisach określonych ustawą. Ponad 60 procent wystawianych dziś recept dotyczy osób powyżej 65. roku życia, a wiele osób bierze od 5 do nawet do 10 leków jednocześnie.

- To grupa osób, która bierze mnóstwo leków, bo emerytura często bierze się leczeniem, co tu dużo mówić. Po 65. roku życia organizm pokazać się z tej gorszej strony. To jest wielochorobowość, to jest często połączenie i nadciśnienia, i cukrzycy, i chorób układu krążenia.

Zgodnie z propozycją rządu - tzw. ustawą refundacyjną i znacznym zwiększeniem liczby uprawnionych do bezpłatnych leków - na liście może pojawić się około 4000 pozycji, czyli dwukrotnie więcej niż dziś.

Przy takich preferencjach i realizacji recept na rok z góry nie można wykluczyć ryzyka pogorszenia dostępności do najczęściej przepisywanych przez lekarzy medykamentów.

Poza tym, przy zmianie leku na przykład w połowie roku jest też ryzyko marnowania się dużej liczby lekarstw wykupionych wcześniej bezpłatnie awansem.

Jeśli chodzi o problemy z dostępnością do leków, gość RO przyznał, że dziś zdarzają się braki niektórych antybiotyków dla dzieci.

Zgodnie z zawartymi w ustawie refundacyjnej przepisami, darmowe dotąd dyżury aptek mają być współfinansowane przez NFZ.
Marek Tomków cz. 1
Marek Tomków cz. 2

Zobacz także

2023-07-08, godz. 09:45, Kultura i rozrywka Kino pod chmurką znów zagości na ul. Krakowskiej przed siedzibą CAS w Opolu Centrum Aktywizacji Społecznej razem z fundacją Rozwoju Społecznego Spinacz i 'Opolskimi Lamami' organizują kolejną edycję wakacyjnego kina plenerowego pod chmurką. Szykowanych jest pięć seansów dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów… » więcej 2023-07-08, godz. 09:00, Wiadomości z regionu Kosztowne "uzupełnienia" w centrum przesiadkowym Opole Główne 250 tysięcy złotych z budżetu Opola trafi na przygotowanie wentylacji w niedawno oddanym do użytku centrum przesiadkowym Opole Główne. - Chodzi o instalację dla 6 lokali, na samym dole obiektu - przekazuje dyrektor Miejskiego Zarządu… » więcej 2023-07-07, godz. 21:00, Kultura i rozrywka Wystawa prac dyplomowych studentów Wydziału Sztuki UO Prace dyplomowe nie w teczce, a na wystawie. 41 absolwentów studiów licencjackich oraz magisterskich Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego zwieńczyło swoją edukację wykonując prace w wielu artystycznych technikach. » więcej 2023-07-07, godz. 17:09, Wiadomości z regionu Kobieta jadąca na hulajnodze potrącona w centrum Opola Auto osobowe potrąciło 42-letnią kobietę jadącą hulajnogą. Do tego zdarzenia doszło dzisiaj po południu (07.07) na ul. Katowickiej w Opolu. » więcej 2023-07-07, godz. 15:00, Wiadomości z regionu ''Niesamowite miejsce'' - wakacyjna akcja Radia Opole zawita do Kietrza Kietrz - miasto o 700-letniej historii, znane z produkcji dywanów, noblistki Olgi Tokarczuk, ciekawych ludzi z wieloma pasjami, a od kilku lat także z rozgrywania największej na południu Polski imprezy driftingowej, będzie gospodarzem… » więcej
398399400401402403404
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »