Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-06-26, 17:40 Autor: Agnieszka Stefaniak

Linia kolejowa Racibórz-Racławice Śląskie będzie rewitalizowana. Inwestycja za pół miliarda

Konferencja prasowa 26.06 kolej plus w Opolu [fot. Agnieszka Stefaniak]
Konferencja prasowa 26.06 kolej plus w Opolu [fot. Agnieszka Stefaniak]
Konferencja prasowa 26.06 kolej plus w Opolu [fot. Agnieszka Stefaniak]
Konferencja prasowa 26.06 kolej plus w Opolu [fot. Agnieszka Stefaniak]
Konferencja prasowa 26.06 kolej plus w Opolu [fot. Agnieszka Stefaniak]
Konferencja prasowa 26.06 kolej plus w Opolu [fot. Agnieszka Stefaniak]
Konferencja prasowa 26.06 kolej plus w Opolu [fot. Agnieszka Stefaniak]
Konferencja prasowa 26.06 kolej plus w Opolu [fot. Agnieszka Stefaniak]
Ponad pół miliarda złotych kosztować będzie wznowienie ruchu kolejowego między Raciborzem a Racławicami Śląskimi, przez Głubczyce. To największy w historii regionu projekt dotyczący powrotu stałych połączeń na południu regionu.
- Odcinek ok. 54 km, na tym odcinku będzie usadowionych 12 nowych przystanków. Będzie to linia o prędkości docelowej do 120km/h, 4 gminy, 40 tys. mieszkańców. Uzyskają dojazd do Raciborza oraz dojazd do Opola. Ten dojazd do Opola zajmie około 130 minut, a do Raciborza ok. 30-40 minut - mówi Mirosław Skubiszyński, wiceprezes zarządu PKP PLK.

Kolej w Głubczycach zlikwidowano "na jakiś czas". Ten czas trwa już ponad 20 lat. Projekt odbudowy linii jest na etapie przygotowania postępowania, które wyłoni projektanta zadania. To pierwszy z elementów i niejedyny, i tu wciąż pojawia się znak zapytania.

- Te 535 milionów to jest część, która będzie dotyczyła już wykonawstwa. Na początek 19,5 miliona - to przygotowanie dokumentacji. Z tych 19,5 miliona 15% to są pieniądze samorządowe i jednej firmy, bo to warto podkreślić. Natomiast ja chciałem, korzystając z okazji, obecności wielu parlamentarzystów i ministrów przypomnieć, że my cały czas nie mamy pieniędzy na wkład własny do wykonawstwa tego projektu. I bardzo liczymy na to, że uda nam się wspomóc samorządy, bo one nie deklarują, by mogły współuczestniczyć w dalszej części tego projektu - mówi Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa opolskiego, które jest liderem projektu.

- To się uda - przekonywali ministrowie, posłowie i przedstawiciele rządu w terenie obecni na konferencji prasowej na temat planu odbudowy linii kolejowej z Raciborza do Racławic Śląskich.

- Jestem pewien, że mieszkańcy południowej części województwa będą mogli korzystać z bardzo dobrych połączeń kolejowych. W tej chwili podpisujemy umowę o finansowanie tych połączeń. W najbliższych tygodniach będzie ogłoszony przetarg na dokumentację techniczną - mówi Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

- To ważny dzień również dla opolskich rolników - przekonywał Janusz Kowalski, wiceminister rolnictwa. - Chcą mieć, dzięki tej nowej linii, również lepszy dostęp do opolskich portów, po to, żeby w znakomitej jakości produkty rolne z powiatu głubczyckiego, z województwa opolskiego mogły trafić na rynki eksportowe.

- Kiedyś to był teren przede wszystkim rolniczy. Dziś to także pole przedsiębiorczości. Gigantyczne zakłady, zatrudniające nawet 13 tys. ludzi i cieszę się, że mniej korków będzie do tej strefy przemysłowej choćby, dzięki tej linii kolejowej - dodaje Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości.

- Do lamusa trzeba odłożyć określenie tych terenów "opolskim półksiężycem biedy" - przekonuje Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski.

- To jest nie tylko szansa dla mieszkańców na sprawną komunikację czy walkę z wykluczeniem komunikacyjnym na południu naszego województwa, ale też nowy impuls rozwojowy.

Posłanki PiS Katarzyna Czochara oraz Violetta Porowska wspominały zawieszenie linii i monity kolejnych środowisk, interweniujących w sprawie tymczasowego zawieszenia połączeń.

- 2000 rok to był czas, kiedy wchodziliśmy w nowe tysiąclecie, ale dla tych mieszkańców nie był to dobry rok. Bo wtedy właśnie podjęto decyzję o zawieszeniu tej linii kolejowej. To było tragiczne w skutkach dla tych mieszkańców - mówi Czochara.

- Trwało to 23 lata i dzisiaj cieszymy się nie tylko my, ale w wielu domach strzelają korki szampana. Jak ważna była to linia, to niech świadczy fakt, jaka była liczba tych oddolnych ruchów. Zawiązywały się stowarzyszenia, które nam politykom mówiły: Zróbcie coś! - dodaje Porowska.

Prace w terenie przy budowie linii mają być prowadzone w latach 2028 - 2029.
Mirosław Skubiszyński
Szymon Ogłaza
Andrzej Bittel
Janusz Kowalski, Michał Woś
Sławomir Kłosowski
Katarzyna Czochara, Violetta Porowska

Zobacz także

2024-11-13, godz. 09:15, Wiadomości z regionu Odra Opole przenosi się na nowy obiekt, a miasto planuje największy aquapark w regionie [ZDJĘCIA] Odra Opole sportowo pożegnała kultowy stadion przy ul. Oleskiej. Kolejną rundę „niebiesko-czerwoni” rozpoczną już na ul. Technologicznej, gdzie finiszuje budowa nowego obiektu. W miejscu „starego” stadionu ma powstać inny obiekt… » więcej 2024-11-13, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Na miejscu zbrodni zgubił czapkę. Mocne dowody ws. zwęglonych zwłok na Zaodrzu Mężczyzna nie przyznał się do zabicia kobiety, ale prokuratura posiada dowody, że to 68-letni Edward B. jest sprawcą zbrodni na ul. Domańskiego w Opolu. Przypomnijmy, dwa tygodnie temu (30.10) w pobliżu łącznika z ul. Hallera znaleziono… » więcej 2024-11-11, godz. 18:17, Wiadomości z regionu Piknik niepodległościowy w Opolu. Był polonez, rogale marcińskie i opolskie służby [ZDJĘCIA] Uroczysty polonez zainaugurował piknik niepodległościowy w centrum Opola. Mieszkańcy mogli między innymi zapoznać się z ofertą wstąpienia do wojska, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie i wziąć udział w quizie wiedzy patriotyczn… » więcej 2024-11-11, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Artyści zagrali dla powodzian. Muzyczna uczta w Stegu Arenie Wielkie granie na rzecz powodzian. W Stegu Arenie odbył się sześciogodzinny koncert 'Opole dla powodzian'. Na scenie pojawili się m.in. TSA, Sztywny Pal Azji, Latające Biustonosze, Czaje Baje czy chór MEDICUS. » więcej 2024-11-11, godz. 15:42, Wiadomości z regionu Na sportowo, zdrowo i patriotycznie. Biegacze uczcili 11 listopada w ruchu Blisko 300 mieszkańców regionu na sportowo uczciło 106. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Już po raz drugi Klub Biegowy Odra Opole zorganizował Opolski Bieg Niepodległości. » więcej
40414243444546
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »