Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-05-25, 19:40 Autor: Witold Wośtak

Muzyczny statek znów zabrał chętnych w dwa rejsy na Odrze. "Niech umilają czas"

XIII edycja akcji "Z Orkiestrą po Odrze" [fot. Witold Wośtak]
XIII edycja akcji "Z Orkiestrą po Odrze" [fot. Witold Wośtak]
XIII edycja akcji "Z Orkiestrą po Odrze" [fot. Witold Wośtak]
XIII edycja akcji "Z Orkiestrą po Odrze" [fot. Witold Wośtak]
Polska i zagraniczna muzyka rozrywkowa trzynasty raz rozbrzmiewała z pokładu statku "Opolanin" na Odrze w stolicy regionu. Na kolejną edycję akcji "Z Orkiestrą po Odrze" złożyły się dwa rejsy.
Dwugodzinny był przeznaczony dla gości z zaproszeniami, natomiast na krótszy "Muzyczny spacer po Opolu" obowiązywał wstęp wolny. Zaprezentowała się grupa koncertowa el12 Opole Politechnic Band. Tworzą ją muzycy z Orkiestry Politechniki Opolskiej, Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu i Grudzickiej Orkiestry Dętej.

Zapytaliśmy Przemysława Ślusarczyka, dyrygenta i pomysłodawcę akcji, czy trudniej jest grać na statku, czy w pociągu.

- Ja widzę konkretne rozróżnienie. Na stacjach kolejowych jest bardzo zmienna akustyka, której nie da się przewidzieć pod kątem wykonania całego zespołu. Ludzie ustawiają się różnie i wszystko opiera się na zasadzie improwizacji. Na statku mamy ściśle określoną strukturę zespołu i jego ustawienia. Problemem bywa jednak wiatr boczny, który mówiąc kolokwialnie, zabiera nam dźwięk.

Jeden z uczestników dłuższego rejsu miał szczególną motywację do udziału.

- Muszę powiedzieć nieoficjalnie, że tam jest moja orkiestra z Zespołu Szkół Elektrycznych. W związku z tym ja przyszedłem specjalnie, żeby zobaczyć, jak im idzie pływanie na Odrze i granie. Jest super. Pogoda dopisała, muzycy tak samo, więc ogólnie rewelacja.

- Ja tu jestem ze względu na dziecko. Jest małe, niech więc poznaje życie. Mnie też ciekawi taki rejs, bo przypominam sobie, jak 40 lat temu również płynęłam, choć innym statkiem. Niech orkiestry umilają czas, skoro potrafią grać - dodaje uczestniczka rejsu.

Jak co roku Radio Opole było patronem medialnym muzycznej akcji na Odrze.
Przemysław Ślusarczyk
Uczestnicy rejsu

Zobacz także

2024-06-01, godz. 16:24, Wiadomości z regionu 61. KFPP. Rockowy pazur i niezapomniane ballady. Próby do SuperJedynek [ZDJĘCIA] To będzie wieczór pełen muzycznych wspomnień dzisiejszych 40 - 50 latków. Tak najkrócej, obserwując próby generalne, które trwają w amfiteatrze, opisać można pierwszy koncert 2. dnia festiwalu w Opolu. Na scenie amfiteatru zagoszczą… » więcej 2024-06-01, godz. 15:40, Wiadomości z regionu VI Marsz Równości przeszedł ulicami Opola. Nie obyło się bez kontrmanifestacji „Moja Era” - pod takim hasłem odbył się w Opolu VI Marsz Równości, który przeszedł ulicami miasta. Wśród postulatów uczestników marszu znalazły się m.in. wprowadzenie małżeństw i związków partnerskich dla par homoseksualnych… » więcej 2024-06-01, godz. 02:02, Wiadomości z regionu 61. KFPP. Debiuty z Niemenem zwycięskie dla Norberta Wronki [GALERIA ZDJĘĆ] Norbert Wronka został laureatem nagrody im. Anny Jantar dla Debiutantów 61. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Na scenie opolskiego amfiteatru wyśpiewał 'Nie wiem, czy to warto' z ostatniego albumu nagranego przez Czesława… » więcej 2024-05-31, godz. 22:55, Wiadomości z regionu 61. KFPP. Karolinka jedzie do grodu Kraka. Nagroda "Premier" dla duetu Zabłocki i Mozil [GALERIA ZDJĘĆ] Opolska Karolinka Premier, czyli Nagroda im. Karola Musioła 61. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej powędrowała do duetu Zabłocki Osobiście & Czesław Mozil, za piosenkę 'Ławeczka'. » więcej 2024-05-31, godz. 17:46, Wiadomości z regionu Festiwal w Opolu na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa. Rusza zbiórka podpisów Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego? Wszystko jest możliwe. Jednak potrzebna jest do tego opolska widownia, a dokładnie jej podpisy pod inicjatywą. W czasie festiwalu wśród… » więcej
35363738394041
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »