22 mandaty, 13 środków wychowawczych i 2 wnioski o ukaranie do sądu. To efekt 82 kontroli, które przeprowadzili inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu. Dotyczyły one legalności i bezpieczeństwa podczas wykonywania prac sezonowych.
Szczególną uwagę inspektorzy poświęcili takim branżom, jak gastronomia, handel, rolnictwo i budownictwo.
Jak informuje Dawid Rusak, rzecznik Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu najczęstszymi przewinieniami było dopuszczanie pracowników do pracy bez umowy
- Ponadto stwierdziliśmy szereg nieprawidłowości związanych z bezpieczeństwem pracy - mówi Dawid Rusak. - Dopuszczanie pracowników do pracy bez aktualnego orzeczenia lekarskiego o braku przeciwskazań do wykonywania pracy określonego rodzaju. Również inspektorzy stwierdzali przypadki dopuszczania do pracy pracowników bez uprzedniego, wymaganego przeszkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. W trakcie kontroli inspektorzy wielokrotnie stwierdzali bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia. Głównie chodziło o branżę gastronomiczną.
Coraz więcej sezonowych ofert kierowana jest do obcokrajowców. Nic więc dziwnego, że w wielu przypadkach inspektorzy podczas kontroli natrafiają na nieprawidłowości związane z legalnością zatrudnienia obywateli innych państw.
- Widać, że pracodawcy, ze względu na deficyt na rynku, często i chętnie korzystają z usług cudzoziemców. Najczęstszym problemem jest nielegalne zatrudnianie - zaznacza rzecznik. - Najprostszą procedurą, która zmierza do legalnego zatrudnienia cudzoziemca jest zarejestrowania oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy w PUP. Inspektorzy niejednokrotnie stwierdzali przypadki dopuszczenia do pracy bez takiego oświadczenia. W takich konkretnych przypadkach powiadamiamy określone służby. Mowa o Straży Granicznej oraz o staroście danego powiatu.
To nie koniec wakacyjnych działań inspektorów, którzy ostatnie letnie kontrole zaplanowali na 29 sierpnia.
Państwowa Inspekcja Pracy jest partnerem społecznym Europejskiego Urzędu do spraw Pracy w ramach kampanii "Prawa przez cały rok". Chodzi nie tylko o kontrolę, ale również działania prewencyjne, aby sezonowa praca była jak najbardziej bezpieczna, a jej warunki były zgodne z prawem.