Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-09-13, 12:45 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

"Kierunek: Dostępne Opole". Przestrzeń i architektura to dwa obszary, w których jest jeszcze co poprawiać

Konferencja "Kierunek: Dostępne Opole" [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Konferencja "Kierunek: Dostępne Opole" [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Konferencja "Kierunek: Dostępne Opole" [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Konferencja "Kierunek: Dostępne Opole" [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Choć w kwestii dostępności w miejskich przestrzeniach dla osób z niepełnosprawnościami wiele się zmieniło, nadal jest wiele barier architektonicznych. To wniosek płynący z konferencji "Kierunek: Dostępne Opole", którą zorganizowano w Miejskiej Bibliotece Publicznej w stolicy regionu.
- W ubiegłym roku o dostępności mówił Jan Mela, tym razem zależy nam na pokazaniu praktyk z innych miast - mówi Mateusz Szpryngiel, naczelnik biura ds. dostępności w opolskim ratuszu.

- Odpowiadamy na pytanie, jak opracowywać standardy dostępności, aby tworzyć miasto, w którym będzie się wszystkim żyło coraz lepiej, jak współpracować w zakresie urząd -organizacje pozarządowe, bo to jest niezwykle ważne.

- Dostępność to jest taka właściwość, praktycznie wszystkiego: produktów, środowiska, tego, co nas otacza, która pozwala absolutnie wszystkim osobom korzystać na równi z tych samych rozwiązań. Przede wszystkim przestrzeń i architektura to te obszary, które nie są najtańsze, nie są najłatwiejsze do zmiany, więc pewnie jeszcze trochę to potrwa. Natomiast w pozostałych obszarach myślę, że idzie to wszystko ku lepszemu - dodaje Paulina Tota-Stawarczyk z Fundacji Polska bez Barier.

Wydarzenie zorganizowano w ramach obchodów 23. Opolskich Dni Osób z Niepełnosprawnościami. Dziś (13.09) ponownie na pl. Wolności swoje rękodzieło na Jarmarku Niezwykłości będą prezentować podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej czy Domów Dziennego Pobytu. W programie także konkurs kulinarny o złotą patelnię marszałka województwa opolskiego.

Radio Opole jest patronem medialnym tego wydarzenia.
Mateusz Szpryngiel, Paulina Tota-Stawarczyk

Zobacz także

2024-09-15, godz. 10:50, Wiadomości z regionu Przekroczony stan ostrzegawczy na Odrze w Opolu Sytuacja na Odrze potwierdza prognozy hydrologów - przyznał Adam Leszczyński, rzecznik Urzędu Miasta w Opolu. Po godzinie 10:00 Odra w Opolu osiągnęła 508 centymetrów. W ciągu najbliższych godzin może się podnieść do 6 metrów… » więcej 2024-09-15, godz. 06:06, Wiadomości z regionu Dobrowolna ewakuacja mieszkańców Łowkowic. Starosta krapkowicki apeluje o opuszczenie domów Osobłoga przelała się przez wał w Łowkowicach w gminie Strzeleczki - informuje straż pożarna. Dlatego ogłoszono dobrowolną ewakuację mieszkańców. Jak przekazuje w mediach społecznościowych starosta krapkowicki Maciej Sonik, pozostanie… » więcej 2024-09-14, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Odra w Opolu nie zagraża bezpieczeństwu mieszkańców. Sztab miejski po obradach W Opolu zakończyło się kolejne zebranie miejskiego sztabu kryzysowego. - Sytuacja na Odrze w Opolu nie zagraża bezpieczeństwu mieszkańców - przekazuje rzecznik ratusza Adam Leszczyński. » więcej 2024-09-14, godz. 14:50, Wiadomości z regionu W nocy dotrze do Opola podwyższona fala. Miasto nie jest zagrożone W Opolu zakończyły się obrady miejskiego sztabu kryzysowego, w którym uczestniczyli także przedstawiciele Wód Polskich. Na ten moment sytuacja na Odrze w Opolu nie zagraża bezpieczeństwu mieszkańców. Takie informacje przekazał Radiu… » więcej 2024-09-14, godz. 12:38, Wiadomości z regionu Coraz więcej wody w Odrze. Służby monitorują sytuację Rosną stany wód w Odrze, ale nigdzie rzeka nie przekroczyła stanów ostrzegawczych. W Koźlu mamy 307 cm, w Opolu 411, a w Brzegu 287 centymetrów. » więcej
86878889909192
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »