Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-10-08, 19:29 Autor: Katarzyna Zawadzka

Prof. Stanisław S. Nicieja promował 21. tom "Kresowej Atlantydy". Gościem specjalnym był prof. Jan Miodek

Od lewej: prof. UO, dr hab. Marek Białokur, prof. Stanisław S. Nicieja, prof. Jan Miodek [fot. Katarzyna Zawadzka]
Od lewej: prof. UO, dr hab. Marek Białokur, prof. Stanisław S. Nicieja, prof. Jan Miodek [fot. Katarzyna Zawadzka]
Prof. Stanisław Sławomir Nicieja zaprezentował czytelnikom 21. tom "Kresowej Atlantydy". Gościem specjalnym wydarzenia był prof. Jan Miodek, któremu autor w dowód uznania i przyjaźni zadedykował swoją książkę. Promocja "Kresowej Atlantydy" odbyła się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu.
Prof. Nicieja podkreśla, że w nowym tomie opisuje miasta, które zostały przeniesione z Kresów na obszary dzisiejszej Polski, wybitne postacie z nimi związane i ich rodziny.

- Nawiązuję m.in. do Gródka Jagiellońskiego, choć ta nazwa czasem nic nie mówi, 20 tys. mieszkańców tam było, ale to miejsce weszło do historii, ponieważ tam zmarł jeden z najwybitniejszych polskich władców, król Władysław Jagiełło, który kochał słuchanie słowików i tam się przeziębił - mówi prof. Nicieja. - Opisuję historię tego Gródka Jagiellońskiego, z którego wyszło wiele wspaniałych postaci m.in. Andrzej Waligórski, świetny polski satyryk. I takich nazwisk jest tutaj kilkadziesiąt w każdym miasteczku - dodaje.

- Wśród opisanych miejsc jest także Kozowa, skąd wywodzi się rodzina Bajorów - dodaje Nicieja. - To związana z Opolem rodzina aktorów. Rodzice Bajorów byli tutaj twórcami teatru lalek. Piotr Bajor jest wielkim aktorem, jego brat jest znanym piosenkarzem. Beata Rybotycka, gwiazda "Piwnicy pod Baranami" jest także stamtąd i wiele innych postaci - dodaje.

- Znamy się z profesorem Nicieją od wielu, wielu lat - mówi prof. Jan Miodek. - Jeszcze pan prof. Nicieja nie był rektorem, a przecież był, wiadomo, że cztery kadencje pełnił tę funkcję, jeszcze obydwaj byliśmy piękni i młodzi. Dziś zostało już tylko "i". Lubię tak żartować. Zorganizował taką serię Złotych Wykładów i zaprosił mnie na nią. Byłem wtedy jeszcze młodym, nie wiem, może docentem? A potem to głównie dzięki niemu zostałem doktorem honorowym Uniwersytetu Opolskiego - dodaje.

Rozmowę z autorem "Kresowej Atlantydy" i jego gościem prof. Janem Miodkiem prowadził prof. Uniwersytetu Opolskiego dr hab. Marek Białokur.
Prof. Stanisław Sławomir Nicieja 1
Prof. Stanisław Sławomir Nicieja 2
Prof. Jan Miodek

Zobacz także

2024-11-28, godz. 15:00, Kultura i rozrywka Krytycznie o Kartezjuszu dziś w ramach cyklu Pogadalnia w MŚO 'Myślę, więc nie jestem sam' - to tytuł najbliższego spotkania w ramach Pogadalni, czyli cyklu spotkań filozoficznych w Opolu. Mają one otwartą formułę zarówno dla tych, którzy chcą się włączyć do dyskusji, jak i tych, którzy… » więcej 2024-11-28, godz. 14:36, Wiadomości z regionu Pierwszy prezes klubu OKS Odra Opole i nestor opolskiego pożarnictwa będą mieli swoje ulice W stolicy regionu pojawią się dwie nowe ulice. Pierwsza z nich będzie nosiła nazwę pułkownika pożarnictwa Zdzisława Filingiera i będzie zlokalizowana w okolicach ulicy Budowlanych. Natomiast druga będzie znajdować się w rejonie… » więcej 2024-11-28, godz. 13:30, Gospodarka To już pewne. Opolanie zapłacą wyższy podatek od nieruchomości Od nowego roku mieszkańcy Opola zapłacą więcej za swoje nieruchomości. Podatek od zabudowań mieszkalnych, gospodarczych oraz gruntów wzrośnie od blisko 3 do 8 procent. Ta najwyższa podwyżka dotyczy przedsiębiorców, którzy mają… » więcej 2024-11-28, godz. 13:15, Kultura i rozrywka Ludzie mediów wspominali Tadeusza Horoszkiewicza Postać Tadeusza Horoszkiewicza, nestora opolskiego dziennikarstwa, została przypominana w ramach cyklu 'Twarze Opola'. W Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu zabrali się jego przyjaciele, bliscy, współpracownicy i ludzie mediów… » więcej 2024-11-27, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Opolski oddział IPN upamiętnił Augustyna Kośnego. Jest tablica pamiątkowa i wystawa Był działaczem społecznym, politycznym, ale też lekarzem i uczestnikiem II Powstania Śląskiego. Mowa o Augustynie Kośnym, który od dziś (27.11) ma swoją tablicę na budynku Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu. Data jest szczególna… » więcej
24252627282930
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »