Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-08-15, 21:00 Autor: Witold Wośtak

Opolanie pobiegli ku czci pamięci żołnierzy wyklętych. Na starcie w dwóch dystansach pojawiło się łącznie kilkaset osób

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Opole włączyło się w Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym". W tegorocznej edycji wzięło udział łącznie kilkaset biegaczek i biegaczy.
Do wyboru były dwie trasy: 1963 metry jako symbol i rok śmierci ostatniego z Niezłomnych, czyli Józefa Franczaka, pseudonim "Lalek", oraz 10 kilometrów. Część uczestników, zwłaszcza starszych, zameldowało się na linie startu z kijkami do nordic walking.

Uczestnicy podkreślali, że ten bieg to kolejny wieczorny trening, ale historia żołnierzy wyklętych również ma znaczenie.

- Jedno i drugie na pewno ma dość duże znaczenie. Przede wszystkim cieszę się, że jest szansa uczestniczyć w spotkaniu z dość dużą grupą ludzi. Można zdrowo spocić się w dobrym klimacie i przy okazji uczcić pamięć żołnierzy wyklętych.

- Dla mnie to jednak zdecydowanie zwykły start. Wątki historyczne raczej nie wchodzą w grę.

- Mimo wszystko, historia jest dla nas ważna. Obie moje córki bardzo interesują się taką tematyką, więc tak naprawdę biegnę dla nich.

- Dla mnie wątek historyczny ma znaczenie. Fakt - trzeba to czcić. Moją motywacją dzisiaj jest jednak mój wnuk, który bierze udział w biegu. Ja przyszłam z kijkami i będę za nim podążać.

- Jestem tu przede wszystkim ze względu na historię i żołnierzy wyklętych. Każdy z uczestników ma zresztą na koszulce podobiznę któregoś z bohaterów. Startuję tutaj razem z synem i wnukiem, aby pokazać innym, że warto pamiętać o historii oraz naszych bohaterach.

Dodajmy, na Opolszczyźnie zorganizowano 7 biegów "Tropem Wilczym", między innymi w Nysie, Prudniku i Kluczborku.
Uczestnicy biegu

Zobacz także

2024-11-28, godz. 15:00, Kultura i rozrywka Krytycznie o Kartezjuszu dziś w ramach cyklu Pogadalnia w MŚO 'Myślę, więc nie jestem sam' - to tytuł najbliższego spotkania w ramach Pogadalni, czyli cyklu spotkań filozoficznych w Opolu. Mają one otwartą formułę zarówno dla tych, którzy chcą się włączyć do dyskusji, jak i tych, którzy… » więcej 2024-11-28, godz. 14:36, Wiadomości z regionu Pierwszy prezes klubu OKS Odra Opole i nestor opolskiego pożarnictwa będą mieli swoje ulice W stolicy regionu pojawią się dwie nowe ulice. Pierwsza z nich będzie nosiła nazwę pułkownika pożarnictwa Zdzisława Filingiera i będzie zlokalizowana w okolicach ulicy Budowlanych. Natomiast druga będzie znajdować się w rejonie… » więcej 2024-11-28, godz. 13:30, Gospodarka To już pewne. Opolanie zapłacą wyższy podatek od nieruchomości Od nowego roku mieszkańcy Opola zapłacą więcej za swoje nieruchomości. Podatek od zabudowań mieszkalnych, gospodarczych oraz gruntów wzrośnie od blisko 3 do 8 procent. Ta najwyższa podwyżka dotyczy przedsiębiorców, którzy mają… » więcej 2024-11-28, godz. 13:15, Kultura i rozrywka Ludzie mediów wspominali Tadeusza Horoszkiewicza Postać Tadeusza Horoszkiewicza, nestora opolskiego dziennikarstwa, została przypominana w ramach cyklu 'Twarze Opola'. W Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu zabrali się jego przyjaciele, bliscy, współpracownicy i ludzie mediów… » więcej 2024-11-27, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Opolski oddział IPN upamiętnił Augustyna Kośnego. Jest tablica pamiątkowa i wystawa Był działaczem społecznym, politycznym, ale też lekarzem i uczestnikiem II Powstania Śląskiego. Mowa o Augustynie Kośnym, który od dziś (27.11) ma swoją tablicę na budynku Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu. Data jest szczególna… » więcej
24252627282930
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »