Fotografie powojennego Opola - wystawę zdjęć znanego artysty fotografika Stanisława Bobera można oglądać przy dworcu Opole Główne.
Twórca był związany z Opolem od 1945 roku, a wcześniej działał m.in. we Lwowie i Stanisławowie.
- To wyjątkowe zdjęcia - mówi naczelnik Wydział Promocji Urzędu Miasta Opola Łukasz Śmierciak. - Niepowtarzalny klimat naszego miasta lat 50. i 60. XX w. Wiele miejsc z tych zdjęć dziś wygląda zupełnie inaczej. Do tego ludzie z epoki. Tych zdjęć jest 20. To gratka dla miłośników historii Opola.
Na wystawie znajdują się fotografie, które nie funkcjonują w obiegu, nawet tym internetowym, a są w zbiorach Muzeum Śląska Opolskiego. Kustosz wystawy Bogna Szafraniec przyznaje, że szczególnie z jednym zdjęciem był problem, bo trudno było określić miejsce. Okazało się, że to opolski Mały Rynek.
- Nie wpadliśmy na to, mimo, że budynek na fotografii nadal tam stoi - mówi Bogna Szafraniec. - W zasadzie ten budynek i umiejscowienie wieży ratuszowej powinny otworzyć nam oczy. Jednak nie spodziewaliśmy się, że na Małym Rynku była kiedyś konstrukcja przypominająca nabrzeże Młynówki.
Wystawa została zorganizowana we współpracy Urzędu Miasta Opola i Muzeum Śląska Opolskiego.
- To nie wszystko, co mamy do zaoferowania dla miłośników dobrej fotografii w wykonaniu Stanisława Bobera - informuje Iwona Solisz, dyrektor muzeum. - Tu prezentujemy część prac powojennych związanych z Opolem, ale na naszej wystawie czasowej, która rusza w muzeum 14 listopada pokażemy też wcześniejsze dzieła Stanisława Bobera. Te związane są z Kresami Wschodnimi.
Na wernisażu w Muzeum Śląska Opolskiego mają pojawić członkowie rodziny Stanisława Bobera. Fotografie powojennego Opola jego autorstwa przed dworcem będzie można oglądać do 10 października.