Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-09-13, 12:45 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

"Kierunek: Dostępne Opole". Przestrzeń i architektura to dwa obszary, w których jest jeszcze co poprawiać

Konferencja "Kierunek: Dostępne Opole" [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Konferencja "Kierunek: Dostępne Opole" [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Konferencja "Kierunek: Dostępne Opole" [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Konferencja "Kierunek: Dostępne Opole" [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Choć w kwestii dostępności w miejskich przestrzeniach dla osób z niepełnosprawnościami wiele się zmieniło, nadal jest wiele barier architektonicznych. To wniosek płynący z konferencji "Kierunek: Dostępne Opole", którą zorganizowano w Miejskiej Bibliotece Publicznej w stolicy regionu.
- W ubiegłym roku o dostępności mówił Jan Mela, tym razem zależy nam na pokazaniu praktyk z innych miast - mówi Mateusz Szpryngiel, naczelnik biura ds. dostępności w opolskim ratuszu.

- Odpowiadamy na pytanie, jak opracowywać standardy dostępności, aby tworzyć miasto, w którym będzie się wszystkim żyło coraz lepiej, jak współpracować w zakresie urząd -organizacje pozarządowe, bo to jest niezwykle ważne.

- Dostępność to jest taka właściwość, praktycznie wszystkiego: produktów, środowiska, tego, co nas otacza, która pozwala absolutnie wszystkim osobom korzystać na równi z tych samych rozwiązań. Przede wszystkim przestrzeń i architektura to te obszary, które nie są najtańsze, nie są najłatwiejsze do zmiany, więc pewnie jeszcze trochę to potrwa. Natomiast w pozostałych obszarach myślę, że idzie to wszystko ku lepszemu - dodaje Paulina Tota-Stawarczyk z Fundacji Polska bez Barier.

Wydarzenie zorganizowano w ramach obchodów 23. Opolskich Dni Osób z Niepełnosprawnościami. Dziś (13.09) ponownie na pl. Wolności swoje rękodzieło na Jarmarku Niezwykłości będą prezentować podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej czy Domów Dziennego Pobytu. W programie także konkurs kulinarny o złotą patelnię marszałka województwa opolskiego.

Radio Opole jest patronem medialnym tego wydarzenia.
Mateusz Szpryngiel, Paulina Tota-Stawarczyk

Zobacz także

2024-09-04, godz. 10:31, Wiadomości z regionu Wypoczynek na własne ryzyko. Opolskie kąpieliska już bez ratowników Sezon na opolskich kąpieliskach dobiegł końca. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu informuje, że był rekordowy. Letni basen odwiedziło blisko 50 tysięcy osób, a najpopularniejsze opolskie kąpieliska Bolko i Malina przeżywały… » więcej 2024-09-03, godz. 21:30, Kultura i rozrywka Jest ulica Łangowskiego w Opolu i szkoła jego imienia. Kim był Jan Łangowski? Stowarzyszenie Rodło Opole zorganizowało spotkanie z profesorem Antonim Maziarzem, historykiem z Uniwersytetu Opolskiego, by przypomniał i przybliżył opolanom postać Jana Łangowskiego. » więcej 2024-09-03, godz. 18:00, Wiadomości z regionu "Zmierzamy ku końcowi zgodnie z planem". Stadion Opolski coraz bliżej mety [ZDJĘCIA] Stadion nabiera 'charakteru', ponieważ rozpoczął się proces montowania krzesełek w niebiesko-czerwonych barwach nawiązujących do barw pierwszoligowej Odry Opole, która będzie rozgrywała na nim swoje mecze. Zakład Komunalny informuje… » więcej 2024-09-03, godz. 17:45, Wiadomości z regionu Rekordowy sezon "Błękitnej Fali. Opolski basen letni przeżywał oblężenie Rekordowa liczba wypoczywających na opolskim basenie letnim 'Błękitna Fala'. W czasie tegorocznych wakacji obiekt odwiedziło ponad 47 tysięcy osób - informuje Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu. » więcej 2024-09-03, godz. 16:00, Kultura i rozrywka 10. edycja festiwalu "mocART" przed nami. "Wśród nich jest mnóstwo talentów muzycznych" To już 10. edycja Festiwalu Piosenki Osób Niepełnosprawnych „mocART“. Wydarzenie odbędzie się w dniach 13-15 września w Opolu i Turawie. » więcej
979899100101102103
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »