Rośnie liczba polsko-niemieckich emerytur wypłacanych przez opolski ZUS. W czerwcu świadczenie trafiło do ponad 60 tysięcy osób. W sumie w tym miesiącu przekazano łącznie 90,5 miliona złotych.
- Opolski oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych tylko w czerwcu wypłacił ponad 60 tysięcy świadczeń, głównie emerytur i rent tym osobom, które w przeszłości wykazały zatrudnienie w Polsce i w Niemczech. Większość wypłat, bo prawie 39 tysięcy trafiła do odbiorców mieszkających obecnie w Polsce, w dużym stopniu oczywiście w województwie opolskim - mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie opolskim.
To efekt migracji zarobkowej, którą Polacy wybierali już od lat siedemdziesiątych XX w. - Jeśli mamy potwierdzenie w dokumentach o latach przepracowanych legalnie za Odrą, to ten czas może jak najbardziej wpłynąć na wysokość wyliczonej emerytury przez ZUS - dodaje Sebastian Szczurek. - Ustalenie prawa do świadczeń za tzw. łączone okresy ubezpieczenia, czyli pracę w Polsce i w Niemczech jest możliwe dzięki dwustronnym umowom o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego i wdrożeniu rozporządzeń unijnych. Dzięki temu każdy, kto udowodni legalne zatrudnienie, ma prawo korzystać ze świadczeń, które oferuje system ubezpieczeniowy każdego z tych państw.
Od początku roku do opolskiego ZUS trafiło 3978 podań od klientów z polsko-niemiecką historią aktywności zawodowej. W 2020 roku było ich 5244.